• 0

  Her galaksinin merkezinde bir karadelik olduğu söyleniyor.Aynı zamanda galaksilerin genişlemekte olduğu da. Peki ikisi bir arada nasıl oluyor?

  3nokta 02 Haziran 2017
 • +2
  Frankenstein ( toplama galaksilerin ) tarzı galaksilerin merkezinde süper kütleleli bir karadelik olmama durumu var. Ve galaksiler değil de galaksi kümelerinin birbirinden uzaklaştığı gerçeği de var. Bu yüzden uzay'ın genişlemesine rağmen andromeda galaksisi ile 2,2 milyar yıl sonra çarpışaçağız.
  Genişleme enerjisinin kütle çekimine üstün olduğu yerlerde genişleme, tam tersinde ise kütle çekimi etkin oluyor diye biliyorum. Aslında sorduğunuz soru bir mantıksızlığı içermiyor. Çünkü karadelikler, etrafında ki yıldızların ve diğer cisimlerin dönmesini belirli kurala tabi olmayan bir şekilde gerçekleştiriyor.
 • 0
  Karadelikler ve karanlık madde galaksideki gök cisimlerini bir arada tutmaya yarıyor.Fakat aynı zamana yıldızlarda galaksiden dışarı çıkma eğilimindeler
  Mr.Physics 02 Haziran 2017
 • 0
  Değerli kardeşim ,ala delk -kara delik anlatanların ellerinde ki kanıtları çok merak ediyorum.
  Özellikle Türk Astronomlarının buldukları bir kaç gezegenide saymazsak ,bu bilim dalında her hangi varlığımız olduğunu söyleyemeyiz.
  Ama buna rağmen arkadaşlarımızın yazdıklarını gördükçe aklım gidiyor,anlattıklarının tamamı yabancı bilim kültür basın-yayın kaynaklarından elde edilmiş bilgiler.
  Kendilerine ait en ufak bir bilgi yok.
  En son HaberTürk de"FATİH ALTAYLI"nın programında dün akşam (4/6/2016)akşamı İ.Ü. den Astronomi ana bilim dalında iki Prof.a herkesin bildiği şeylerin tekrar tekrar bir tnesinin anlatıp diğerinin de sürekli onadığı bir yayını izledim.O yayına katılamadım.Katılabilsem soracağım şey;-Bu anlattıklarınızı siz mi keşfettiniz,ve bu anlattıklarınızın kanıtı nedir_?
  Ortada kanıt yok hocamız anlatıyor,; Yok efenim güneşin yüzeyinde bilmem ne kadar sıcak varmış da içi de kademe -kademe merkeze doğru daha da bi ısınıkmış.
  -Kainatın peyderpey heryerin de serpiştirilmiş gibi duran artı enerji kaynağı güneşleri ve eksi enerji kaynağı (kara delik olarak adlandırılan) soğuk güneşleri hiç görmeden Kuran ayeti gibi anlatmalarından baya sıkıldım.
  Doğal olan oluşum içden dışa sıcak enerji oluşturan sıcak güneşli sistemlerdir.
  Soğuk güneşler ise iyice büyüyen dışa dönüşlü spirallerin aura merkezinden koparak birbirinin dönüş yörüngelerinin bozularak içe doğru dönmeye başlamaları sonucu oluşan soğuk güneşlerdir.
  Soğuk güneşlere karadelik denmesi ise merkezde oluşan çok düşük derecelere kadar inen ısının
  kendisine ulaşan ışığı oluşturacak kuarklara tepki verememesi yüzünden tespit edilememelerinden kara delik olarak adlandırılmışlardır.
  Ve yapıları gereği hiç bir doğal oluşumlu galaksilerde oluşabilmeleri tabiatları gereği mümkün görünmüyor.
  aygılarımla.
  muzaffer erdem 05 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.655 soru

27.497 cevap

30.192 kullanıcı

Giriş Yap