Kan Şekeri Seviyenize Göre Renk Değiştiren Biyoalgılayıcı Dövme
MIT ve Harvard’daki bir araştırma takımı, oldukça merak uyandıran alternatif bir algılayıcı geliştirdiler. Özel mürekkep kullanarak, kan şekeri düzeyinize göre renk değiştiren biyoalgılayıcılı bir dövme ortaya çıkardılar.

Tip 1 veya Tip 2 diyabet hastaları, kan şekeri seviyesini her daim bilmek zorundadır. Bunu bilmek için normalde insanlar parmaklarını özel bir cihazla deliyor ve test şeridine küçük bir damla kan damlatıyor ancak bu işlem çok vakit almakla birlikte, pek hoş bir işlem de sayılmaz. Cildin hemen altına implante edilen, devamlı olarak kan şekeri düzeylerini ölçen ve harici bir aygıta bilgi gönderen bir cihaz mevcuttur.

Şu anda DermalAbyss mürekkebi olarak bilinen ürünü kanıtlama çalışmaları hala devam etmektedir fakat ürün henüz kullanılabilir durumda değildir. Bu ürün sayesinde kan dolaşımınızdaki sodyum, glikoz konsantrasyonu ve pH seviyesi gibi değerler takip edilebilir. Çok fazla glikoz tespit edildiğinde mürekkebin rengi kahverengi, çok fazla sodyum tespit edildiğinde ise yeşil olur. Bu renkler sadece UV ışık altında gözükmektedir. Mor ve pembe renkler değişen pH seviyesini göstermektedir.

0 yorum