• 0

  Dünya dışı yaşam arayışında niye Mars'dan çok bahsediliyor ? Bazı gezegenlerin uyduları bile yaşam için daha uygun değil mi ?

  bilimsel bilgi 13 Mayıs 2017
 • +1
  1-) Yaşamın eskiden orada var olmuş olabileceğine dair güçlü bilimsel veriler var.
  2-) Mars bir ev değil, bir yaşam arayışının sonucu ortaya çıkan bir arayış.
  3-) 228 milyon km'lik gerçekçi bir mesefe ve gezegen ile ilgili birçok fiziksel verinin olması.
  4-) Kutuplarında donmuş su kütleleri ve yüksek CO2 oranının bilinmesi.
  Son olarak yaşam için uygun demek su yada atmosferin içeriği ile değil; yıldıza olan uzaklık, gezegene uygulanan kütleçekim kuvveti, gezegenin sıcaklığı vs vs. Mars bu arayışta bir km taşı olacak o yüzden diyebiliriz. Yaşamın sadece dünyada değil de başka gezegenlerde ve başka uzay-zaman koordinatlarında yeşerdiğini görmek, insanın evrene bakışında kökten değişimlere gitmeye sebep olacak ve bu değişim bir 10-15 yıl içinde kesin olacak.
 • +1
  Bilimsel Bilgi,
  Size katiliyorum, elektromanyetigi olmadigi, ve bu nedenden dolayi kozmik isinlara her daim maruz kalacak, ve asla hayat olmayacak bir gezegen uzerinde hayat kurma cabalarinin olduguna inanmiyorum.
  Belki daha once bir yasam olduguna inanildigi, ve bu ihtimalion bulunmasi icin calisiliyordur.
  Morgan Frei 14 Mayıs 2017
 • +1
  Mars daki olay yaşam arayışından ziyade, kolonileşmenin ilk adımları desek daha iyi olur. Dünyadan müdahele için epey yakın, co2 demek oksijen demek su demek. Ayrıştırıcı cihazlar yapıldı bile. bir günü dünya gününe çok yakın, maden kaynakları bol , görece güneşe yakın. doğal enerji sınırsız,sıcaklık insan yaşamına uygun sayılır. oldukça fazla ticari potansiyeli var,vs.vs...
  mustafa pakkan 22 Mayıs 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap