• 0

  (Gerçek) Fizikçilerin yol göstermesine ihtiyacım var.

 • +1
  Bir konuda deney sonuçlarına ihtiyacım var. Benim böyle bir deneyi gerçekleştirecek imkanım yok.

  Elektron tabancası ile bombardıman edilen kurşun bir levhaya bağlanan bir telin diğer ucu bir pil ya da akü'nün anoduna bağlandığı zaman teldeki voltametre akım ölçüyor mu? Ölçüyosa, anodun potansiyeli kadar mı yoksa daha çok düşük mü?

  Mantığım şu şekilde; Kurşun radyasyon ışınlarını büyük ölçüde engellediğine göre, absorbe ediyor olmalı. Yani kurşun levhanın bobardıman sonrası elektrik yüklenmesi gerekiyor.
  Akü ya da pilin anod ucu da kimyasal olarak elektron açlığı çektiğine göre, elektronların bu ortama akması doğal bir sonuç olmalı.

  Ama bir varsayımım, (Muzaffer Erdem Bey'in bir önceki paylaşımından yola çıkarak), çok az ya da hiç elektron akışı olmaması gerekitğini söylüyor.

  Varsayımın geçerliliği, voltametre değerine bağlı.
  İlgilenenler olursa ya da bu yönde yapılmış deneyler var ise, sonuçlar hakkında kısa bilgi geçerlerse müteşekkir olurum.


 • 0
  Bazı kaynaklara baktım ama bu yöndeki soruma tam bilgi alamadım. X ışını eldesi ve uyarılmış atomlardan foton yayılımı yönünde gibi anladım.

  http://www.nuveforum.net/1104-genel-araclar/62754-katot-isini-tupu/
  www.taek.gov.tr/uphuk2/tam_metin/55.doc
  https://trod.org.tr/files/file/radyoterapi%20cihazlari%20%5BUyumluluk%20Modu%5D2.pdf
 • -1
  Burtay bey mekanizmanın tam olarak nasıl işlediği konusunda yardımcı olamayabilirim fakat kütle spektroskopisinde elektron iyonizasyon kaynağı kullanarak deneyler yapmıştım. Gaz fazında numune kullanarak bilinmeyen maddenin tayini ve molekül ağırlığını bulmaktı amaç. Benzer bir deney ve kurşunun incelendiği bir çalışma bulabilirseniz işinize yarayabilir belki. Fakat hatırladığım kadarıyla maddedeki elektronlarla etkileşime girecek yeterli enerjide parçacık yolladığınızda çekirdekten elektron koparak bir iyon yaratıyor. Elektron dağılıyor ya da başka bir atomda yakalanıyor. Doğru hatırlıyorsam eğer geriye yüksek miktarda ısı ve daha az enerjiye sahip zararsız ışıma kalıyor.

  Bu durumda kurşun plaka üzerinde potansiyel fark olmaz gibi geliyor ama emin değilim. Bir taraftan aynanın ışığı yansıtmasına da benziyor aslında bu durum fakat sağlıklı bir kıyaslama yapabilmek için yeterli bilgim yok malesef.
  Vide supra 07 Haziran 2017
 • 0
  @ Vide Supra, teşekkür ederim...
  Size ve tüm arkadaşlara sormak istiyorum; "Mantığım şu şekilde..." ile başlayan kısımdaki gerekçe ve beklentilerim siz(ler)e tutarlı geldi mi?
 • -1
  aynen bed anı durmdayım tk olmadığım bşkmek üzücü bulursnızbana da söyleyin
  kardelen ekici 07 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap