• 0

  Fotonlar ışık hızında hareket ettiği için higgs alanı ile etkileşime girmezler,bu yüzden kütlesizdirler.Peki ışık hızında giden bir uzay aracının kütlesi sonsuz mu olur yoksa 0 mı?

  Mr.Physics 26 Haziran 2017
 • 0
  @Necmi Türfek Peki ışık hızında gitseydi Higgs alanı ile etkileşime girebilir miydi?
  Mr.Physics 26 Haziran 2017
 • +1
 • +1
  Necmi bey, Merhaba...
  Burada bahsi geçen bir konuda fikrinizi almak isterim.

  "Bence; Higgs alanı en küçük düzeydeki parçacıklara kütle sağlar ve daha büyük olanlarla etkileşmez. Eğer etkileşseydi o zaman madde her boyutta Higgs viskozitesini hissederdi ve bu da saçma bir şey olurdu. Yani her aşamada Higgs etkisini toplamak zorunda kalırdık. "

  Paragrafınıza istinaden, bence de Higgs alanı ya da eşdeğerlisi "sadece temel küçük parçacıkları etkiliyor". Parçacıklar birleşip, büyüyüp nesneleştikçe elde ettiğimiz sonuç; bu parçacıkların toplam sinerjisi oluyor.
  ( Kütleçekim kuvveti içinde benzer bir değerlendirmem var. )
  Aksi halde dediğiniz gibi Hİggs alanı ya da eşdeğerlisi bir nesneyi hem parçacık olarak etkileyip şekillendirdikten (kütleleştirdikten) sonra, bir de bu birleşmiş haliyle tekrar etkileşime girmesi gerekecekti. Yani iki defa etki etmesi gerekecekti.

  Sorum: Bu yaklaşıma olan eleştirinizdir (?)
  ---------------------0-------------
  Sevgili Emir bey, buradaki en eski yazışma arkadaşlarımdan birisiniz.
  İyi ki fiziğe olan bu ilginiz sürüyor ve sürekli gelişiyor. :-)

  Higgs alanı ile ışık hızındaki etkileşime gelince; Işık hızı bu alanın getirdiği bir sınırlamadır. Yani zaten etkileşime girdiği için bu sınırı oluşturmuştur.
  (Paraşütle atlayanlar bile, istedikleri kadar hızlı ve dik açıda atlasınlar, ilk 12-15 saniyeden sonra hızları sabitleniyor. Çünkü havanın akışkanlık katsayısı bu hızı sabitliyor.
  Önemli not: Burada sadece ilkeler benzer. Diğer konular; hacim, yoğunluk, hız, viskozite farklıdırlar.)
  Sonuçta hiç bir uzay gemisinin ışık hızına çıkamayacağını "kesin olarak" biliyoruz. Bu hıza çıkması demek karadelik olmasını gerektiriyor. Bu durumda ise durağan kütle ölçüm değeri tekilliğinden dolayı sıfır (0) iken, etrafına uyguladığı kütleçekim kuvveti ile varlığını işaret edecekti.

  Buradan yola çıkarak karadeliklerin uyguladığı kütleçekim kuvvetininin, kütleden değil, momentumdan kaynaklandığını da iddia edebilirim.

  Bu yüzden bence, "bir uzay gemisi-nesne ışık hızına çıkarsa ne olur?"dan ziyade (çünkü zaten olmayacak), bu sınırlama nasıl aşılır? "Hızlanma" dışında alternatif neler yapılabilir? Bunlara odaklanmak daha yapıcı olabilir.

  Çünkü alternatif yollar olabileceğini düşünüyorum.
 • 0
  Yorumlarınız için çok teşekkürler.
  Mr.Physics 29 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap