Astrofizikte çığır açan gelişme: Kara delik ilk kez fotoğraflandı

Astrofizikte çığır açan gelişme: Kara delik ilk kez fotoğraflandı

Uzay 10 Nisan 2019
Bilim insanları günlerdir beklenen 'çığır açacak buluşu' açıkladı. Beklendiği gibi astrofizik tarihine geçecek bir açıklama geldi ve evrenin en büyük gizemlerinden olan kara deliğin ilk fotoğrafı yayınlandı.

ABD Ulusal Bilim Vakfı, 2012'de bir kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu'ndan (EHT) elde edilen 'çığır açıcı sonucu' eşzamanlı 5 basın toplantısıyla açıkladı. İlk kez bir kara deliğin fotoğrafı çekildi, bu gelişme 'astrofizikte büyük gün' olarak nitelendirildi.

Dünya'ya 53 milyon ışık yılı mesafedeki Başak (Virgo) Takımyıldızındaki M87 Galaksisi'nin merkezindeki süper masif kara deliğin, 'olay ufku' olarak adlandırılan ve kütle çekiminin en güçlü olduğu eşik bölgesinin bir fotoğrafını yayımladı.

Araştırmacılardan Jessica Dempsey de fotoğrafın kendisine Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki Sauron'un Gözü'nü hatırlattığını söyledi.

Öte yandan açıklamayı yapan bilim insanları kara delikle ilgili buluşlarının Albert Einstein'in İzafiyet Teorisi'ni desteklediğini de vurguladı. Uzaydaki cisimlerin yer çekim kuvvetinin kütlelerinin büyüklükleriyle doğru orantılı olduğunu öngören Einstein'ın teorisine göre kara delik gibi büyük kütleli cisimlerin zaman çekim kuvveti ve zamanı bükebilme yeteneği bulunuyor.

Einstein'ın Şubat 2016'ya kadar hiçbir şekilde tespit edilemeyen yer çekimi kuvvetinin dalgalar halinde yayıldığına ilişkin teorisi 100 yıl sonra şubat ayında yapılan gözlemde doğrulanmıştı.

Kara deliklerin çevresi evrendeki en vahşi yerlerden biri olarak gösteriliyor ve kendisine yaklaşan yıldızları, gezegenleri, gazı, tozu ve her çeşit elektromanyetik radyasyonu geri döndürülemez şekilde yutuyor.

Kara Delikler basın toplantısını Barış Özcan anlatımı ile aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Kaynak
https://tr.sputniknews.com/bilim/201904101038712340-kara-delik-abd-ulusal-bilim-vakfi-teleskop/

Video
https://www.youtube.com/watch?v=fMoHgZu-XWc

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen
11 Nisan 2019
Muhtemel bir sonucun öngörüsünü kabullenmek her zaman daha kabullenebilir bir durumdur. Görünen asıl şekillendirme belkide asıl olmayan bir karadelik yansımasıdır. Sonuç itibari ile görünen güncel olmayan ve sonradan bize ulaşan fotonların yansıması .... enerji ve kütle aynı şeyse ve ışık momentum açısından hepsinin üstündeyse o zaman kütleçekim maruz kalan büyük enerjiyi(ışık) belkide iyi bir şekilde algılayamıyoruz yani anlatmak istediğim çemberi etrafında dönen ışığın başka bir hali ise ? ışık kütleçekimden etkilenip yeni bir boyut kazanmış olabilir mi ? kara deliği bir delik yapan veya çekim gücünü bambaşka bir boyuta çıkaran ışığın yeni bir boyut kazanması olabilir mi? süpürge makinası harika bir şey herşeyi çekiyor .. motoru muazzam fakat elektrik olmazsa makinanın ne önemi varkı..
24 Nisan 2019
Hala kara delik konusunda birçok bilinmeyen gerçekler var. Bahsi geçen boyutları ise hayal edilir gibi değil. Gelecekte bizi daha neler bekliyor. Bizler göremeyeceğiz

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder