Bu robot balık, suyun kalite ölçümü için okyanusta devriye geziyor
Bir robot balık yakında, pH seviyesinin limitler dahilinde olup olmadığını kontrol etmek için yanınızdaki sularda devriye geziyor olabilir.

Polikarbonat ve lateksten oluşan robot Madrid Teknik Üniversitesi ve Floransa Üniversitesi’nin bir çalışması. Dünya'nın su dengesinin sağlanması konusunda önemli bir rol oynayabileceği düşünülen bu robotun, balık üretim çiftliklerinde kullanılabileceği umuluyor.

‘’Kimyasal mesaj formunda gönderilen komutlara göre yüzebilen, biyolojiyi temel alan bir robot balık dizayn ettik ‘’ diyor çalışmada görev alan Profesör Giovanna Marrazza. ‘’ Ortamdaki hidrojen iyonları birikimi elektrokimyasal sensörler tarafından tespit ediliyor. Elde edilen sinyal robotun kontrol edilmesi için elektronik sinyale çevriliyor.’’

Asit yoğunluklu ve kirletilmiş bölgeleri tespit etmek için bu özel pH sensörleri kullanılıyor. Su kalitesinde bir değişiklik sezerse, daha yakından incelemek için yüzüş rotasını değiştirebiliyor.

Balık üretim çiftliklerinde kullanılacak robotun balık şeklinde olması dikkat çekmek maksatlı planlanmamış, bilakis Marazza’nın dediğine göre iyi bir nedeni var. Çok basit; balık şekli yüzmek için oldukça uygun (Evrimin işlerliği çok ilginç değil mi?). Ayrıca yanında yüzdüğü balıkların yapabilecekleri stresi de şekliyle minimuma indiriyor. Bu robot ilerleyen yıllarda balık davranışlarının incelenmesinde de kullanılabilir.

Marazza şu anda balığın sadece konsept olduğunu ve gerçek dünya için hazır olmadığını ve araştırmaya devam edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bunun için bir fon kaynağı ya da bu ilgi çekici projeye yatırım yapacak girişimci aradıklarını da konuşmasına ekliyor.

Kaynak
https://www.digitaltrends.com/cool-tech/fish-robot-senses-water-quality/

0 yorum