• 0

  Enerji nerede?

  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 22 Ağustos 2016
 • 0
  Aynı kütlede ve hızda dolayısı ile momentumları eşit iki nesnemiz var.
  Bunlar birbirleriyle çarpışacak şekilde aynı doğru üzerinde birbirleri üzerine fırlatılıyor.
  Elastik olmayan bir çarpışma durumunda, taşıdıkları enerji nerede?
  (Bu iki nesneninde dağılmayacakları ve geriye yansımayacakları koşullarında)
  Elbette bir cevabım var ama başka beyinler durumu nasıl ele alıyor, onu merak ettim)
  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 22 Ağustos 2016
 • 0
  Eğer bu çarpışma '' nükleer '' bir çarpışma değilse verecek cevabım yok . Çünkü geriye dağılmayacak demişsin ondan dolayıda nükleer bir çarpışmada söz konusu değil . Ben kenara çekilip yorumlara bakacağım . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 22 Ağustos 2016
 • +1
  Nerede tespit edilirse orada. :)
  filozof 22 Ağustos 2016
 • 0
  Enerji vektörel değildir ama momentum toplanıp çıkarılabilir burada da olduğu gibi. Esnek olmayan çarpıştırmada enerjinin tam verimle başka formlara %100 dönüştüğü ele alınıyo meteor çarpışması gibi galiba. O yüzden denkleminde kinetik enerji korunmuyor diye düşünüyorum. Sadece değişiyor.
  Vide supra 22 Ağustos 2016
 • 0
  ısıya dönüşmüş olabilir... mesela araba lastikleri uzun yolda ısınır... bu ısınma yoldaki sürtünmenin arabanın hızlanmasına karşı koymasıdır... bunun neticesinde araba yavaşlar... olması gereken hızın enerjisi ise ısıya dönüşür... anlattığınız konu da buna benzer bir durum...
  Doğukan Şimşek 22 Ağustos 2016
 • 0
  Bu iki nesne birbirinin tıpatıp aynısı. Sormamdaki maksat; lise 1 öğrencisi bir gençle sohbet ederken; bu tür durumlar da iki enerjinin birbirini nötrlediğini ifade etmesiydi. Bunu fizik-fen öğrentmeni söylemiş dershane de... İçine düştüğüm dehşeti tahmin edebilirsiniz.

  Bir fen öğretmeni enerjinin korunumunu bu şekilde yorumluyorsa... "Acaba ben mi yanılıyorum?" diye kendimi de sorgulama ihtiyacı duydum.

  Bence, eğer nesneler parçalanmıyorsa, toplam enerji kütlelere oranlı olarak nesnelerde ısı olarak (%100 tam verimle) kalır.

  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 22 Ağustos 2016
 • 0
  Toplam enerji oranlı olarak kalmaz çünkü en başta momentumları aynı demişssin. Birde öğretmenin demek istediği yanlış değilde farklı bir bakış açısı olabilir. Yada öğrencide yanlış algılamış olabilir .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 22 Ağustos 2016
 • 0
  Öğretmen "momentumlar birbirini sıfırlar" demek yerine "enerjiler sıfırlar"demiş. Enerji yok olamaz, ısıya dönüşür.
  Mackenzie 22 Ağustos 2016
 • 0
  Söylendigi gibi fizikteki enerji yok olamaz,
  sa 24 Ağustos 2016
 • +1
  Boyle durumlarda temel yasalardan yola çıkmak lazım.Fizikteki "enerji yok olamaz yoktanda var olamaz, bir enerji sadece başka enerji türlerine dönüşebilir" yasasından yola çıkmak lazım. Geriye tek soru kalıyor. Bu enerji hangi diger enerjiye dönüştü? Cevapta ısı olabilir tabi.
  sa 24 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap