• +1

  Bir cismin kendinden düşük kütleli cisimleri çekmesi için hangi koşullara ihtiyaç vardır?

  Ahmet Mert Dinç 14 Aralık 2016
 • 0
  Yerçekimi kuvvetini dünya üzerindeki tüm atomların kütle çekimi kuvvetinin bileşkesi olarak düşünmeniz, yüzeydeki iki cismin birbirlerine uyguladıkları kuvvetin ne kadar küçük olduğunu anlamanızda yardımcı olabilir. Eğer tüm sürtünmeleri ihmal edecrk olsanız ve aynı zamanda dünyanın tamamen uniform madde yoğunluğuna sahip olduğunu varsayarsanız hesaplamadığım başka kuvvetler yoksa eğer bu iki kütle birbirlerini çekebilir. Hava ise düşük viskoziteli olduğundan shibumi_tr'nin bahsettiği gibi hareketin başlangıç hızlarında bir etkisinin olacağını düşünmüyorum.
  Vide supra 14 Aralık 2016
 • 0
  Dünyada yüksek kütleli cisimlerin düşük kütleli cisimleri çekmemesinin sebebi yer çekiminin üstün gelmesi midir ? Yoksa yeteri kadar yüksek kütleli olmadıkları için mi çekemiyorlar? Çekim kuvveti sürtünmeden dolayı mı etki gösteremiyor? Dünyada etraftaki nesneleri çekebilecek kütle çekime ulaşmak mümkün mü?
  Ahmet Mert Dinç 14 Aralık 2016
 • +2
  Sorunuz ve sorularınız çok karışık ve biraz tezatlıklar içeriyor.
  Bütün kütleli nesneler kütleçekim kuvveti uygular. Büyük kütlelerin, küçük kütleleri çektiği kadar, küçük kütleler de büyük kütleleri çekerler. Ancak büyük kütleler, uzay+zaman dokusunda çok daha fazla ve geniş bir alanda bükülmeye neden olurlar. Bu nedenle, küçük nesneler bu bükümlü alana yönelirler.

  Eğer dünya yörüngesindeki uyduların niye düşmediğini sorguluyorsanız, bu uyduların dünya etrafında çok hızlı olarak dönmeleridir. Rotasyonal ivmeleri vardır.
  bir bakıma ipin ucuna bir ağırlık bağlayıp başınızın üstünde çevirmeniz gibi. Dönen cisim yeterince hızlanınca, bir düzlemde hareket eder. Eğer hızı yeterli olursa, ipi kopartıp uzaklara fırlar.
  Burada ip, uyduyu dünya^'ya bağlayan kütleçekim kuvvetini temsil ediyor olarak düşünebilirsiniz.

  Kütle çekim kuvvetinde, sürtünem pek mümkün değil. Soruyu es geçiyorum.


 • 0
  Cevabınız için teşekkür ederim.Sürtünmeden kastım, hava dünya içinde bir cismin başka bir cisme uyguladığı çekim kuvvetini azaltmaz mı? ve kütlesi 2 tonluk top biçiminde cismi yanyana koysak, birbirlerine bir kütleçekim kuvveti uygulayacaklardır ama birbirlerine yaklaşmayacaklar, bunun sebebi yer çekiminin daha kuvvetli olması mı ? yoksa birbirlerine yeteri kadar kuvvet uygulayamamaları mı?
  Ahmet Mert Dinç 14 Aralık 2016
 • 0
  Soruları aceleyle yazdığım için tam aktaramadım istediğimi.
  Ahmet Mert Dinç 14 Aralık 2016
 • +3
  Bu iki tonluk iki cisim dünya üzerindeyse, her cisim üzerinde 2 temel kuvvet olur. İlki bu cisimleri, dünyanın merkezine doğru yönelten yerçekimi kuvveti.
  İkincisi bu iki kütlenin birbirine uyguladığı kütle çekimi. Bir bakıma x ve y koordinatlarında 2 kuvvet olarak düşünebilirsiniz. Y kuvvetini, bu iki nesne arasındaki kütle çekimi olarak düşünürsek, dünyanın yerçekimi (x1 ve x2) , bu iki nesneyi yerine sabitleyecektir. Bu nesnelerin birbirine olan kütle çekimi çok zayıf kalır.
  Eğer uzay boşluğunda olsaydı, x (yerçekimi) kuvvetleri olmadığı için, bu iki kütle birbirini çekerdi. Ancak aralarındaki mesafenin karesi ile ters oranıtılı olacağı için, bu zaman alırdı.
  Eğer çok uzak iseler birbirlerinden ve sabitlerse, bu seferde birbirilerinden daha da ayrılırlardı. Bir bakıma bu; aralarındaki "kritik mesafe" nin ve kütlelerin ne olduğuna bağlı.

  Dünyadaki durumda ise, havanın sürtünme kuvvetinin doğrudan bir etkisi olmazdı. Birbirlerine ancak belli bir hızda yaklaşırlarsa, yüzey alanı ile bağlantılı olarak sürtünme kuvvetinden söz edebilirdik ama büyük ihtimalle gözardı edilip, yok sayılacak kadar düşük olurdu.
 • +2
  Yani evet, dünyanın yerçekimi , aralarındaki kütleçekiminden daha fazla olduğu için birbirlerine yanaşamazlardı.
 • 0
  Enerjiyi ihtiyacı vardır.
  Leo Corte 15 Aralık 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.811 soru

28.505 cevap

30.378 kullanıcı

Giriş Yap