• 0

  Ayar bozonunun kütlesi neden bu kadar fazla?

  Ayar Bozonu 06 Haziran 2018
 • 0
  Merhabalar, buraya yeni kaydoldum. Sorum ayar bozonu hakkında. Beta bozunmasında alt kuark üst kuarka dönüşürken d --> u + W şeklinde bir tepkime oluyor. d'nin yani alt kuarkın kütlesi 4-8 MeV arasında. u'nun yani üst kuarkın kütlesi 1.5 - 4 MeV arasında. Ama ayar bozonun kütlesi ise bir demir atomunun kütlesinden dahi yüksek. Kütlenin korunumu yasasına uymadığını düşünüyorum çünkü anlamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  Ayar Bozonu 06 Haziran 2018
 • 0
  Bu kütle kazandırma işlemini Higgs mekanizması ve higgs bozonu açıklıyormuş ancak içeriğinden pek bir şey anladığım söylenemez. Bu Higgs denilen alan, bozon, mekanizma vs. 2013 yılında bulunmuş. Higgs nedir?
  Ayar Bozonu 06 Haziran 2018
 • 0
  2012 yılında higgs bozonu resmin bir bozon olarak temel bozonlar ailesine kabul edildi .Higgs'in bozonlar sınıfında yer almasının nedeni spin adı verilen bir kuantum mekaniksel özelliğinden ileri gelir spin, bir parçacığın içsel açısal momentumunu temsil eder ve standart model arkadaşları ile nasıl geçineceğini karakterize eder

  bozonların spini bir tamsayı (0,1,2 vb) olur böylece duygularını rahat ifade edebilen tipler olurlar kendilerine ait özel bir alana gereksinim duymazlar fermiyonlar ise tam sayı olmayıp buçuklu spinlere sahiptirler (1/2, 3/2 vb ) sahip olur ve bu onları biraz yanlızlığa iter diğer parçacıkkardan belli bir uzaklıkta durmayı tercih ederler spini 0 olan higgs parçacığıda bu durumda resmen bozon ailesine mensuptur
  higgs alanının parçacıklara kütle kazandırış biçimi, kendine özgü benzersiz bir özelliği . Bu onu evrendeki tüm diğer bilinen alanlardan farklı kılıyor. ( matt strassler ) .

  bir alanın bir kuvvet üretebilmesi için gereken 2 özelliği olmalı alanın açılıp kapanma özelliği olmalı , tercihli bir yönü olmalı , çekme veya itme yapabilmeli normalde higgs alanı bu özelliklerden ilk 2 sine sahip olmuyor herzaman açık ve tercihli yönü yok ancak higgs bozonunun varlığı durumunda alan çarpıklaşıyor ve kurumsal olarak bir kuvvet üretebilir hale geliyor.

