Bilimsel Çalışma Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar bu hafta temel bir konuyu ele almaya karar verdim. Zira bu konu da ciddi bir eksikliğimiz olduğunu düşünüyorum.

Zaten hemen her alanda bir litaretür taraması yaptığımızda bulabildiğimiz türk yayınları diğer yabancı ülkelerle karşılaştıramayacağımız kadar az. Bunun nedenleri çok çeşitli olmakla birlikte, temelinde nasıl bilimsel çalışma yapacağımızı bilmediğimizden kaynaklandığını düşündüğümden dolayı bir nebze olsun bizi takip eden arkadaşlara fayda oluşturacağı kanaatindeyim. 

Öncelikle bilimsel çalışma yapmanın temelinde okumak vardır. Zira insanın ufku okuma ile orantılı olarak artmaktadır. Siz de eğer ucundan kıyısından biraz bilimsel bir alanda çalışıyor iseniz, nacizane tavsiyem alanınızda ki literatüre hakim olun. Bu aşamadan sonra yapmamız gereken en önemli şey merak etmek ve sogulamak. Zira insan bilmediği birşeyi sorgulayamaz ve o alana bir şey katamaz. Evet aslında en önemlisi, o alana birşey katmak yeni ve işe yarar çalışmalar yapmaktır. Tabi bu en önemli olmakla birlikte takdir edersiniz ki en zorudur da. Her daim yeni birşey bulmak, kimsenin aklına gelmeyeni akıl etmek mümkün değildir. Ama en güzelidir. Bunun yanında hiç kimsenin aklına gelmeyen konuları bulamasakta alanımızda yeni bir kolaylık yeni bir imkan sağlayan konular bulmalıyız. Yani n defa çalışılmış bir konuyu hiçbir farklılık katmıcak şekilde tekrar ele almak çok anlamlı değildir. Bu durumda birinci adım olarak sorunumuzu belirlicez ki sorumuz cevabı çalıştığımız alana mutlaka yeni bir olanak yeni bir kolaylık sağlamak durumunda olmalı. 

İkinci adım olarak da gözlem ve araştırma yapmalıyız. Bu bir fizikçi için belli koşullarda ölçüm almak olabilirken, bir psikiyatrist için belli bir amaç için bir araya getirilmiş soruları hastalara sormak olabilir. 

Üçüncü adım olarak, yapmış olduğumuz gözlem ve araştırmalara dayanarak başlangıç olarak ele aldığımız problemi çözecek bir hipotez geliştirmeliyiz. Hipotez geliştirdikten sonra yapmamız gereken elimizdeki datalar ve formüle ettiğimiz hipotez ile birlikte (matemetiksel bir form olarak düşünmeyiniz) deney yapmaktır. Yani çözüm olarak sunduğumuz hipotezin çalışıp çalışmadığını test etmektir. Bu aşamada bir veya birkaç kez bi önceki adıma dönerek formüle ettiğimiz hipotezi değiştirmemiz gerekebilir. 

Son olarak oluşturduğumuz hipotez bize başlangıçta varsaydığımız çözümü veriyorsa, geriye sonuçları derleyerek sonuç kısmını yazmak kalıyor. Sonuç kısmında en önemli parametre başlangıçta varsaydığımız her bir sorunun çözümünü açıkça belirtmeli ve ortaya koyduğumuz teoremi ve çözümü nedenleriyle ifade etmeliyiz. Her alan için bu saydığım adımlar ayrıntılarda farklılık göstermekle beraber, genel hatlarıyla konuyu bu şekilde özetleyebiliriz. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen arkadaşlar bana ulaşabilirler. Bi sonraki yazıda buluşmak üzere.

Berat Aral
Fizik keman koşu

0 yorum