• 0

  Kütlenin farklı formları olabilir mi? Higgs alanının çeşitli parçacıklara verdiği kütle ile atomdaki gluon alanının sahip olduğu enerji-kütle ne derecede benzerdir?

  Vide supra 30 Mayıs 2017
 • 0
  Soruyu görüğüm 5 günden beri, zihnimin bir kısmını kemiriyor bu soru. Cevap veren çıkmadı. Sanırım benim gibi, çoğumuzun bir fikri yok ve birilerinin fikri üzerinden yürümeyi tercih ediyoruz.
  Belki tartışma esnasında gelişir.
  Sorunun kendisi çok zor bir soru.

  Ama şu ana kadar ele aldığımız mutlak değer altı , mutlak değer ve üstü ısılar için yapmış olduğumuz tartışmalar, kütlenin de farklı formlarda tezahürü olabileceğini düşündürtüyor.

  Belki soruyu biraz daha geliştirirseniz, yol gösterici de olabilecekti.
  Körlemesine, bir kaç varsayımda bulunayım. Ehhh artık, rasgele...

  Öncelikle "kütle" nedir? Farklı bir açıdan ele alırsam, enerjinin titreşim yaparak tamamına sahiplendiği uzay alanıdır.
  Hacim, kütlenin vaz geçilmez bir özelliği oluyor bu durumda. Hacim için en az 3 uzamsal boyut üzerinde titreşime sahip olmak gerekiyor.
  İkincisi hacimden bağımsız olarak, yoğunluğu kütle değeri üzerinde belirleyicidir. Ama bu yoğunluğu madde miktarı olarak değil, enerji miktarı olarak ele alıyorum.
  Üçüncüsü; kütle, sahip olduğu hıza göre oranlı olarak değişkendir.
  Nesnenin hızı ne kadar fazla ise, kütlesi de o derece artıyor.

  Burada bu ilkeyi foton bozuyor. Ama onunda özürü, 3 boyutlu titreşime yani bir hame sahip olmayışı.

  Mutlak sıfıra kadar kütleyi oluşturan enerji yoğunluğu, 3 boyut üzerinde titreşirken, mutlak sıfırda bu boyutlardan birini kaybediyor olmalı ki, plazmavari , dalga alanı şekline yani bir güç alanına dönüşüyor.

  Mutlak sıfırın altında ise, bu dalgasal alanda daralıyor.Bu nednele ek bir potansiyele daha sahip oluyor. Bunu negatif enerji olarak tanımladık.

  Ancak bunların hepsi aslında enerjinin değişik koşullarda bulunma formları oluyor.
  Kütle, bu formlardan biri sadece.

  Yaklaşımımda, kütle bu enerji alanının, zamanı taşıyan dalgalarla yaptığı girişimin bir sonucu. Yani denizde açığa doğru yürüyen (evrenin genişlemesi) çocuğa (yoğunlaşmış enerji) çarpan dalgalar (zaman) misali gibi, çocuğun dalgalara karşı duruşu ve direncinin sayısal değeri için sahip olduğu enerji, onun kütlesini ifade ediyor.

  Gluon alanı için şimdilik bir tanımım yok. Konuyu doğru açıdan ele almamı sağlayıp, fikir yürütmeme yetecek bilgim yok çünkü.


 • 0
  Aslında bu fırının içinde tüm dalga boylarının olması gerekitği yerine sadece belirli dalga boylarının etkin olması gibi... (Sicimlerle ilgili kitapta idi ama konu ne idi onu bile unuttum)

  Evrende her durum için aynı kuralın farklı tekrarları var gibi gözüküyor. Dalga ancak belli bir frekans aralığında iken, belli dalga boylarındaki fotonları taşıyabiliyor.

  Her madde belli dalga boylarındaki enerjiyi özümsüyor. Işıma yaptığı zamanda bunları yayımlıyor ki, biz de bu dalga boyları ile binlerce ışık yılı uzaktaki maddenin ne olduğunu çözümlüyoruz.

  Yani paketçikler ve katları yaklaşımı, aslında fraktal bir tekrar gibi gözüküyor. Kural aynı, sisteme giren değişkenlerin durumuna göre sonuçlar farklı tezahürde sadece...
  "Gluonlar kuarkların aralarındaki alışverişte kullandıkları iletişim fotonlarıdır. "
  Bir nokta var ki, doğruluk ihtimali bir yok sayılacak düzeyde ama gerek radyoaktif ışıma da, gerek ise elektron tabancasından çıkan parçacıklar ( elektron ve iyonize olmuş helyum çekirdekleri olduğu düşünülen) ın da aslında enerji yükleniş ve spine kavuşmuş fotonlar olabilir gibi geliyor.
  (Konuyu daha fazla bulandırmayayım, benim için bile çok çılgınca düşünce)
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap