• -1

  Elektrik yükleri, (kuantum düzeyinde) ne belirliyor? Niye temel parçacıkların (genelde) bir elektrik yükü var?

  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 07 Ağustos 2018
 • -1
  bir atomu ele aldığımızda, faklı elektrik yüklerindeki parçacıkların bir araya gelmesinden oluşan nötr sistemler olduklarını görüyoruz.
  Bu parçacıkların temeline indiğimizde ise, bunları oluşturan alt parçacıklarında bir elektrik yükü olduğunu düşünüyoruz.
  Elektron tek başına (onu oluşturan alt parçacık var mı bilinmiyor) bir parçacık olarak negatif yüke sahip iken, proton onu oluşturan alt parçacıkların (kuarkların) elektrik yüklerinin toplamının sonucunu taşıyorlar. Nötronlar da ise bu kuarklar dengelenmiş durumda ve dışarıya bir elektrik yükü yansıtmıyor.

  Bu seviyede olmak üzere, bir nesnenin elektrik yükünü (+ veya -) belirleyen yapı-olgu ne olabilir?
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 07 Ağustos 2018
 • -1
  Ben soruyu algılayamamış olabilirim. Algıladığım kadarıyla cevap yazayım.

  iki elektron veya iki protonu yanyana getirdiğinizde, birbirlerini ittiğini gözlemliyoruz. Bir çeşit kuvvet oluşuyor aralarında. Diğer yandan bir elektron ve bir proton ise birbirini çekiyor. Fizikçiler bu sistemi neden bilmiyorum ama elektronu -, protonu da + yüklü olarak tanımlayarak anlamlandırmışlar. Bu kısmın detayını bilemiyorum. Ancak bu kabullenişten sonra, bir cismin elektrik yükünü belirlemek çok kolay oluyor. Bildiğiniz üzere atom yapısı temelde elektron ve proton dengeleriyle ortaya çıkıyor. Bu noktada cismin sahip olduğu atomların, normalde olması gereken denge durumundan ne kadar farklı olduğuna bakıyoruz. Örneğin elinizdeki cisimde olması gerekenden daha fazla elektron varsa cismin - yüklü, daha az elektron barındırıyorsa (yani proton fazla) cismin + yüklü olduğunu söylüyoruz.
  Cihan Şenyüz 15 Eylül 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.117 soru

30.753 cevap

30.785 kullanıcı

Giriş Yap