• 0

  Kar Tanelerinin Birbirine Çarpmaması ? İnternette araştırmama rağmen bu konuya net cevap bulamadım. Bu konuda net bir bilgiye sahip olan varsa bilgilendirmesini rica ediyorum.

  Çağdaş Dağ 27 Mart 2017
 • 0
  İnternette araştırdığımda bir kısım bunun "aynı elektron yüklü" olduğu için birbirine değmediği söylerken bir diğer kısım aslında çarptıklarını ama bizim gördüklerimizin "limit hız" düzeyine ulaşmış kar taneleri olduğunu söylüyor. Limit hızıda otobanda aynı hızda giden otomobillere benzetip dolayısıyla bizim gördüğümüz her kar tanesi aynı hızda olup birbirine çarpmıyor demiş. En azından ben gördüğüm her kar tanesinin aynı hızda olmadığını düşünüyorum bu konuda net bir bilgiye sahip olan var mı ?
  Çağdaş Dağ 27 Mart 2017
 • -2
  Kar Taneleri Küçük Olmadıkları İçin Elektronları ile İlgisi Olsugunu Sanmıyorum

  Ağırlıkları Farklı Oldukları İçin Rüzgardan Farklı Etkileniyo Olabilirler
  Hakan K 28 Mart 2017
 • 0
  Hakan Bey o elektron olayi, bulutlardaki kar kristallerinin ve kar tanelerinin farkli kutuplarda toplanip eksi ve arti yuklenmesiyle alakali sanirim.simsegin yapisini arastirirken rastlamistim
  Morgan Frei 28 Mart 2017
 • -1
  Araştırdığım Kadarı İle Kar Taneleri Zaten Birleşiyorlar.
  Rüzgar vb Gibi Etkenlerden Gözle Görmek Çok Zor Ama,
  Bizim Gördüğümüz En Son Birleşmiş Halleri
  Hakan K 28 Mart 2017
 • 0
  birbirlerine çarpıyor hatta birleşiyorlar.
  halit yağlıoğlu 28 Mart 2017
 • 0
  Arkadaşlar zaten internette olanı yazdım. Bizim gördüğümüzün "limit hız" a ulaşmış kar tanelerini olduğunu anlatmışlar. Fakat burada aklıma takılan şöyle bir şey var.
  Eğer limit hız her kar tanesi için eşitse bu durumda bizim gördüğümüz her kar tanesinin eşit hızda ilerlemesi gerekmiyor mu ? Eğer her kar tanesine göre değişen bir limit hız varsa o zaman zaten çarpışabilmeleri için bir engel olmuyor bu..
  Çağdaş Dağ 28 Mart 2017
 • 0
  Kar tanesi boyutu için limit hızdan bahsetmek pek mantıklı bir açıklama değil aslına bakarsanız. Çünkü hava koşulları ne olursa olsun elbette tüm kar taneleri hatta yağmur bile limit hızla düşecektir ve aynı değişkenin tüm örneklerde olması, bu değişkenin kar tanesi boyutu ile bir alakası olmadığını gösterir. Bu konuda belkide benden daha çok araştırmış olabilirsiniz fakat okuduklarım kadarıyla sakin bir havada ve donma noktasında ya da biraz üzerinde kar tanelerinin daha büyük oldukları gözlenmiş. Sebebi ise kar kristalinin uçlarının bu sıcaklıklarda tam donmamış sıvı barındırmasından dolayı diğer kar taneleri ile birleşmesinin daha kolay olması şeklinde açıklanıyor. Bu en azından çok soğuk bir havada yağan kuru karın neden daha küçük fakat çok sayıda yağdığını açıklıyor gibi.
  Vide supra 28 Mart 2017
 • 0
  http://www.snowcrystals.com/science/science.html

  Şu sitede kar taneleri hakkında gerekli bilgiler verilmiş. Bizim konumuzla alaklı olan kısmı ise şurası: yüzlerce kar kristali havada çarpışarak kar tanelerini oluşturabilir.

  Kar kristali dediğimiz şey şu simetrik şekle sahip olan, mikroskop ile rahatla görünebilen madde. Bir nevi kışın gördüğümüz kar tanelerinin yapıtaşı.

  Birden fazla kar kristali havada çarpışıp kar tanelerini oluşturabiliyorsa, farklı kar kristali gruplarının yani kar tanelerinin çarpışıp birleşmemesi için bir neden göremiyorum. Zaten farkında olduğumuz gibi tüm kar taneleri aynı boyutta değil.
  ünal çelik 29 Mart 2017
 • 0
  çarpışıyor lakin gözlemlemek mümkün mü orası belli olmaz
  abdullah başaran 01 Nisan 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap