• -1

  Foton Kutusu, "kütle", "momentum" konusuna - devam...

 • -1
  Vide Supra'nın Son Paragrafıdan alıntı: https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/36378/
  ........................
  Bu maddenin her türü için geçerli, sadece higgs alanının verdiği kütle ile gluon alanı bağ enerjisi kütlesi arasındaki farkı ..........
  ................
  ( Vide supra 06 Nisan 2018)
  _______________________________________________________
  Eğer Higgs alanının bir dalga fonksiyonu var ise (var mı bilmiyorum), gluon alanında dalga fonksiyonu var ise ( var mı bilmiyorum) , "girişim" yaparak etkileştiklerini düşünüyorum.

  Eğer öyle ise; bu girişim esnasında, gluon alanında oluşan "genlik farkları" kütleyi belirlemiş olabilir. (?)

  __________________________0___________
  (Kütle için farklı bir açıklama üzerinde çalışırken, bu konudaki yazışmalarımıza baktım. Terimler farklı olsa da, eşdeğerli kavramlar üzerinde ortak bakışta olabiliriz.

  Kütleyi tanımlarken, bir şekilde kütleyi oluşturan sistemin eylemsizliğinin bu tanıma dahil olması gerektiğini düşünüyorum. Şimdilik net bir yaklaşımım yok. Geliştirmeye çalışıyorum.)
 • -1
  Burtay bey asıl sorun da burada galiba. Higgs alanı bildiğim kadarıyla sadece zayıf hiper yük denilen şeyin etkileşimi ile oluşan bir alan. Aynı anda hem sınırsız miktarda bu yükü taşıyabiliyor ya da sonsuz bir şekilde yok edebiliyor. Örneğin elektron da bu alanda bu yük değişiminin sürekli olmasından dolayı sürekli spinini değiştiriyor ve dolayısıyla kazandığı eylemsizliği de ortaya çıkan kütlesi oluyor. Yani atomun %1 lik kütlesinin geldiği bu etkileşim gluon alanıyla bir etkileşime girmiyor gibi. Boş uzayda var olan iki farklı alan gibi ele alınıyor bunlar galiba.
  Vide supra 11 Şubat 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap