• +1

  eşdeğerlik ilkesi nedir ?

  emir 26 Ağustos 2016
 • 0
  genel görelilikte anlamadığım tek konudur çok karışık geldi bu konuyu özetle anlatabilecek varmı
  emir 26 Ağustos 2016
 • 0
  Kısaca şöyle anlatabilirim: Evinde, koltuğun üstüne çıkıp yere doğru zıplıyorsun ve yer çekimi seni pozitif bir ivme ile kendine çekiyor. Bunun ardından yer çekimi olmayan bir yere gidip, kapalı bir kutuya giriyorsun. Biz, kutuyu herhangi bir yöne doğru ittirerek ivmelendiriyoruz. Sende, bunun sonucunda bizim kutuyu ivmelendirdiğimiz yönün tersine doğru olan bir yer çekimi varmış gibi hissediyorsun, çünkü sen kutunun ivmelendiğini bilmiyorsun, sen sanki bir çekim kuvveti varmış gibi hissediyorsun. Eşdeğerlik İlkesi; yer çekimi kuvveti ile, o kutuda yaşadığın hayali kuvvetin eşdeğer olduğunu söyler.
  Mackenzie 26 Ağustos 2016
 • 0
  GERÇEKTEN ÇOK TUHAF
  emir 26 Ağustos 2016
 • 0
  Kütleçekim ve ovme aynı etkiyi yapar.Kısaca bu
  Mr.Physics 26 Ağustos 2016
 • +1
  Bildiğim ya da anladığın kadarı ile; bir şeyin tam olarak ne olduğunu bilmediğimizde, etki şeklini ve sonuçlarını gözönüne olarak yapılan tanımlamadır.
  Yani tanımladığımız şeyin ne olduğunu bilmiyoruz ama onu tanımlayabildiğimiz bir şeye (özellikleri ve etkileri ile) benzetiyoruz.

  Bu onların aynı olduklarını anlamına gelmiyor, sadece "eşdeğerliler".
  Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, kütle çekimi ile ivme arasında bir benzetme yapılmış. Kütle çekimi ile ivme aynı şey değiller ya da en azından kütle çekimi için böyle bir tanım net şekilde ortaya konmamış. Ancak etki şekilleri ve sonuçları açısından benzerler, daha doğrusu eşdeğerliler.
  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 26 Ağustos 2016
 • 0
  shibumi_tr'nin fark meselesini iyi izah etmiş. Evrenin boşluk değil, örümcek ağı gibi bir doku olduğunu kabul edersek; kütleçekimi bu dokuyu kendi içinde bükerek diğer cisimlere kuvvet uyguluyor, ivme de bu ağda hareket eden cisim sabit kalan cisime iterek kuvvet uyguluyor olur. Aralarındaki bağıntı evrenin kendisidir, ikisinde de kuvvet "ağın esnemesi, daralması" prensibine dayanıyor, o yüzden benzer matematiksel sonuçlara sebep oluyordur.
 • 0
  Einstein'ın eşdeğerlilik ilkesine göre kütle çekimi ile ivmelenme arasındaki farkı anlamak mümkün değildir ve deneysel olarak ikisi de aynı sonuçları verir. Örneğin bir gökdelenin en üst kadındaki asansöre bindiniz ve aşağı inecekken asansörün halatı koptu ve asansörle birlikte aşağı doğru düşmeye başladınız. Bu sırada asansörün içerisinde havada asılı durumda kalacaksınız aynı uzay boşluğunda yer çekimsiz ortamdaymış, üzerinizde hiç kütle çekimi yokmuş gibi hissedeceksiniz. örneğin şu videoda uçakta yer çekimsiz ortam yaratılıyor uçak bir anda gökyüzünden aşağı doğru dik açıyla inişe geçiyor ve içineki herkes kendini yerçekimsiz ortamdaymış gibi hissediyor. Halbuki içindeki herkes uçakla birlikte aşağı düşüyorhttps://www.youtube.com/watch?v=TjfVR2FvW24
  Mehmet Ali 27 Ağustos 2016
 • 0
  yani üzerinizde yer çekimi etkisi var mı yoksa yerçekimsiz ortamda mısınız, bunu anlamanın bir yolu yok diyor Einstein. Ya da tam tersi uzayda bir asansörün içerisindesiniz, asansör yukarı doğru hızlanmaya başlıyor ve ivme sizi yere doru çekiyor. yani arabada aniden gaza basıp hızlanırken geriye doğru koltuğa yapışmanız gibi. Bunu yapan kütle çekimi mi yoksa ivmelenen hareket mi, bunu da bilmek mümkün değil. İkisinin de etkileri arasında bir fark yok ve eşdeğerler.
  Mehmet Ali 27 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap