• +1

  Arkadaşlar görelilik ile ilgili bir sorum olacaktı , konuya hakim olanlar bilgilerini paylaşırlarsa çok sevinirim . ---

  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 22 Ağustos 2016
 • 0
  Şimdi sorum şu : X ve Y insanlarımız var arkadaşlar .X ve Y ' nin yaşı 2016'da ; 20 ( ikizler de desem olur ) . Ve bu X ve Y ' yi güneş sistemimizde ki herhangi bir gezegene nanosaniyelik bir zaman farkı ile yollayabildiğimizi düşünün . Şimdi 2016 yılının başında X insanını gaz devi satürne yolluyoruz , Y ise dünyada kalıyor . Ve 1 Ocak 2017 de satürndeki arkadaşı buraya ışınlıyoruz . Soru şu ; 1 Ocak 2017 de satürnde bize göre 1 sene geçirmiş olan insan ve dünyada ki insan kaç yaşındadır ? ( Dünya güneş etrafında 1 senede ( 365 ) günde satürn ise 30 senede ( 10658 ) günde dönüyor .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 22 Ağustos 2016
 • 0
  3 sene önce bununla ilgili bir tasarım yapmıştım eğer yanılıyorsam fikirlerimi değiştirmeliyim ondan dolayı değerli fikirlerinizi bekliyorum .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 22 Ağustos 2016
 • -2
  dönme süreleri bizim için çok önemli değildir önemli olan kütle çekimi kuvvetidir dünyanın kütle çekim kuvveti 9,807 m/sn² satürn iste 10,44 m/sn² eğer yapacağımız deney 1 sene sürecek olursa dünyada kalan y insanı bizim kütle çekimimiz altında kalmaktadır ama satürne giden y insanı x insanına göre 20 gün daha genç kalmış olacaktır küçük bir hesaplamaya göre dünyadaki y insanı 20 gün daha yaşlı olacaktır yani bu deneyi yaklaşık 15 sene yaparsak satürndeki kişi 1 sene daha genç kalmış olur inşalalh güzel açıklayabilmişimdir
  hüseyin can 23 Ağustos 2016
 • 0
  Galiba yanlış anlamışşsın dostum bu noktada '' zaman genişlemesi '' var . Orjinal tartışmanın olduğu konuya bir baksan iyi olur .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 23 Ağustos 2016
 • 0
  Satürn 2. büyük gezegen olduğundan kütle çeimi dünyadan daha fazla olacaktır. (yanlışım varsa düzeltin) X kişisi satürne gittiğinde daha fazla kütle çekimine maruz kalacaktır ve geçen zaman diliminde daha az yaşlanacaktır. Bazı arkadaşlar yaşlanacak deyimini yanlış anlıyor sanıırım ona da bir açıklık getirelim. Yaşlanacak derken yaşının artacağını kastetmiyoruz fiziksel olarak eskimeyi kastediyoruz. Yaşlarını zaten dünya zamanına göre belirliyoruz. Yani 1 ocak 2017de dünyaya dönen ve satürnde, dünya zamanına göre 1 yıl geçirmiş olan x geldiğinde ikizi olan y'yi kendinden birazcık daha yaşlı bulacak. Güneş etrafında dönme sürelerinin yaşı etkileyeceğini düşünmüyorum çünkü zaten dünyanın zamanına uygun 1 yıl geçti. x döndüğünde satürn daha güneş etrafındaki dönüşünü tamamlamamıştı. Bizim için önemli nokta kütle çekimi.
  filozof 23 Ağustos 2016
 • +1
  Dünya yılına göre 1 seneden kastım burda geçen 1 sene orda geçen 30 seneye eşit anlamında yani satürnde dünyaya göre geçen 1 sene değil kastım .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 23 Ağustos 2016
 • +1
  Yani işin aslı şu ; bu X ve Y kişileri farklı gezegenlerinde , güneşin etrafında bir tur attıklarından sonra satürnde güneşin etrafında bir tur dönen insan buraya geldiğinde '' birazcık '' bir yaş yada biyolojik zaman farkı olmaz daha fazla olur bana göre .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 23 Ağustos 2016
 • +1
  Referans olarak '' güneş etrafında bir turu referans '' almam daha doğru olacak , hata yapmışım tarih vererek ama sonuç olarak temelde yanılmamışım , teşekkürler yorumlarınız için .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 23 Ağustos 2016
 • +1
  Satürnde bir yıl geçirecek olan insan(10658 gün) gelene kadar dünyadaki insan tam tamına (365 gün) bir yıl geçirmiş olmuyor. Turu aynı anda tamamlamıyorlar. Eşit zaman olmalı ki farkı görebilelim. O yüzden ben de dünya yılına göre düşündüm.
  filozof 23 Ağustos 2016
 • 0
  Dediğim gibi 1 seneden kastım ( 1 turdu ) . En başta belirtmem iyi olurdu ama olsun . Genede bilgilerimi teyit etmiş oldum . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 23 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap