• +2

  Uzaya bir uydu yada araç göndermek için herhangi bir izin olayı var mıdır ?

  Can Doğan 21 Ocak 2017
 • 0
  uluslar arası bir durum olduğunu hiç duymadım. yani kişisel bir fırlatma için ülkeden izin almazken uluslar arası bir kayıt olması daha zor bir durum. şuan tüm dünyada bu konuda boşluk var, eğer kişisel ciddi fırlatmalar söz konusu olursa o zaman harekete geçeceklerini tahmin ediyorum .....
  Hakan Cabbarcan 22 Ocak 2017
 • +1
 • +2
  Öncelikle bir rampaya ihtiyacınız var. Herhangi bi rampa sahibi kurumla anlaştığınız takdirde kimsenin bir şey diyebileceğini sanmıyorum.

  Sivil insanları uzaya gönderdiği kübik uyduların olduğunu duymuştum. Üstelik bunları fırlatmak için sanırım rampa da gerekmiyor.
  Cihan Şenyüz 22 Ocak 2017
 • +1
  yeni çıkan yasamıza göre profesyonel drone uçurmak için gerekli yasal izinleri almamız gerekiyormuş cezası var. ama uzay için şimdilik herhangi bir şey yok nedeni ise henüz böyle şeylerin fazla mümkün olmaması ve "ihtiyaç" duyulmaması. ne zaman yaygınlaşma olur o zaman ihtiyaç duyulur ve gerekli kanunlarla belirli izinlere bağlanır. yani demek istediğim şuan kanuni boşluk varken aracınızı gönderin gitsin :)
  Hakan Cabbarcan 22 Ocak 2017
 • 0
  Hakan Bey bende onu düşündüm :) Diğer arkadaşların yazılarını ve gönderdiklerini de okudum ve sonuç bu her ülkenin kendi hava alanı var ama gönderme fırlatma konusunda şuan Türkiye de herhangi bir yasa bulunmuyor. Sadece Ulaslararası kayıt mevzusuna takıldım ülke yapmıyorsa bunu kişisel yapabilir miyim acaba.
  Can Doğan 22 Ocak 2017
 • 0
  Kemalin attığı makalede ondan bahsediyor. Ama küçük çaplı bir çalışma için ne kadar geçerli olur bilmiyorum.
  Can Doğan 22 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap