• 0

  Elektrik devreleri dirençli yolları nasıl tahmin edebiliyor ?

  Bahoz Keleş 09 Ocak 2017
 • 0
  bunu hatmin etmek icin farkli bir sistem kullanmiyorlar. direnc akima karsi gosterilen zorluk olarak tanimlanir. direncin fazla oldugu yerde akim az direncin az oldugu yerde akim fazla olur ters orantilidir. her zaman direncin az oldugu yeri secmelerini ise bu oran belirler. basit olarak trafigin yogun oldugu yerlerde araclar yavas, trafigin yogun olmadigi yerlerde araclar hizli ilerler bu sekilde dusunecek olursak araclarda gidecegi yere cabuk gitmek icin hizli gidebilecekleri yolu (yani akimin fazla direncin az oldugu) secerler.
  yusuf türkan 09 Ocak 2017
 • 0
  İyide bir elektrik devresi iki yola bölündü elektrik nereden bilebiliyor bu tarafta direnç var bu tarafta yok ?
  Bahoz Keleş 09 Ocak 2017
 • 0
  Çünkü elektrik direncinin fazla olduğu yerde atomların ve atom-altı parçacıkların hareketi fazladır , elektrik direncinin az olduğu yerde ise bu hareketler azdır . Süper iletkenler ve Üstün iletkenler aslında bu mantığa göre . Eğer bir iletkeni mutlak sıfır yakınlarına kadar soğutursan ( -273.5 santigrat derece ) maddenin elektriğe dirençi neredeyse '' 0 '' olacaktır çünkü termodinamik mutlak sıfırda maddenin en az harekete ve enerji seviyesinde olacağını söyler . (:
 • 0
  suyu düşün bir hortumla gidiyoe önünde 2 yol va biri %95 kapalı diğeri tamamen açık akımda böyle ikisinide dener geçemez ise dirençsiz yoldan akmaya devam eder
  İsmail Çelik 11 Ocak 2017
 • 0
  eğer elektriğin gidebileceği 2 yol varsa ve bunlardan biri dirençli ise enerji oraya vardığında dirençsiz yerden geçmesinin daha kolay olduğunu görür ve ordan devam eder
  Baran Alp 11 Ocak 2017
 • +2
  akım elektronların kafasına göre akmıyor da o yüzden. bir pilin + ve - kutbunu bir iletkenle bağladığınızda + ve - kutuplar arasında potansiyel fark oluşur yani + kutup - kutuptaki elektron enerjisini çeker. iletkeni 2 yola ayırıp birine direnç uygularsanız + kutup o yol üzerinden - kutupla arasında yüksek bir potansiyel fark oluşturamayacağı için dirençsiz yola kıyasla elektronları çekemez. bu durumda elektronlar dirençsiz yoldaki güçlü potansiyel farkın çekimine kapılıp akıp giderler. mıknatısları düşünün bir zayıf bir güçlü mıknatısı eşit uzaklıkta demir parçasına tutun. güçlü olan çekecektir değil mi ? ama bu durumda demir parçası neden o mıknatısı seçti nerden onun güçlü olduğunu biliyor demiyorsunuz. durum bu şekilde.
  Tugay Soruklu 13 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap