• 0

  Solucan delikleri nedir ve nasıl oluşur ?

  umut metin 23 Temmuz 2016
 • 0
  Beyaz ve Kara delikler arasındaki bağlantı yada tünele solucan deliği denir . İki karadeliğin farklı boyutlarda ve fazlarda birbiri ile bağlanması sonucunda vakum etkisinden yararlanılarak oluşan yada bilinçli bir varlık tarafından oluşturulan , şimdilik kuramsal olan yapılardır .
 • 0
  Solucan deliği ile (varsa) başka bir evrene gidilebilir mi ?
  umut metin 24 Temmuz 2016
 • 0
  Evet gidilebilir .
 • 0
  Toprak solucanlarının korunmak ve beslenmek için, nemli bölgelerdeki çamurları kazarak oluşturduğu deliklere solucan deliği denir. Nasıl oluştuğunu da zaten söylemiş oldum.
 • +1
  Bazı kuramsal konuların, evrende birer yasaymış gibi anlatılıp, konuşulması, insanlarda yanlış bilinçlenmeye yol açıyor.

  @Bana kalıcı bir şey söyle,
  İsabetli cevabın için teşekkürler.
  Cihan Şenyüz 24 Temmuz 2016
 • 0
  Evrende bir uzay mekiğin geçemeyeceği kadar küçük oldukları hakkında yazı okumuştum.
  junoli 25 Temmuz 2016
 • 0
  Akdelikle karadelik arasındaki geçişi sağlarlar kuramsaldır ama Einstein'ın bazı teorilerinin temelini oluşturur.
  Samsaq 25 Temmuz 2016
 • 0
  Atomik boyutlarda solucan deliklerinin var olduğunu fakat mekiğin geçeceği boyuta büyütmek için aşırı miktarda enerji gerektiğini okumuştum. Ne kadar doğru bilemem
  Hain Costox 26 Temmuz 2016
 • 0
  Yıldız patlamasından sonra yerində yaranan kendinin cekme gucu olan kara delik ve ya soulcan delikler sayesinde gitmek mumkun ola bilir
  Isgender Mikayilli 26 Temmuz 2016
 • 0
  Toprak solucanindan bahseden arkadasi ayakta alkisliyoruz. Konuya cok hakimsin.
  Gurkan Bicken 26 Temmuz 2016
 • -1
  bu konuda kendini bilgili sanıp sallayan arkadaslarıda ben alkıslayayım. uzayda ne akdelik ne de solucan deliği yok. haklarında hiçbir kanıt yok. einstaynın kuramları sonucunda artık sıyırma durumundan farklı bir şey değil. bilgili arkadaslar sanki gerçekmiş gibi anlatmıs
  Suat Onaca 26 Temmuz 2016
 • +1
  Suat arkadaşım yüzde yüz kanıtlanmış bir şey yok zaten evrenin doğuşu hakkında bile teoriler üzerinden konuşuyoruz burda. Olmadığı hakkında sen nasıl bu kadar emin konusabiliyorsun?? Hepimiz susalım o zaman bizi sen bilgilendir.
  junoli 27 Temmuz 2016
 • 0
  Ali Övgün 29 Temmuz 2016
 • 0
  Ali Övgün 29 Temmuz 2016
 • +1
  Kaynak 1-http://www.gundemkibris.com/dau-fizik-bolumu-ogretim-uyesi-ve-doktora-ogrencisinin-onemli-calismasi-148263h.htm 2- https://onedio.com/haber/samanyolu-gokadasinda-solucan-delikleri-var-mi--583722 3-http://media.wix.com/ugd/eb0460_2839e5cc4cc2458e89050ce3806a8395.pdf 155

   

   

   

   

   

  Solucan deliği, evren boyunca çok uzun yolculuklar için kısayolları oluşturabilen uzay-zaman içerisindeki teorik geçitler olarak tanımlanır ve Genel Görelilik kuramının bir tahminidir. Ancak dikkatli olmakta fayda var; çünkü solucan delikleri; ani çöküşleri, yüksek radyasyonu ve egzotik madde ile tehlikeli karşılaşmaları da beraberinde getirir.

  Solucan Deliği Teorisi

  1935 yılında, fizikçiler Albert Einstein ve Nathan Rosen, Genel Görelilik kuramını kullanarak uzay-zaman içerisinde köprülerin varolduğu önermesinde bulundular. Uzay-zamanda iki farklı noktayı birbirine bağlayan ve teorik olarak kısa geçişler oluşturarak mesafe ve yolculuk süresini azaltabilen bu -kısa- yolları, Einstein-Rosen ikilisi köprüler ya da solucan delikleri olarak isimlendirdi.

  Solucan delikleri iki ağız ve bu iki ağzı birbirine bağlayan bir boğazdan oluşur. Ağızlar büyük olasılıkla küreseldirler. Boğaz kısmı ise doğrusal bir uzantı şeklindedir, fakat aynı zamanda da döngüseldir ve konvansiyonel bir rotanın gerektirdiğinden daha uzun bir yol gerektirir.

  Einstein’ın Genel Göreliliği matematiksel olarak solucan deliklerinin var olduğunu tahmin ediyor, fakat bugüne kadar hiçbiri keşfedilmiş değil. Negatif kütleli bir solucan deliği etrafından geçen ışığı yer çekimiyle etkilemesiyle belirlenebilir.

  Genel Göreliliğin bazı çözümleri; solucan deliğinin her iki ağzında da bir kara delik bulunduğunu öngörüyor. Ancak, “ölmek” üzere olan bir yıldızın çöküşüyle doğal olarak oluşan bir kara deliğin kendisi bir solucan deliği oluşturmaz.
  http://bilimfili.com/solucan-deligi-nedir/
  Ali Övgün 29 Temmuz 2016
 • 0
  https://youtu.be/9ynNIElBQa8 Samanyolu Gökadasında Solucan Delikleri üzerine Prof. Mustafa Halilsoyun DAÜ TV ye verdigi özel röportaj
  Ali Övgün 29 Temmuz 2016
 • 0
  @suat onaca @Cihan Şenyüz sayın bilimsel gerceklik arayan arkadasım kuramsal ifadesini, bu olgunun anlamını bilerek kullandığınızı sanmıyorum. bu konuyu sanki bir hayal ürünüymüş gibi anlatmanıza tepkiliyim. zira kuram yahut teori dediğiniz olgunun öncelikle bilimsel manada anlamını makaleler aracılığıyla iyice öğrenmeniz taraftarıyım. dilerseniz kuram olgusunun anlaşılması adına çalışılmış makale örnekleri yollayabilirim.
  sevim 03 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap