• 0

  evrenimiz bir kara deliğin içinde olabilir mi ? benim düşüncem olabilir gibi evren çok değişik bir yapı.

  bilimsel bilgi 26 Mayıs 2017
 • 0
  https://www.youtube.com/watch?v=dkqV8aZsRlA

  M.Krauss 57:40'ta soruya verdiği cevapta dışarıdan bakıldığında karadelik olmaya doğru çöken bölgenin içerisinden bakıldığında katlanarak büyüdüğünü gözlemleyebileceğimizden söz ediyor aynı şuanda gözlemlediğimiz gibi. Benimde videoyu izlediğimden beri kafamda soru işareti bırakan bir konu ama sezgilere çok ters hiç bir şey canlanmıyor ve hiç detay verilmemiş.

  Yinede mikrodalga arkaplan ışıması'nın bulunduğu yüzeyi olay ufku gibi düşünebiliriz(bu yüzey 2 boyutludur ve hologramcılar evrenimizin bunun 3 boyutlu yansıması olduğunu savunur), evrenin içerisindeyken dışarısından söz etmek pratik yollarla mümkün değil bir kara deliğin içerisinde iken dışarıdan söz etmek gibi. Benzerlikler var ancak dahası lazım.
  Origin 27 Mayıs 2017
 • 0
  M.Krauss'tan sadece Hiç Yoktan Bir Evren okudum. Geometriyle alakalı olduğu doğru, bir kara deliğin içerisinde olduğumuzu var sayarsak ne yöne dönersek dönelim yine kara deliğe doğru dönmüş oluruz. Olay ufkuyla sınırlı kendi uzay zamanına sahip olacaktır.
  Kurtulmanın tek yolu ışık hızı aşmak bence hala çok fazla benzerlik var. En azından üstüne düşünecek bir şeyler buldum.

  Gözlemler yanıltıcı olsa da bunun ne anlamı var? Deneyle, gözlemle elde ettiğimiz tüm verileri en azından ''gerçek'' olarak kabul ediyoruz. Gözlem yoluyla elde ettiğimiz evren genişliyor bilgisi bizi yanıltıyor olamaz mı ?
  Origin 27 Mayıs 2017
 • 0
  çıkçası ne demek istediğinizi anlamadım. Videoda bahsettiğimiz yerde söylediği tahminler big-bang öncesini yorumlamak gibi. Birbirlerinden ufukla, tekillikle ayrılmış 2 bölgeyi konilerle açıklaması zor olmalı en fazla birinin bittiği yerde diğeri başlar ve herhangi bir taraftaki gözlemci için diğer taraftan söz etmek anlamsız.

  Sanırım daha çok felsefi yaklaşmak gerekiyor konuya.
  Origin 28 Mayıs 2017
 • -1
  çok büyük yıldızlar patlayınca süper novalar oluşur. Bu süper novalar ise karadeliklere dönüşebilirler. Dolayısıyla evrenin de büyük patlama ile oluştuğu kanısındaysak, karadelik neden oluşması? Sorun şu ki biz karadeliğin içinde atomlarımıza ayrılmadan nasıl kalıyoruz. Veya karadelik bir şeyleri çekiyordur ki çekmiyorsa o karadelik değildir, çektikleri şey bize ne zamandan beri ulaşmıyor? Yani pek bilimsel değil de felsefi ama bulunamayacak bir felsefe sorusu..
  abdullah başaran 30 Mayıs 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.746 kullanıcı

Giriş Yap