  İki parçacığın Higgs alanını kullanarak birbirlerine çekme uygulayabileceğini düşünüyoruz. Higgs parçacığının varolması gerektiği öngörüsünü yaparken kullandığımız denklemler, böyle bir kuvvetin de varlığını öngörüyor,” diyor Strassler. Bu kuvvetin evrende nasıl bir rol oynuyor olabileceği ise halen gizemini koruyor. “Higgs ‘alanı’nın kararlı madde oluşumu için olmazsa olmaz bir gereklilik olduğunu biliyoruz. Ancak Higgs ‘kuvveti’ için bildiğimiz kadarıyla böyle bir zorunluluk yok,” diye ekliyor Strassler.
  onur cem dağ 08 Haziran 2018
 • 0
  daha önceki yazmış olduğum yazıdan bi parça
  onur cem dağ 08 Haziran 2018
 • 0
  doğadaki 4 temel taşıyıcı parçacıklara ayar bozonu hepsi ayar bozonları sınıfında yer alıyor w,z bozonları foton gluon ve gravition bu parçacıklar ayar bozonları sınıfındadır
  onur cem dağ 08 Haziran 2018
 • 0
  alt ve üst kuarklar 3. nesil fermiyonlar yani maddeyi oluşturan parçacıklar sınıfındadır
  onur cem dağ 08 Haziran 2018
 • 0
  kütle farkları olması bence normal biri kuvvet taşıyıcı parçacık biri maddeyi oluşturan kuvvet değişkendir ve sınırı neredeyse yoktur madde kuvvete göre daha belirlidir ama kuvvet iletiminde rol oynayan bir kuantum evreni parçacığından herşey beklenir .
  onur cem dağ 08 Haziran 2018
 • 0
  göndericeğim slayttan bir ayar bozonuna yapılan spin analizi hakkında bilgi alabilirsiniz http://dergipark.gov.tr/download/article-file/83842
  onur cem dağ 08 Haziran 2018
 • 0
  Ne copy paste yaptın bea higgsi merak ettiğim için soruya bakacaktım hayattan soğudum
  Aptal Bükücü 08 Haziran 2018
 • 0
  onur cem dağ, sizin kullandığınız şu (spin, içsel açısal momentum, matt strass) terimleri ve attığınız linki tam olarak anlayabilmem için kaçıncı sınıf olmam gerekir? Üniversitede fizik bölümü okumam gerekir mi? Şu an 10. sınıfım ve hiç bir şey anlamadım. mzgncnn'nin dedikleri çok iyi anladım fakat higgs alanının neden fotonlar ve gluonlarla etkileşime girmediğini fakat W ve Z bozonlarıyla etkileşime girdiğini anlamadım. Yani yetersiz buldum. Cevaplarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
  Ayar Bozonu 09 Haziran 2018
 • 0
  Yüksek lisans mı? O zaman merakımı bir kenara bırakıp iyi bir fizik bölümü için yks'ye çalışıp durmalıyım :/ Herkese teşekkür ederim.
  Ayar Bozonu 09 Haziran 2018
 • 0
  Bozonlar birbirine çok bitişik şekilde büyük miktarlarda yığılma yeteneğine sahiptirler.
  hknQQ 09 Haziran 2018
 • 0
  Parti Benzetmesi - Higgs Alanı İçin Basit Bir Açıklama

  Bir miktar davetlisi olan bir parti alanı düşünelim. Misafirler geldiğinde parti alanının her tarafına yayılırlar ve eğlenirler. Benzer şekilde Higgs Alanı da uzayda her yere yayılmıştır. Şimdi popüler bir artistin parti alanına girdiğini düşünelim. Misafirler derhal bu ünlü artistin etrafına doğru koşuşacak ve artistin rahatça yürümesi imkansız hale gelecektir. Böylece artist, Misafir Alanı tarafından yavaşlatılmış olacaktır.
  hknQQ 09 Haziran 2018
 • 0
  Higgs Alanı'na giren her parçacığın bu tarz bir etkileşimle yavaşlaması, o aşamada, alanda ona kütle kazandırılmasından dolayıdır. Higgs Alanı'nın parçacığın üzerine ne kadar yoğunlaştığına bağlı olarak ve yoğunlaşmayla orantılı şekilde parçacık kütle kazanmaktadır. Bu buluşla birlikte,etrafımızdaki şeylerin nasıl kütle kazandığını anlamış oluyoruz.
  hknQQ 09 Haziran 2018
 • 0
  Ayrıca foton gibi bazı parçacıkların Higgs alanıyla etkileşmemesi, bilimciler tarafından fotonun ve bu parçacıkların kütlesiz olma sebebi olabileceği yorumlanır.
  hknQQ 09 Haziran 2018
 • 0
  hknQQ 09 Haziran 2018
 • 0
  ben 11 . sınıfım merak ile araştırarak öğrenirsin dostum 12 nin modern fiziği konusunda standart modelde bu parçacıkları anlatıcaklar ayt de çıkacak hocana sor ayrıntılı biliyorsa öğretir. yazmıştım önceden tekrar yazmak istemedim aptal bükücü :D
  onur cem dağ 09 Haziran 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap