• +4

  Uzay bükülebildiğine göre, uzakta sandığımız bazı galaksiler, belki de yakınımızdadır!? Bu mümkün mü?

  Ugur Yardım 21 Kasım 2016
 • 0
  Aslında bükülen şey tam olarak '' Uzay-Zaman Dokusu '' . Bu geometrik bükülme sonucuda '' kütle çekimi '' oluşuyor . Bahsettiğiniz şeye gelin : bu bükülmeyi kontrol edebiliyor olsaydık evet bazı galaksiler dolaylı yoldan dibimizde olurlardı . ( solucan delikleri - warm hole ) .
 • +2
  Sorunuzu biraz daha farklı algıladım. Kütle'den dolayı uzay bükülüyor ve oluşan kütleçekim alanıda foton üzerinde mercek gibi etki ediyor.
  Benzer bir şekilde, bükümlü uzay-zaman dokusundan dolayı, galaksilerden gelen fotonların da benzer bir merceklenme etkisine maruz kalıp kalmadığını, sorguladığınızı düşündüm.

  Eğer galaksilerin doğrusal bir yolda daha yakın olup olamayacağını sorguluyorsanız, Kemal Bey'in cevabı yeterli. Aradaki en kısa -gerçek- doğrusal mesafe için solucan deliği açmak ...

  Ama aradaki mesafenin, ışık kırılmasından kaynaklı bir illüzyon mu? sorgusu ise; Samanyolunun merkezindeki karadeliğin oluşturduğu bükülmenin etkisi vardır ama referans alabileceğimiz bir başka gözlem noktamız olmadığı için, net cevap veremeyiz bence...
 • +1
  Uzay Bükülüyor ise sonsuz olduğu da tartışılır bence.
  Einstein’ın uzay-zaman bükülmesi teorisi konusunda da uzayın bükülmesinden çok paralel evrenin çakışmasından bahsedilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Kaynağım yok. Fikrim böyle.
  Saçma mı oldu acaba?
  Beyin Fırtınası işte idare edin.
  Fatih AKBULUT 21 Kasım 2016
 • 0
  :)
  Fatih AKBULUT 21 Kasım 2016
 • +1
  Uzaktaki Yakınlarımız. :)
  Dip Not: 90'lardaki Almancı Tabiri...
  Fatih AKBULUT 21 Kasım 2016
 • 0
  SAGITTARIUS A ' nın mercek etkisini hiç düşünmemiştim . @shibumi . A yıldızının önünde B yıldızı , A nın gerçekte olduğu yerin farklı bir yer olarak görülmesine sebep oluyorsa bu galaksiler içinde geçerli olmalıdır .
  Ama küçük istisnalar var çünkü '' toplama '' ( frankestein ) galaksilerin kalbinde karadelikleri yok ama bunlarda şuan yok denecek kadar az .
 • 0
  stargate
  Nedim GARİP 03 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap