• 0

  Bir sistem düşünelim ve sistemde gerçekleşmesi beklenen olasılıklar olsun peki neden pek çok olasılık içerisinden biz tekbir olasılığın gerçekleştiğini görürüz?

  Rick Sanchez 15 Mart 2019
 • 0
  Diğer olasılıklara ne olur yoksa diğer olasılıklar yeni bir sistemmi oluşturur? peki ozaman şu soru ortaya çıkıyor bütün olasılıklar ne olursa olsun gerçekleşirmi?
  Rick Sanchez 15 Mart 2019
 • +1
  Belirlenimci yani deterministik çizgideyim.
  Kuantum düzeyinde sistemlerdeki olasılık kavramı , bence yanlış anlaşılıyor. Daha doğrusu anlaşılmıyor.

  Sudoku çözümünü sistem olarak kabul edin. Her 9'luk alt kareyi bir alt sistem, sistemin bir parçası olarak kabul edin. Sıra dizgileri de sistemdeki bağ yapılar olarak ele alın.
  Her minik kareyi, bir parçacağın konumu, o kareye yerleşen her sayıyı da o parçacığın enerji seviyesini gösteren yüzde oranı (90 lık sistem üzerinden doğal olarak)...

  Şimdi boş sudoku tahtasında her karenin alabileceği değerleri gözden geçirin. Aslında buna gerek yok. Çünkü tüm kareler, tüm olasılıklara açıktır.

  Şimdi ise ölçüm yapıldığını ve bazı karelerin sayı değerlerinin belirlendiğini düşünün. Yani herhangi bir sudoku bulmacası gibi...
  Artık her kareye gelebilecek sayı olasılığı azalmıştır. Çözüme vardığınızda ise elinizde sistem için o an geçerli olmak üzere sadece tek bir çözüm vardır.

  O an için, çünkü sistemler iç ve dış etkilerle sürekli oynamalar yaparlar. Yani parçacıkların konum ve enerji değerleri değişir.

  Şimdi aynı sudoku'ya çözüm öncesine dönün. Sadece 1 karedeki sayının değerini ve/veya yerini değiştirin.
  Sorunun çözüm oranı düşecektir. Bazı değerlerde sistem çökecektir. Bazılarında bulduğunuz çözümlerde sistem içinde diğer parçacıkların yerleri ve konumların enerji değerleri değişecektir.
  Hele iki değişkende değişim geometrik artıyor...

  Ama çözüm genelde hep tek. Ama gerçekte olasılık diye bir şey yok sistem için. Sistem sürekli kaotik bir değişimin kıyısında, mükemmel dengede.... Bazen nadiren, simetrik yapılarda bazı sayı çiftleri birbirini tamamlayabiliyor ama nadir bir durum.
 • 0
  bisey olduktan sonra onun olma olasiligindan bahsedilmez.
  destroyer 15 Mart 2019
 • +1
  O bisey dediğin herhangi bir olasılıktan biriydi ve gerçekleşti zaten onun olma olasılığından bahsetmiyorum o bisey dediğinin dışındaki olasılıklardan bahsediyorum bence soruyu iyi okuyun sonra ne saçma bir soru ya demeyin bu soru quantum mekanigindeçoklu dünyalar yorumu ile alakalı bir soru
  Rick Sanchez 15 Mart 2019
 • 0
  Entropi değerinin geri dönülemez bir biçimde artması bu duruma cevap olabilecek nitelikte olduğunu düşünüyorum: entropinin ilk durumunun sonsuz potansiyel enerjiye tâbi olduğunu düşünürsek bu olay big bang ile birlikte olasılıklar neticesinde kinetik enerjiye dönüşüyor. Ve enerji daha kararlı bir hala almaya başlıyor. Yani entropi artıyor. Gerçekleşmeyen olasılıklarsa zannımca sonsuz potansiyel durumun tanrısallaktan uzaklaşmasını sağlayıp düzensizliğe yatlkınlık sağlıyor.
  semih aktaş 15 Mart 2019
 • -1
  Sistemde gerçekleşmesi beklenen olasılıkların gerçekleşme ihtimalleri, o sistemi oluşturan ana değişkenlerin, gerçekleşmesi beklenen olasılıkları tetiklemesine ve süregidip neticelenmesine uzanan süreçte, sistemde oluşturdukları form ile ve ayrıca gerçekleşme ihtimali olan olasılıkların birbirlerine göre ve o form içerisinde 'gerçekleşme ihtimali' için birbirlerine karşı ne derece kararlı yapıda oldukları ile sıralanır.
  Faruk Arslan 15 Mart 2019
 • -2
  Eeee. Faruk...Ne dedin?
 • -3
  sacmaliyo iste
  destroyer 16 Mart 2019
 • +1
  Asıl saçmalayan boş boş kısa cevaplar yazan kişiler
  Büşra Aktaş 16 Mart 2019
 • +1
  Illa örnek mi vereyim sudoku örneği yeterli degil midir?
  Faruk Arslan 17 Mart 2019
 • -1
  Sudoku örneği, belirlenimci bakış açısından, konuyu ele alıp açıklayan bir örneklemedir.

  Ancak "belirsizlik ilkesi" olayı farklı açılardan ele almakta ve açıklamaktadır. Üstelik bu ilke, kuantum fiziğinde şu an geçerli olarak kabul edilmiş olandır.

  Belirsizlik ilkesi konusuna hakim bir arkadaşın, aynı durumu diğer cepheden ele alması faydalı olacaktır.
 • 0
  Burtay üstat belirsizlik ilkesi konusunda, Einstein amcama katılanlardanım.

  "Tanrı zar atmaz."

  Faruk Arslan 20 Mart 2019
 • -1
  Her olasilikta bir tek bilinc oldugu icindir.
  morgan 31 Mart 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap