• 0

  Tip 0dan Tip1 tarz uygarlığa geçişimiz tüm milli devletlerin tek bir çatı altında birleşmesiyle mi mümkün olabilir?

  Doğukan Şimşek 01 Eylül 2016
 • 0
  Şu anda Amerikan emperyalizminin bir ürünü olan bir devleti un ufak edip parçalayarak güçsüz bırakma politikası Tip1 medeniyete daha kolay geçiş sağlama amaçlı olabilir mi?
  Doğukan Şimşek 01 Eylül 2016
 • +1
  Bilim ortak paydada buluşulacak bir olgu mudur emin değilim . Bilimi kişiselleştirenler millet , hükümetlerin ta kendisidir zaten . Eğer ortak payda bilim olacaksa ortada kesinlikle '' milli , hükümet , devlet , otorite '' olmamalıdır . USA emperyalizmi ile tip-1 medeniyete geçiş arasında bağlantı kuramadım açıkcası .
 • 0
  Şöyle açıklayayım Amerika aslında halkın değil şirketlerin yönettiği bir devlet... Bu şirketler de her şirketin istediği gibi yayılmak ve bütün dünyayı sömürmenin derdinde... Bu politikalarını da kendileriyle alakası olmayan devletleri parçalayarak bu parçalar hakkında söz sahibi oluyorlar... Zamanla giderek bütün dünya devletlerini terörizm demokrasi gibi sudan sebeplerle parçalayarak bütün dünyayı kendilerine bağımlı hale getiriyorlar bir süre sonra da bu şirket devletleri kendilerini tek çatı altında birleştirerek dünyadaki bütün insanları ortak paydada topluyorlar... Sanırım Tip1 e geçiş böyle ekonomik sebeplerin neticesinde olacak...
  Doğukan Şimşek 01 Eylül 2016
 • 0
  Tabi buda bir olasılık .
 • +2
  Tip 1 medenyete geçiş için tek bir çatı altında birleşmeye gerek yok.. Rekabet ortamıyla da mümkün olur bu.. Amerika marsa koloni gönderirse mesala, ruslarda bizim neyimiz eksik diye uzay istasyonu yapar, çinliler amerikalılarla ruslara gerekli malları satar. İran kıyamet silahı yapıp zorbalıkla bunlara hükmetmeye çalışır. Al sana tüm güneş sistemini kontrolü altına almış bir Irkın medeniyeti..
 • +4
  Aynen Altan Yıldırım . Rekabet ortamı sayesinde uygarlığımızın gelişmesi daha hızlı olur.Şu an uzay teknolojisinin çoğunu soğuk savaş döneminde sovyetler ve amerika arasındaki teknoloji rekabetine borçluyuz.Yapay zeka, bilgisayar ve akıllı telefonların gelişimini özel şirketlerin arasındaki rekabete boRçluyuz.Bilim ve sanatın dönüm noktası rönesans döneminin insanları arasındaki rekabet vs. Daha örnek çok.Hatta son zamanlarda takip ediyosanız NASA gibi kurumların giderek özel sektöre geçtiğini görmüşsünüzdür.Nasa uzun zamandır roket yapmıyor.Roketleri artık SpaceX, gibi özel şirketlere sipariş ettriyorlar.Sebebiyse özel sektörün gelişimini sağlayıp rekabet oluşturmak ve uzay araştırmalarını geliştirmek NASA 10 - 15 yıl içinde de milyar dolarlık Uluslararsı Uzay İstasyonunu özel şirketlere satacak. Uzay sektöründe zaten son yıllarda özel şirketler giderek gelişiyor.Dediğim gibi SpaceX in yanında Virgin Galactic, Sierra Nevada Corporation (SNC) var, Carl Sagan'ın kurduğu The Planetary Society topluluğu bilimsel bir topluluk olsa da yakında uzaya araçlar göndermeyi planlıyor. Amerikan Sivil Havacılık Kurumuda ticari ay yolculuğu düzenleyecek . Özel sektör giderek gelişiyor ve bu sayede de uzay araştırmaları gelişecek.Bilimde de rekabetle ugarlığımızın gelişmesi daha hızlı olur bence.
  sa 01 Eylül 2016
 • 0
  Çeşit iyidir. Tek bir ülkü altında toplanmakta iyidir. Tek bir ülkü altında toplanan 40 ayrı milletin birbiriyle yarışması en iyisidir. Birleşmiş Milletler Anarşisi altındaki ulus devletler çağını bu sebeple başlattılar, sovyetler ve amerikalıların anlaştığı tek noktada bu düzendi aslında...
 • 0
  Tip 1 uygarlik gezegenindeki tum enerjiyi kullanabilen bir uygarliktir.Eger Amerika insanlari gucsuzlestiren ve kendisini guclendiren hareketler yaparsa(veya yapmaya devam etse) sadece kendisi guclenecegi icin bu bence pek tum gezegenin enerjisini kullanabilen bir uygarlik demek degil bence.Nedeni de kultur.Belki tip 1 e gecer ama kendisini de buyuk bir hizla yok eder kendisi disindakileri dusunmedigi icin.Sonucta ayni dunyada yasiyoruz.Zorlama bir tip 1 uygarliktan sonra ya tum uygarligin sonu gelir ya da bir savasla tum uygarlik veya hemen hemen tum uygarligin sonunu getirir.Uygarligimiz tip 1 i bile adam gibi yasayamayarak yok olur.
  m.ali 03 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.811 soru

28.505 cevap

30.378 kullanıcı

Giriş Yap