• +1

  Türkiye neden CERN'e katılmadı?

  Doğukan Şimşek 18 Ağustos 2016
 • +2
  Nasıl katılsın ki ? Çünkü türkiye'nin cern'e katılmasını istemek , yüzmeyi bilmeden michael phelps olmayı istemek gibi bir şey .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 18 Ağustos 2016
 • 0
  katılma aşamasındaydı diye biliyorum... bilimadamı gönderecektik son anda vazgeçildi...
  Doğukan Şimşek 18 Ağustos 2016
 • +2
  Cernde çalışan türk asıllı batı kafalı insanlar var ve ben onlara sonsuz saygı duyuyorum . Ama cernde hiçbir zaman türk asıllı türk kafalı insanlar olmaz . Onların bakış açısı 200 sene önde . Hep diyorum sorun '' olduğumuz '' şeyde değil '' bakış açımızda '' .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 18 Ağustos 2016
 • 0
  Sonrasında bir de "hadron çarpıştırmak allaha şirk koşmaktır" şeklinde açıklamalar yapılarak devam eden süreçtir. Einstein atomu parçalamak daha zor demişti ama artık o cümlesi hadronu çarpıştırmaktan daha zordur şrklinde değiştirilmek zorunda kalabilir.
  Vide supra 18 Ağustos 2016
 • 0
  Sonrasında bir de "hadron çarpıştırmak allaha şirk koşmaktır" şeklinde açıklamalar yapılarak devam eden süreçtir. Einstein önyargı için atomu parçalamaktan daha zor demişti ama artık o cümlesi hadronu çarpıştırmaktan daha zordur şrklinde değiştirilmek zorunda kalabilir.
  Vide supra 18 Ağustos 2016
 • +2
  Nedense bu ülkede insanlar doğru soruları değilde tatmin edici cevapları arıyor .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 18 Ağustos 2016
 • +2
  Tamam bu gerçekler berbat katılıyorum . Ama aramızdan birisi '' bu bok çukurundan nasıl kurtuluruz ? '' sorusuna cevap verecek kadar cesur olmalı .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 18 Ağustos 2016
 • +1
  Aslında bu kurtuluşa bir simge yada isim verilse ve bu kurtuluş ülke çapında etki gösterse belki bir şansımız olur .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 18 Ağustos 2016
 • +1
  Bizim eğitim ve bilim açısından tıpki amerikalıların '' ındependence day '' gibi bir şeye ihtiyacımız var sanırım . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 18 Ağustos 2016
 • +2
  bu tubitak müdürünü eylemle falan değiştiremez miyiz?... nedense çok potansiyelli zeki insanları hep gerzekler yönetir...
  Doğukan Şimşek 18 Ağustos 2016
 • 0
  Şu an bunu CERN'de ofisimden yazıyorum.. Cern'de Türkler'de araştırma yapabiliyor .. Ben dahil onlarca arkadaşım değişik deneylerde çalışıyoruz.(CMS,Atlas vs.) .. Biz tübitak'a bağlı gelmiyoruz. Türkiye atom ve enerji kurumu(TAEK) aracılığı ile geliyoruz.. Bizi destekleyen onlar.. Tabi bakanlık kurulunca belirlenen rakamın yarısını veriyorlar o ayrı bir mesele.. Ne kadar buraya yollasalar da kıt kanaat geçinmek zorunda bırakıyorlar gönderdikleri bilim insanlarını.. Neyse.. Yani demek istediğim Türkiye CERN'e Asosiye üye şu anda.. Tam üye olmamasının sebebini kimse pek çözemiyor ama bana göre sıkıntı olan şey para..

  Genelde TAEK'ten yetkililerle yapılan toplantılarda fizikçileri ezmeye çalıştıkları da aşikar..
  Ali Eren Şimşek 18 Ağustos 2016
 • 0
  Burası fizik ile alakalı bir bilim merkezi olduğu halde geçenlerde bir tıp öğrencisinin buraya geleceği türkiyeyi salladı.. Tüm medya onu gösterdi röpörtaj yaptı.. Kendisi sanırım hala gelemedi.. Bizim gibi fizikçiler yıllardır buraya geliyor, yıllardır, higgs bozonunun bulunmasına kadar her deneyde türklerin de imzasının olduğu ve CERN'ün aslen fizikle alakalı bir tesis olduğu halde bizi gereksiz görebiliyor TAEK.. (tabi elektronik vs. şeylerde var. ben genel yapısından bahsediyorum.)
  Ali Eren Şimşek 18 Ağustos 2016
 • 0
  CERN zaten öğrendiği terabaytlarca şeyi bedava paylaşıyor. O verileri inceleyerek bilime katkı yapabilirler bile belki.. Ya da hesaplamalar yapıp bir parçayı öngörürlerse, oraya deney yapılması için raporunu gönderebilir de katkıları olabilir. Ruhsuz Japonlar katılmamasına rağmen işin hamallığını CERNe yaptırıp nobel ödülleri kazandılar mesala...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.135 soru

30.863 cevap

31.089 kullanıcı

Giriş Yap