• -1

  Dünyada hiç koşulsuz bir özgürlükten bahsetmek mümkün değil midir ?

  Süleyman Doğan 29 Temmuz 2016
 • +2
  Dünyada değilde evrende bile koşulsuz özgürlükten bahsetemeyiz . Özgürlüğümüz bir yanılsamadan mı ibaret , yoksa doğa yasalarının kuklası mıyız ? diye soruyor insan .
 • +1
  Özgürlük dediğimiz şey tanımı gereği koşulsuz olamaz. Çünkü özgürlük, kişinin başka bir bireye zarar vermeden ve onun hakkını gaspetmeden istediğini yapabilme hakkıdır. Param var, bu bana bir şeyler satın alma özgürlüğü verir. Gidip bir arsa aldım, bu da bana o araziyle istediğimi yapma özgürlüğü verir. Arsaya bir ev dikme hakkına sahibim. Ancak gidip de bir başkasının arsasına ev inşa edemem.
  Ersan Yılmaz 29 Temmuz 2016
 • +1
  Koşulsuz hiçbirşeye bağlı olmayan demek, özgürlükte her istediğini yapmak demek kabaca.. Bu iki kavramı birleştirip ortaya böyle bir uydurma eylem çıkarmışız. Bahsetmek mümkün de, gerçekliğe döndüğümüzde aç ayı bile oynamaz.
 • +1
  Özgür olarak yaptığımız davranışlar bile hormonlarımızın kontrolünde. eee hormonlar olmasaydı özgür olur muyduk? İnsan vücudunda görevini yapmadığında bu hormonlar, o zaman özgür değil hastanelik oluyoruz. Yani şu an beynin karar verme mekanizmaları üzerinde bir çok araştırma var ve bunlar karışık durumlar. Yani karar verdiğimizi düşünürken bile nasıl karar verebildiğimizi bilmiyoruz. Yani tam tamına her şeyiyle özgürüm yaklaşımını doğru bilmiyorum. Ben de olaya felsefik değil bilimsel yaklaşmış oldum böylece
  Vahide Türkmen 30 Temmuz 2016
 • +1
  ''Özgürlük'' kelimesinin var olması bile yanlış bir şey o zaman öyle değilmi ?
  Süleyman Doğan 30 Temmuz 2016
 • 0
  Şimdi özgür irade dediğimiz şeyin yanılsama olduğu tartışılırken (ben şahsen yanılsama olduğunu düşünüyorum) koşulsuz özgürlükten bahsetmek bence mümkün değildir. Çünkü beynimiz tıpkı dev karmaşık bir makine gibi çalışıyor aklımıza gelen fikirler o an yaptıklarımız bilinç dediğimiz şeylerin ne kadarı kontrolümüzde. Bu işe en iyi yorum gelecekte insan gibi düşünen yapay zeka üretildiğinde yapılabilir. Şahsen aklımıza gelen düşünceler o an verdiğimiz tepkileri düşünerek yapmıyorsak nasıl özgür olduğumuzu düşünebiliriz. Beynimiz kendi içinde düşüncelere yön vermesinin beslenme kimyasallar, hormonlar ve parazit gibi şeylerden etkilenme durumları var bide (düşünme dediğimiz iç ses ise konuşmayı bilmeyenler nası düşünüre hiç girmiyorum düşünme kavramı bile aslında felsefik bir şekilde tartışmaya açık.)
  yusuf 30 Temmuz 2016
 • 0
  Sonuç Bence özgürlük algısı tamamen yanılsamadan ibaret.
  yusuf 30 Temmuz 2016
 • 0
  Bende senin gibi düşünüyorum @yusuf saf bir özgürlükten kimse bahsedemez bahsetse bile yanlış bir şey söylemiş olur..
  Süleyman Doğan 30 Temmuz 2016
 • 0
  Şöyle bir şey de var; nefsimiz bizi özgürlüğe ulaşmak için engelliyor, ne kadar zor ondan kurtulmak. Ama nefsimiz ne kadar gerekli özgürlük için...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap