Ray Kurzweil: “Teknolojik Tekillik 2045 Yılında Gerçekleşecek”
Google mühendislik direktörü Ray Kurzweil: “Teknolojik tekillik önümüzdeki 30 yıl içerisinde gerçekleşecek.”

Kurzweil’in Tahminleri

Google mühendislik direktörü Ray Kurzweil, şimdiye kadarki tahminleri yüksek oranda gerçekleşmiş bir gelecek bilimci. Kurzweil, 1990 yılından itibaren yürüttüğü 147 tahminin, % 86 oranında gerçekleştiğini söylüyor. Yakın zamanda ise Austin, Teksas’taki SXSW Konferansı’nda, yeni bir tahminde bulundu: “Teknolojik tekillik önümüzdeki 30 yıl içerisinde gerçekleşecek.”

Futurism isimli bir platforma verdiği açıklamada, Kurzweil şunları söyledi:

2029 yılının, yapay zekanın Turing testini geçeceği ve insan zekasına ulaşacağı yıl olduğunu düşünüyorum. 2045’i ise, etkileyici zekamızı yarattığımız zeka ile birleştirip bir milyar kat arttıracağımız ‘Tekilliğin’ yılı olarak görüyorum.

SXSW ile yaptığı ropörtajda Kurzweil, 2029 yılı geldiğinde, bilgisayarların insan zekasına ulaşacağından bahsetti.

Röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Tekillik, teknolojideki tüm gelişmelerin, özellikle de yapay zeka gelişmelerinin insan uygarlığını kaçınılmaz bir şekilde değiştirmesidir. Kurzweil’in tekillik tanımı, tüm bu gelişen teknolojilerin öncelikle insan zekasının inceliklerine ulaşması; sonrasında ise  bilgi tabanlı teknolojilerin artarak ve bilgiyi hızla paylaşarak insan zekasını geçmesidir. Kurzweil’in tekilliğe dair zaman çizelgesi diğer tahminlerle tutarlı görünüyor. Bilhassa Softbak CEO’su Masayoshi Son’a ait olanlarla. Son, 2047 yılına gelindiğinde, süper zekaya sahip makinelerin ortaya çıkacağını tahmin etmişti. Kurzweil’e göre ise, tekilliğe giden süreç çoktan başladı bile.

“Tekillik bizleri bilgisayarların insan zekasına sahip olduğu, bizim onları beynimizde tutup buluta bağladığımız ve varlığımızı genişlettiğimiz bir yere doğru götürecek. Bu bir gelecek senaryosu değil; tam da olduğumuz yerde duruyor ve hızlanarak devam edecek.” şeklinde ekliyor Kurzweil.

Bahsedilen sibernetik toplumu gelecekte var olacak bir şey değil de hayal ürünü olarak görenlere ise, şu anda bile beyinlerinde bilgisayarları olan insanların olduğunu söylüyor. Bu kişiler Parkinson hastaları. Bu bile sibernetiğin kapıyı araladığını söyleme yeterli. Gelişmek teknolojinin doğasında olduğundan, Kurzweil 2030’larda belli teknolojilerin beynimizin içerisine girip hafızamızı güçlendireceği görüşünde.

Bu sebepten, ‘Makineler dünyayı ele geçirecek.’ görüşündense, tekilliğin benzersiz bir insan-makine sentezinin geleceği olacağını düşünüyor Kurzweil.

SXSW ropörtajını, “Son olarak, bu her şeyi etkileyecek.” şeklinde bitiriyor. “Tüm insanlığın fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabileceğiz. Zihinlerimizi genişleteceğiz ve değer verdiğimiz tüm sanatsal niteliklerin birer örneği olacağız.”

Kaynaklar
https://futurism.com/kurzweil-claims-that-the-singularity-will-happen-by-2045/
http://www.singularity.com/qanda.html

0 yorum