• 0

  iğne deliği kamera yapımında görüntü nasıl ters oluşturulur ?

  kübra yılmaz 22 Kasım 2016
 • 0
  Ben bu kameranın yapısının insan gözünün görme prensiplerinden yola çıkılarak oluşturulduğunu biliyorum ama karanlık kutuya resmin neden 180 derece farklı ile düştüğünü hiç düşünmedim . Güzel soru umarım bilen bilgilendirir .
 • 0
  Nasl yapıldığı hakkında bilgi verebilir misinz
  kübra yılmaz 23 Kasım 2016
 • 0
  Net bir bilgim yok. Ama fikir yürütebileceğimiz bir bilgim var. Eğer aliminyum folyo'ya iğne ile bir delik açıp kitap yazılarına bu delikten bakarsanız, harflerin bir miktar büyüdüğünü görürüsünüz.
  Delikten geçen ışığın, kırınımı sonucu fotonlar mercek etkisi yapıyor. Tam mekanizmasını bilmesem de, uygulama da sonuç doğru.

  İkinci olarak, nesneden yansıyan ışınların düz olarak hareket ettiğini düşünürsek, bir fotonun delikten geçerken delik yüzeyi ile aynı açıyı korumak üzere yoluna devam ettiğini görebiliriz.
  Yani nesnenin çeşitli noktalarından deliğe doğru düz bir çizgi çizerseniz, delikten geçtikten sonra düştüğü yerin ters yönde olduğunu görürsünüz.
  Bir tek nesne ile görüntünün tam ortasına denk gelen ve deliktende geçen doğrusal fotonlar ters yöne düşmesine gerek yoktur.

  Deneme. Kağıda 5 cmlik dik çizgi çizin (bu sizin nesneniz), çizgiden 10 cm uzağa bir nokta (objektif) koyun. Noktadan 3 cm uzağa daha kısa bir dik çizgi çizin...
  sonra ilk (uzun) çizginin çeşitli noktalarından , ikinci çizdiğiniz noktadan (objektif) geçecek şekilde düz doğrular çizin. İkinci (kısa) çizgiye düşen doğruların nereden geldiğine bakınız.

  Görüntünün doğru oluşması için, objektif uzaklığının ve genişliğinin ayarlanması da bu nedenle gerekiyor. Mümkün olduğunca çok foton toplayacak en uygun uzaklık ve objektif genişliği bu şekilde ayarlanıyor.

 • 0
  Mercek veya optik kullanılmadığından görüntü ters oluşmaktadır. Görüntülemek istediğiniz objenin boyutuna göre obje ile kutu arasındaki mesafeyi değiştirerek tam film yüzeyini alacak ve taşmayacak şekilde yansıması gerekiyor. Yani görüntü doğal olarak ters oluşmakta ayrıca bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Lisede bir arkadaşımla proje niyetine yapmıştık fazlasıyla eğlenceli olabiliyor. İnternette basit olarak nasıl yapıldığını gösteren siteler var.
  Vide supra 23 Kasım 2016
 • 0
  Çok teşekkür ederim
  kübra yılmaz 23 Kasım 2016
 • 0
  @Vide supra tam olarak nasl yaptığınızı anlatabilir misinz rica etsem
  kübra yılmaz 23 Kasım 2016
 • 0
  Normalden biraz daha büyük bir ayakkabı kutusunun önüne 3 4 cm çaplı delik açıp burayı alüminyum folyoyla kaplamıştık. Ardından iğneyke alüminyumu delip karanlık bir ortamda delikten ışık vererek kutunun arka kısmında oluşan ışık alanının bir film karesi boyutunda olması için tam durması gereken noktada filmi sabitledik. Çok net olmasına gerek yok tabi ama yapabildiğiniz miktarda film tam ışık alsın. Gerisi bu kadar aslında sadece filmi karanlık ortamda değiştirmeyi unutma. Bir de eğer film boyutu ve filmin deliğe uzaklığını ölçüp benzerlik kurarsan fotoğrafını çekmek istediğin objenin boyutuna göre hangi mesafede olması gerektiğini hesaplayabilirsin. Rica ederim kolay gelsin:)
  Vide supra 23 Kasım 2016
 • 0
  çok çok teşekkürler
  kübra yılmaz 23 Kasım 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap