• 0

  0.6c hızla giden uzay aracının içinde yakılan lambadan çıkan ışık 0.4c ışık hızıyla mı gider yoksa ışığın hızı her zaman 1c midir?

  sanemaçıkgöz 09 Mayıs 2019
 • +1
  1c. isik hizi her gozlemciye gore ayni hizda.
  destroyer 10 Mayıs 2019
 • +1
  Işık kaynağından ayrıldığı anda kaynağından bağımsız hıza sahiptir. Aslında bu, üstü kapalı olarak, ışığın dalga özelliğin için gerekli ortam (eter) gerekliliğin kabulu...
  Işık kaynağının hızı ile ek hız kazanmaz ya da kaybetmez. Sadece içinde bulunduğu ortama göre (mesela saf su gibi farklı ortamlarda ) hızı değişir.

  İşin ilginç ve özel yanı, ışık uzay aracından ayrıldığı anda, hem uzay gemisin gözlemleyen gözlemci için, hem de uzay gemisindeki gözlemci için aynı hızda, C (Işık Hızı ) tespit edilmesi.
  Uzay gemisinin hızının ne olduğu bu tespit açısından önemli değil.

  (Sorusu: Niçin iki gözlemci aynı ışığı, aynı (eşit) hızda olarak tespit ediyor?)

  Bu durumun altında yatan mekanizmayı da açıklayabilen de yok. (Benden başka :-)))
  Varsa da böyle bir açıklama, ben bilmiyorum.
 • -1
  gemiden tek bir foton ayrilsa, 1saniye sonra 0,4 X 300k km uzaklikta ilerleyen isik hizinda foton gorur,
  Abartalim, olmaz ya 2C hizda giden egzotik gemiz olsun.Ayni foton 1 saniye sonra 1c mesafegeriden isik hizinda ilerleyen bir foton gorur.
  Dunyadan bakan kisi isigi gemideki adam gibi gorur.
  morgan 12 Mayıs 2019
 • 0
  Burtay'a katılıyorum.ısık kaynağından bağımsız hıza sahip. Güneşteki ışınlar mesala oluşmaya basladığı an ısık hızındalar ve güneşin hızının bi etkisi yok üzerlerinde.diye okumustum bir yerde ama nerdeydi hatırlamıyorum.
  optimus 16 Mayıs 2019
 • +1
  0.6c hızla giden uzay aracının içinde yakılan lambadan çıkan ışık 0.4c ışık hızıyla mı gider yoksa ışığın hızı her zaman 1c midir?

  Şayet, ışık uzay aracının gidiş yönüne paralel yol alıyor ise, uzay aracının içinde 0.4c ile yol alır. Ve ışığın kaynağına geriye dönüşü de 1.6c ile gerçekleşir. Tabii ki bu uzay aracına göre dışarıdan uzay aracını gözlemleyen gözlemciye göredir. Uzay aracının içindeki gözlemciye göre bu olay şu şekilde gerçekleşir.

  Özel Görelilik Modeli bize uzay aracının gidiş yönüne uzunluğunun büzüleceğini ve bu büzülen uzunluğu içinde ışığın gidiş dönüş hız ortalamasının uzay aracının zamanının genişlediği (yavaşladığı) oranda yavaşlayacağının önermektedir. Yani burada ışığın hızı tek yöne (tekil) değil çift yöne (gidiş-dönüş) ölçümünün uzay aracındaki fizik kurallarının değişmezliği içinde değişmemesidir.

  Örneğin uzay aracı ışığın 0.866c hızıyla x yönünde yol alsın. Uzay aracının x yöne olan uzunluğu 0.5L’=√1-c2/v2 kısalır. Ve o uzunluktaki ışığın hızı da 0.25c’=1-c2/v2 yavaşlar. Zamanı da 2t’=1/√ c2/v2 genişlemiş olur. Dolayısıyla fizik kurallarının değişmezliği ilkesi çerçevesinde de ışığın hızının uzunluğa oranı da 0=L’-c’t’ değişmemiş olur. Bu değişimlerin karesine alacak olursa 0=x’2+y’2+z’2-c’2t2 ya da x’2+y’2+z’2=c’2t2 olmalıdır. Yani, uzay aracındaki gözlemci uzay arıcının ivmesiz hızı ne olursa olsun ışığın hızın aynı hızda ölçecektir.

  Önerim; evreni ve evrendeki fiziksel olayları birde benim gözümden "Büyük Oluşum" kitabıma bakmanızı tavsiye ederim.
  Zeki 20 Haziran 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap