• +1

  Işığı geçirmeyen,arkasını göremediğimiz cisim-maddelerin gölgesi var ama alevin arkasını göremediğimiz halde neden gölgesi yok?

  Yasin Aslan 04 Aralık 2016
 • +1
  alev aynı zamanda ışık olduğu için ışığa ışık tuttuğumuzda gölge oluşmaz.gölge,ışığın geçemediği katı cisimlerde oluşur.
  PYSKOPHAT 04 Aralık 2016
 • 0
  sadece katı değil sıvı gaz ve plazma da buna dahil her şeyin gölgesi oluşabilir bence sadece daha kuvvetli bir ışık tutulmalı
  Oğuzhan Aldemir 04 Aralık 2016
 • +1
  Arkasını göremediğin cisimlerin gölge oluşturmasının sebebi görünür ışığın dalga boyunu soğurmasından kaynaklanır. İlginç ve güzel bir soru aslında ve denemenin tek yolu çok güçlü ışık kaynağı altında alevi gözlemleyerek, alevin oluşturduğu Co2 co gibi gazların bir gölge oluşturup oluşturmadığına bakmak olmalıdır. Ama bunlar zaten atmosfer içerisinde bulunduğundan ve gözlerimiz bu gazların varlığında evrimleşerek ışığı algılamaya alıştığından dolayı bir fark yaratacağını zannetmiyorum. Başka açıdan bakarsan bir bardak suyun gölge oluşturmadığını düşünebilirsin ama okyanusların derinliklerinde görünür ışık çoktan absorplanmış olur.
  Vide supra 05 Aralık 2016
 • 0
  Alevin arkasinda alevden daha guclu bir isik kaynagi olsaydi Onu gorurduk.
  altan altan 09 Aralık 2016
 • +1
  Vide ilk başta dediğin mantıklı geliyor ama bir mum alevininde arkasını göremiyorsun devasa bir orman yangının da arkasını göremiyorsun ve ikisininde gölgesi yok.Yani bir bardak su ile okyanus dibi yanlış bir benzetme gibi geliyor bana.
  Yasin Aslan 11 Aralık 2016
 • 0
  Evet benzetmem konuyla biraz uzak kalmış. Bu bahsettiğin ışık şiddeti ile alakalı bence. Benim bahsettiğim soğurmanın olması için çok daha yüksek bir derişim gerekli. Ama alev in arkasını göremememiz ise diğer arkadaşlarla aynı fikirdeyim. Bu göz ve ışık şiddeti arasındaki ilişkinin bir yırumu yani
  Vide supra 11 Aralık 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.048 soru

30.141 cevap

30.586 kullanıcı

Giriş Yap