• 0

  "Mind Palace" yani Zihin Sarayı tekniğiyle bilgilerimizi kalıcı depolayabiliyoruz. 1-Peki bu tekniği geliştirmenin yolları nelerdir? 2-Ve bilimsel açıklaması nedir?

  MD 08 Ocak 2017
 • 0
  Öncelikle kendi yorumum ile zihin sarayını açıklamak istiyorum . Bakalım ne kadar doğru hatırlıyorum .
  Temelinde zihin sarayı ; fiziksel dünyadan kendi duyularımız ve gözlemlerimiz vede harici unsurlar tarafından aldığımız bilgilerin , zihnimizdeki herhangi bir referans noktasına tanımlanması sürecidir . ( Modülasyon )
  Zihin kendi gerçekliğini yaratır ve o gerçekliğin içine beynin dış dünyadan aldığı datayı koyar .
  Zihin sarayı , uzun süreli hafıza için tek seçenek değildir . Kısa süreli bilgilerin , uzun süreli bilgiye çevrilme işlemi vardır , buna '' Consolidation '' ( sağlamlaştırma ) denir . Mind palace, sağlamlaştırmanın en etkili yöntemlerinden biridir çünkü temelinde bilgiyi kaydetme '' görsel '' olarak yapılır . İnsan zihninin , dış dünyayı deneyimlemesi ve anlaması % 60 görsel sistem tarafından gerçekleştirilir , bu yüzden mind palace en etkili olanlarından . Bilimsel olarak zihin sarayı tekniğini kullanan insanlar ile kullanmayan insanların beyinlerinin anatomik yapısı farklı değildir ( fMRI ,MRI ,İMRI ) .

  Farklı olan şey ; o zihinlerin bilgiyi '' modüle '' etmek konusunda diğerlerinden kat ve kat daha fazla taşıyıcı sinyal özelliklerine sahip olmalarıdır . Şimdi mesela sana değişik bir '' sağlamlaştırma '' yöntemi takdim edeceğim , tamamen özgün .

  Haberleşmede modülasyon ; bilgi sinyali tarafından , taşıyıcı sinyalin özelliklerinin ( genlik , frekans gibi ) değiştirilerek bilginin iletilmesidir . Sıradan bir tanım değil mi , öyle fakat bu benim için akademik olarak bir '' referans '' noktasıdır . Mesela en başta yaptığım tanımı nasıl yaptım anlatayım . Modülasyon tanımını aldım ve zihin sarayı tanımı ile harmanladım ve şöyle bir şey çıktı ; Zihin sarayı = ( bilginin gönderileceği yada depolanacağı yer )
  Bilgi ( dışardan aldığımız data ) = ( bilgi sinyali )
  Taşıyıcı sinyal = zihnindeki referans noktan ( modülasyon tanımı vs vs gibi )
  Taşıyıcı sinyalin özellikleri ( frekans , genlik ) = Referans noktanı ifade etmendeki çeşitlilik sayısı

  Düşünme şeklin değiştikçe , sinapslar arası kurduğun bağlantılar ( sinapslar ) değişir . Zihin sarayı , hafıza teknikleri ve daha fazlasının dayandığı ortak nokta '' bilgiyi modülasyon ile DAHA KALICI , DAHA GÜVENİLİR , DAHA UCUZ ( daha az sinirsel aktivite ve enerji ile ) bir yolla depolamak , kaydetmektir .
 • -1
  Daha verimli cevaplar olacaktır , ben bazen asıl sorunun dışına çıkıyorum (: Daha güzel cevaplar gelecektir .
 • -1
  En basit açıklama ile beyin her bilgiyi kalıcı hafiza bölümlerine direk kayıt etmez bilgi kayıt bazı etkenler ile destek ister gorüntu, koku, duygu/his vb. İmaj hafıza sizin teriminiz ile zihin sarayı bu işin en kısa yollarından biridir.
  ie kara 09 Ocak 2017
 • -1
  Mükemmel bir anlayış ve anlatım olmuş Kemal (bay hiçkimse) bey . teşekkürler
  ibrahim kendisi 18 Temmuz 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap