• 0

  Evren genişlerken uzaydaki cisimlerin birbirinden uzaklaşması için cisimlerin uzaya yapışmış olması gerekmez mi?

 • 0
  Gerekmez çünkü genişleyen şey teknik olarak evren değil , uzay-zaman dokusu . Süper galaksi kümeleri yada genişleme enerjisinin büyük olduğu yerlerde ; maddeler birbirinde uzaklaşmazlar , maddeler arası uzay-zaman dokusu genişledikçe biz galaksilerin yada diğer cisimlerin birbirinden uzaklaştığını düşünürüz .
 • 0
  Evet galiba bir açıdan gerekir ama bir açıdan da bu bildiğimiz bir yapışma ya da uzay zaman dokusuna çivilenmek gibi olmaması gerekir. Şayet olsaydı genişleme sonucu görece hızlar maddeyi ivmelendirerek ışık hızına, hatta ışıktan daha hızlı bir hıza ulaşmasına neden olurdu ki bunun mümkün olmadığını biliyoruz. @kemal '' maddeler birbirinde uzaklaşmazlar , maddeler arası uzay-zaman dokusu genişledikçe biz galaksilerin yada diğer cisimlerin birbirinden uzaklaştığını düşünürüz''. Bu keskin ve eşsiz bir fikir. Evrenin bizim için gözlemlenebilir bir sınırının olması cisimlerin grrçekten genişleme sonucu uzaklaştığını gösteriyor. Kızıla kayma ve bulunan hubble sabiti gibi. İlginç olan ise genişleme sonucunda maddeye bir enerji geçmiyor olaması. Bundan kastım genilşlemenin maddeye bir momentum ya da kinetik enerji katmadığı. Yani 3 boyut için eksik bir hareket algımız var.
  Vide supra 21 Ocak 2017
 • 0
  Evet haklısınız . Büyük patlama teorisinin , döngüsel yaratılış teorisinden daha sağlam bir teori olmasının sebebi sanırsam genişleme , kozmolojik kızıla kayma , hubble sabiti ve kozmik mikrodalga fon ışınımı .
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.655 soru

27.497 cevap

30.192 kullanıcı

Giriş Yap