• +1

  Zaman lineer değilse ve geçmiş, şimdi ve gelecek birer ilüzyondan ibaret ise, geleceğin de geçmişi etkileyebileceğini söyleyebilir miyiz? Yaptıklarımız veya yapacaklarımız aslında hep belli miydi?

  Uluç Meriç 11 Aralık 2017
 • 0
  Haklısınız ancak her ne kadar entropi kuralları gereği madde daha düzensiz hale gelmeye çalışsa da entropiye de etki eden bağımlı unsur zamandır. Zaman "sanırım" neredeyse tüm fizik kurallarını sarmalar. Yani ister madde olsun ister daha kompleks bir bakış açısı ile "canlı" diye adlandırdığımız kavram olsun hepsi için aynı şey geçerli. Farklı bir bakış açısına göre maddenin daha düzensiz hali de veya dalga hali de, düzenli hali de aynı anda gözlemlenebilir (Tabi ki uygun bir teknoloji ile) Bu şekilde entropinin pek bir katkısı olmuyor verdiğim cevaba. Bizler zamanı algılayamıyoruz. Belki entropi kuralları için de farklı bir döngüye sahiptir ve nedensel bir dizi sıralamalara maruz kalıyordur?
  Uluç Meriç 12 Aralık 2017
 • +1
 • 0
  Linklere baktımda tüm soruları sanki ben sormuşum ama gel gör ki zaman hakkında hala bir sayfa dolusu sorum var. (:
 • 0
  Soru şu olmalı bence: " Zamanı mı algılıyoruz yoksa hareket eden evrenin yarattığı hızın, zamana göre değişmesini mi ?
 • 0
  Kısaca, bence, her türlü (özel görelilikten dolayı) hareketten dolayı zamanı algılıyoruz.
  Evrenin (genişleme) hızından dolayı sabit bir "Zaman" var.
  Bir de bu evrenin içindeki nesnelerin hareketinden dolayı (göreceli) "Zaman" var.

  Ama daha ilginci bir de "Sanal Zaman" varmış ki, 60'lı yıllarda Hawking ortaya atmış. Ben geçenlerde Batıkan Muratgül'ün değinmesi ile (biraz araştırınca) öğrendim. https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/34606/
  Bu sanal zamanın ilk izlenim özellikleri de, varsayımsal olarak "Anti madde nerede?" konusundaki denememde değindiğim "Alternatif Zaman"a benziyordu.

  Tabii bunlar benim yaklaşımlarım...
 • 0
  Zaman, BENim. Belki zaten üç boyutu saymıştık diyeceksiniz ama BEN'in bundan biraz fazlası var gözlemci yanı.Ben çocukluktan beri zaman=Ben olarak hissederim. Şüphesiz ki fizik bilimi açısından pek bir değeri yok yine de belirtmek istedim.
  Sibel Atasoy 30 Aralık 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap