• 0

  Yazılımlar bilgisayar ile yazılıyorsa ilk yazılım bilgisayarı nasıl yazıldı ?

  YinYang 01 Ağustos 2016
 • 0
  Dostum bildiğim kadarıyla anahtarlar filan vardı yazmışlardı. Yazılım yazmak için illa ki yazılım gerekiyor demek hatalıdır. İngilizce kaynaklar daha açıklayıcı bu soru için.
  Güçlü Türk 01 Ağustos 2016
 • 0
  Bilgisayar yazılımını bilgisayarla yazmaya gerek yok, ilk yazılımlar delikli kartlara yazılmıştır. Bu kartların kullanıldığı ilk makine dokuma makineleridir... İşin aslında ilk yazılım yazının icadıyla yazılan çivi yazılarıdır, o yazılımı okuyan bilgisayarda insandır..
 • 0
  Bilgisayar yazılımını bilgisayarla yazmaya gerek yok, ilk yazılımlar delikli kartlara yazılmıştır. Bu kartların kullanıldığı ilk makine dokuma makineleridir... İşin aslında ilk yazılım yazının icadıyla yazılan çivi yazılarıdır, o yazılımı okuyan bilgisayarda insandır.. DNA da yazılım barındırır içinde gerçi.. :S
 • +3
  Yusuf Düşgün, şöyle düşün, kablolar ve ahatarlar var, sen A anahtarını açınca A ışığı yanıyor, B anahtarını açınca B ışığı yanıyor. Şimdi ben böyle bin tane ışık koyup diyorumki; E harfine basınca ışıklardan E harfi oluşturacak olanlar yansın. E tuşuna öyle bağlıyorum kabloları. Anladığın gibi yazılım elektronik bir olay aslında. İlk yazılım da aynı böyle elektrik mühendisliği ile yapılmış bir şey. Hiç ekran ve klavyeye ihtiyaç duymadan da yazılım yazabilirsin. Demirin içinden eksi ve artı yükleri geçer, bu yükleri "eksi ise şunu yap, artı ise şunu yap" diye ayarlayabirsin. Şimdi bu yüklerin kombinasyonunu düşün mesela "---++-+-+++--+----++-++-" bu bir kod oldu. artı eksi yerine 1 ve 0 da diyebilirsin ki yazılımların kökü buraya dayanıyor. Yani bir çatala veya demir teneke parçasının içine de yazılım yazabilirsin. Olay tamamen elektrik mühendisliği.
  Emin Akben 02 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.943 cevap

31.424 kullanıcı

Giriş Yap