• +1

  Zaman nedir?

  Erkan YILMAZ 20 Mart 2019
 • -1
  Zamanın tam olarak fiziksel bir tanımı yok onu görmüyoruz dokunamıyoruz ama onun işlevini görebiliyoruz.entropiyle beraber var olduğunu ve aktığını biliyoruz zamanın ne olduğu hakkında bir yorum yapmak zor hem zaman ile ilgili konular açılmıştı onlara bakabilirsiniz.
  Rick Sanchez 20 Mart 2019
 • 0
  Zaman anın yer değiştirmesidir
  Şamil Çelenk 22 Mart 2019
 • 0
  Evrenin her köşesinde zaman farklı akıyorsa gerçekte geçen zamanı nasıl hesaplayabiliriz?
  Erkan YILMAZ 22 Mart 2019
 • 0
  Evrensel olarak ortak tek zaman , uzayda en cok bulunan hidrojen atomuna dayali olabilir.Voyager altin plaklarini arastirirsaniz hak verirsiniz.
  morgan 22 Mart 2019
 • +1
  zaman insanların doğayı anlamlandırmaya çalışırken oluşturduğu ağırlık hacim kütle uzunluk gibi algılar dizisinden biridir sadece. zamanın değişeceği gibi absürt bir olayı ortaya atanlarda hangi kafa yapısıyla ortaya atmıştır hala anlamış değilim. güneşle aramızda 8 dk lık fark var güneş şu an patladı biz 8 dk sonra gördük güneşteki bir arkadaşımız anında geldi bize güneş patladı dedi bizde görmek için anında güneşe koştuk baktık güneş patlamış dünyaya anında geri döndük kaçın dedik bunları aynı anda yaptık peki sorayım bari kim zamanda yolculuk yaptı. ışık hızına bağlı olarak farklı anlarda gözlem yaparız tamamda zamanda yolculuk nerede burda ?
  orhan ateş 23 Mart 2019
 • 0
  Zaman'ın ne olduğu konusunu buradaki üstatlara bırakıyorum.
  Ama Zaman, Evren'in her yerinde farklı filan değildir.

  Sadece kişilerin hareket hızlarına göre, birbirinden farklı Zaman süreleri mevcuttur. Daha yavaş hareket eden, daha hızlı hareket edenin Zaman'ını, kendisininkine göre yavaş olarak tespit eder.

  Diğer yandan, soyut veya algı sonucu uydurma bir şey değildir. Öyle olsa kinematik hesaplarından başlayarak, bir çok denklemden Zaman'ı çıkartabilirdik. Sonuçlarda değişmezdi.
  Yok öyle bir şey.

  Zamanda yolculuk, yani evrenin değişik dönemlerine gidip gelmek. Güzel ve çekici bir fantezi.
  Hadi kitaplar ilginizi çekmiyor, internette de iyi-kötü, doğru-yanlış iç içe, kitapla oluşmuş bir temel olmadığı için doğruyu ayırt edemiyorsunuz.

  Ama eskiden hiç değil ise bilimsel verilere göre yaklaşımları ele alan bilim-kurgu dizileri vardı. onlarda mı yok? (Gerçi şimdiki güncel çekimler bilim kisvesi altında fantezi-kurguya dönüşmüş ama ...
 • 0
  Zamanla entropi arasında yanlış anlaşılan bir konu var.
  Aslında Entropi zamanla artar, yani entropi arttığı için zaman ileri akmıyor ve Termodinamiğin ikinci yasasına göre bir sistemin net entropi değişimi herzaman sıfır ya da sıfırdan fazla olduğu için (En ideal kabul edilen tersinir sistemlerde net entropi değişimi sıfırdır.) entropi değişimi daima pozitiftir ve daima artmaktadır. ve denilene göre entropi azalamadığı için zamanında geriye alınamayacağını söylerler lakin bu söylev her zaman bana eksik gelmiştir.
  Muhammed TAYLAN 01 Nisan 2019
 • +1
  evrenin etkileşim hızıdır;)
  Sapmaz 05 Nisan 2019
 • 0
  Zaman sadece bir kavramdır. Hayatınızı da bir zaman gibi düşünebilirsiniz. Mesela 18 yaşında iseniz saat 06.00 diyebiliriz . Yani istediğiniz bir şeyi parçalayıp saatlere ayırabiliriz.
  sude erva apak 06 Nisan 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap