• 0

  Gelecekte herkes için ortak görüşe sahip bir dünyada yaşamak sizce mümkün mü? Din,Dil,Irk ayrımı olmaksızın

  Chivalrous Brave 04 Kasım 2016
 • 0
  Mümkün. ama dünyada olabileceğini sanmıyorum. Zira uzayda yeni bir yaşam alanı kurulup orada herşeyin eşit olması sağlanabilir. Dünyadaki gibi kapitalizme/çalışmaya gereksinim duymadan, herşeyini kurduğu sistemlerden üreten ve gelişen bir ırk yaratılabilir. Zira ben hep böyle bir dünya istedim. Dünyada böyle bir şeyi yapmak isteseniz size orayı bırakmazlar...
  Onur 04 Kasım 2016
 • 0
  Burada önemli olan şey; bu "ortak görüşün" ne olacağı?
  Şu anki çatışamlara bakarsanız; her grup kendi görüşünü , ortak görüş olarak kabul ettirmeye çalıştığından bu durumdayız. Yurtta ve dünya da ... (Demek ki insan doğasından bir eğilim bu...)

  Eğer ortak görüş kıstasını göz ardı edip, sorunuzu ele alırsak; iki türlü cevabımız var.
  Ya insanlığın karşısına ortak bir tehdit çıkacak, yüksek zayiat ardından tüm insanlık birleşecek.
  Ya da birbirlerini daha hızlı boğazlayıp, ortalıkta kaynakların paylaşımı için kavga edecek insan kalmayana kadar nüfus düşürecekler. Sağ kalan herkes ihtiyacının üstünde kaynak sahibi olacak.
  (Tabii bu seferde onlara hizmet eden kalmamış olacağı için, birbirlerini hizmet etmeye zorlamazlarsa...)

 • 0
  İnsanların bir arada belirttiğiniz kıstaslarda yaşayamamöasının ana nedeni, kaynakların paylaşım kavgası ve bunu körükleyen hırsları...

  Onur'un belirttiği gibi belki , "sıfırdan yeni bir uygarlık" farklı bir ortamda başlarsa, belki olabilir. Yine de insanların kişisel hırs ve ihtirasları çok güven vermiyor. İnsanlık hala medeniyet olarak çocuk sayılır. Olgunlaşması için, sağ kalırsa, aşması gereken çok sorundan sonra belki...
 • 0
  Eğitim seviyesinin ileri düzeyde olduğu ülkelerdeki sosyal ve ekonomik imkanlar ile insanların yaşayış bilinci ve suç oranlarının düşüklüğünü eğitim seviyesi düşük ve hatta normal ülkelerle bile karşılaştıramazsın. Buda gösteriyor ki insanoğlunu nasıl yönlendirirsen o şekilde ilerler. Her şeyin düşünülüp çok üstün seviye bir eğitim sistemini yeni bir uygarlıkta hayata geçirirsen buradaki hayatlar dünya ile kısyaslanamayacak derecede mükemmel olur. Politika ve siyasetin olmadığı negatif her şeyden arınmış, inanç ayrılığı olmayan, yaşayış biçimlerine saygı duyulan, kimsenin hiç bir şey için zorlanmadığı, tamamen iç güdüzel olarak kurallara uyulan, doğayı seven, ileri seviye teknolojiyi kullanabilen ve geliştiren, çocuk yaşta insanların evrendeki fizik kurallarını öğrenmeye başladığı, bu bilgilerin genlerle daha sonraki nesillere taşındığı ve daha sayılamayacak kadar özelliklerde bambaşka bir dünya. Yapılamayacak şey değil. Bir kaç milyarderin birleşmesi yeterli.
  Onur 04 Kasım 2016
 • 0
  Cevaplarınız için teşekkürler gerçekten önemliydi benim için.Öncelikle 'ortak görüş' den kastım şu şekilde:
  Chivalrous Brave 04 Kasım 2016
 • 0
  Herkesin tek ırka (insan) sahip olduğu,herkesin konuşabildiği ortak dil(bu durumda ingilizce gibi duruyor ama gelecekte her dilin karşımı olan bir elde edilebilir her dilin kendine has güzellği olduğu için) , Tek vatan. Din konusunda ortak bir görüş sağlanması olası değil ve olmaması daha mantıklı herkes kendi dinini özgürce seçmeli ve yaşamalı ve herkes birbirne saygı duymalı.Bir sokakta tüm ibadethanelerin olması gibi.İnsanları sadece İyi ve Kötü şeklinde sınıflandırabilceğimiz bir ortak görüşten bahs ediyorum.Yeri geldiğinde vatanı milleti ırkıçılığı,kültürünüzü, dilinizi bırakıp ortak bir görüş için bu değerlerinizi feda edermiydiniz?
  Chivalrous Brave 04 Kasım 2016
 • 0
  Ayrıca başka bir dünya söz konusu olamaz ve saçma bir fikir.Her mahvettiğiniz şeyin yenisini isteyemezsiniz.Dünya yı bırakıp gitmek yerine dünyad kalıp değiştirmeyi çabalamanız daha insana yakışır bir davranış olucaktır.Dünya dışında kurulan bir uygarlık tam anlamıyla bir uygarlık olamaz .Zengin fakir ve Statü ayrımı yapılmaması beklenemez.
  Chivalrous Brave 04 Kasım 2016
 • 0
  Bunun dünya da olabilmesi için bütün insanların bu tarz da düşünmesi gerekir. Ve bunun için çaba göstermesi gerekir. İnsanlar bilimsel olarak çok gelişti. Ama ruhsal olarak hala çok çok ilkeller. Bu ruhsal ilkelliği üzerimizden attığımız taktir de ancak böyle bir şey dünya da gerçekleşme olasılığı var. Onun dışın da olasılık bile vermiyorum.
  Kabuto 05 Kasım 2016
 • 0
  Dünya üzerinde şu an böyle bir şeyin paylaşılması öünkün değil. Dunyada yapmamak da kötü olur belki ama dünyada yaparsanız da başaramazsınız. Çünkü yine aynı yerdesiniz ve sizi engelleyecek dışarıdakinden çok daha fazla şey var. O da ilk başta insanın ta kendisi. Başka yerlere açılmalısınız. Zaten evrimim en temel prensibinde de değişim yatar. Değişim olmadan biz de olamayız. Evrenin muazzam büyüklğünde tek bir dünyaya kendimizi sığdırırsak bu bencillik olur. Bizim şu andaki hayatımız keşifler sayesinde sağlanmıştır.
  Onur 05 Kasım 2016
 • 0
  Her şeyin bir olasılığı vardır ama '' Birleşmiş Dünya Ülkeleri '' tarzı bir şey çok iyimser geliyor . Kapitalizmin , fakirliğin , acının , korkunun olmadığı bir dünya hayal ediyorsunuz . Sorun hayal etmenizde değil , sorun hayal etmenizi sağlayan gerçekliğin çarpıklığında . Beynimiz dış dünyayı yorumluyor ve her beyin farklı yorumluyor . Dünyaya beyin diyelim mikro ölçekte . Dünyamız evreni yorumluyor olsun . Makro ölçekte belkide sayamayacağımız kadar '' yorum '' çıkacak . O yüzden evrenin kendi , içindekiler , dışındakiler için '' SALT / TEK '' gerçeklik demek tam anlamıyla bir yanılsamadan ibaret olacaktır .
 • 0
  Tek ırk ve tek vatan mümkün olabilir.Bunun için çaba göstermeye bakın.Her yıkıp döktüğünüz kavga savaş çıkardığınız gezegenden kaçıp yeni gezegenlere sığınmak mantıklı bir davranış olmaz.Elinde sonunda oralarda da bu sorunlar çıkacak .Çözmüş değil kaçmış olacaksınız.
  Chivalrous Brave 05 Kasım 2016
 • 0
  Ben birey olarak hayal ediyorum ama teknik olarak yapılabileceğini de düşünüyorum. Fakat bunun içinde kimsenin bir şey yapmayacağı kanısındayım. Var olan dünyayı iyileştirmek en iyisi. Ama 7 milyar nüfuslu dünyamızı değiştirmek bu kadar savaş teknolojisi ve çıkarcı kitleler varken imkansız gibi geliyor bana. Dünyada evrimleşeyim derken devrim yapmak zorunda kalırsınız. Buda en acı sonu olan bir durum. En mantıklısı yeni yerler keşfetmek, yerleşmek ve düzen kurmak. Sorunların en mininmum düzeyde olacağı buradaki gerçekliğin kıyımdan, zarar vermekten, bencillikten, geçim derdinden uzak duracağı ve bizim bildiğimiz bir yaşam tarzının orada geçerli olmayacağı bir yer olacak tabii ki. Dünyadakine benzer bir yaşam tarzıyla karşılaştırmayın. Ben teknikte şu an olabilir diyorum ama bireysel olarak hayal edebiliyoruz sadece.
  Onur 08 Kasım 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap