Obama gözünü Mars'a dikti
Avrupa Uzay Ajansı'nın Mars açıklamalarından sonra bu sefer de Barack Obama iddialı konuştu ve çok yakın bir gelecekte Mars'a insanların ayak basabileceğini dile getirdi.

Amerikan Başkanı Barack Obama, insanların Mars'a gitmesi konusunda iyice hevesli ve CNN üzerinden yaptığı açıklamalar da bunu gösteriyor.

2030 yılında NASA Mars'ta olabilir

Bu hafta bilim ve teknoloji odaklı Beyaz Saray Sınır Konferansı için Pittsburgh'a seyahat edecek olan Obama, uzaya olan aşkını bir kez daha ilan etmiş oldu ve devletle ortak çalışan özel şirketlerin, 2030 yılına kadarinsanları Mars'a ulaştıracağını dile getirdi.

'Ortaklarımızla uzun süreli bir uzay görevinde yeni doğal ortamlar inşa edeceğimiz ve astronotları uzayın derinliklerine yollayacağımız için heyecanlıyım. Bu görevler, insanoğlunun Dünya'dan ne kadar uzakta yaşayabileceğini gösterecek' şeklinde konuşan Barack Obama, açıklamasıyla bilim tutkunlarını bir kez daha heyecanlandırdı.

Ortaklığın ayrıntıları her ne kadar şu anda muallakta olsa da, Obama henüz herhangi bir para konuşması yapmış değil fakat muhtemelen Beyaz Saraysöz konusu ortaklığa dair bu hafta bir açıklama yapacaktır.

Amerikan Başkanı Obama, bir süredir insanların Mars' gitmesi konusunda görüşlerini dile getiriyordu fakat hiç bu kadar ileri gitmemişti.

NASA, şu sıralar Mars'a 2020 yılında daha gelişmiş bir gemiyle gitmenin planlarını yaparken, 2012'den beri Kızıl Gezegen Mars etrafında gezenCuriosity aracı muazzam bir başarı yakalamıştı. Son olarak da Avrupa Uzay Ajansı ve Rus Uzay Ajansı, Mars'a araç yollayacaklarını dün açıklamışlardı.

İlginç bir dipnot olarak da söylemeliyiz ki, Obama bu görevin ardından astronotların güvenle Dünya'ya geri dönmesini istiyor. Her ne kadar politika zaman zaman sıkıcı olsa da, bir başkandan bu tarz açıklamalar da her zaman duyulmuyor.

Kaynak
http://shiftdelete.net/obama-gozunu-marsa-dikti-75985

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • PARADOX
    PARADOX
    5 yıl önce

    NASA nın gözü zaten her zaman MARS taydı.