• 0

  Geçmişe yolculuk mümkün mü

  Reeves 18 Temmuz 2016
 • +1
  Bence mümkündür. Ama bilim-kurgu filmlerindeki gibi epik bir geçmişe dönüş olamaz. Geçmişe dönmek için ışık hızının 'yavaş'lığından faydalanabiliriz. Mesela biz, Güneş'in yaklaşık olarak 8 dakika önceki halini görüyoruz. Ya bu 8 dakika değil de 100 yıl olsaydı? Bence geçmişe dönüşün en kolay yolu çok ama çok uzaklardaki gezegenlere gitmeli ve 'süper teleskop' ile Dünya'nın geçmişteki hali gözlenmeli. Ancak böyle başarabiliriz. Teşekkürler, yazdıklarımın hepsi kendi düşüncemdir.
  Ahmet Efe Karagöz 19 Temmuz 2016
 • -3
  bence mümkün değildir çünkü geçmiş sana da geçirmiş oluyor ve etkisi halen daha süren bir şeyin varlığı bile insanı korkutuyor. ayrıca geçmişe gidip kendini sikerek öldürsen bugün olabilir miydin?
  işte bilim insanları bu paradoks üzerine çalışıyor.
  Reeves 18 Temmuz 2016
 • 0
  Geçmişe yolculuk zor gözüküyor fakat bir teleport aracı yapmak daha mümkün.
  Yoldaş Turan 18 Temmuz 2016
 • +1
  Mümkün olsa bile (bence) gideceğin başka bir boyuttur ve etkileyeceğin gelecek o boyutun geleceğidir
  kaan nuri asar 18 Temmuz 2016
 • 0
  Yukarı beyler
  Reeves 18 Temmuz 2016
 • 0
  Bence herşey algıya dayanıyor yane sizin için geçmişe yolculuk tam olarak ne olduğuna bağlı farklı bir boyutun geleceğine gidersen bence bu zamanda değil boyutlarda yolculuktur ama kendi boyutunda sorarsan böyle birşey münkün olabileceğine inanmıyorum.
  Eldar Makienko 19 Temmuz 2016
 • 0
  Bence herşey algıya dayanıyor yane sizin için geçmişe yolculuk tam olarak ne olduğuna bağlı farklı bir boyutun geleceğine gidersen bence bu zamanda değil boyutlarda yolculuktur ama kendi boyutunda sorarsan böyle birşey münkün olabileceğine inanmıyorum. Diyelim bir bir şekilde geçmişe gittin ama o makineyi geçmişte icat etmemiştin ve eğer geçmişte bir şekilde o makinenin nasıl yapıldığını anlatırsan geçmişteki adamlarda makineyi yapar senin geleceğini değiştirirler ve bu durmaz bir döngü olur. Hatta senin geçmişe gitmen bile bir paradokstur eğer senin şuanki zamanında gelecekten kimse gelmediyse sen geleceğindede başkasının geçmişine gidemezsin diye düşünüyorum. Bunun küçük örneği zaman makinesi isimli filimde var. Bir adam sevdiği kadının ölmemesi için zaman makinesi icat eder ama sevgilisi her seferinde ölür ve adam sebebini aramak için geleceğe gider. Gelecekte bir bilge varlıktan şu cevabı alır: eğer sevgilin hiç ölmemiş olsaydı sen bu makineyi hiç yapmamış olurdun ozaman o kadınıda kimse kurtaramazdın. Yane zamanda herşey kısır döngü gibi görünüyor ve kesinlikle geçmişe dönmüyor ama yavaşlayıp hızlanabiliyor.
  Eldar Makienko 19 Temmuz 2016
 • 0
  en basit yoluyla 100 ışık yılı uzuğa gidip arkana bakarsan bizim 100 yıl önceki halimizi görürsün. Fakat yapacağın müdahele en fazla ışık hızında bize ulaşacağı için yiine aradan 100 geçmiş ve bir anlamı kalmamış olur. Ayrıca senin 100 ışık yılı uzağa yine en az 100 yılda ulaşacağın için arkana dönüp bakınca yine dünyadan ayrıldığın zamanı görürsün. Işık hızını da aşamayacağın için o kadar yolu boşuna gitmiş olursun. Ama sen bilirsin yine.
  Emin Akben 19 Temmuz 2016
 • +1
  Tabii ki günümüzde böyle bir şey mümkün gözükmüyor. Ancak sıradan bir düşünce olan ışık hızını aşarsak geçmişe gidebiliriz varsayımını ele almak istiyorum. Uzun bir cadde düşünün; içinde insanlar, arabalar, ağaçlar, kuşlar, binalar, otobüsler vs. olsun. Ve siz de o caddenin en başından sonuna doğru ışık hızından daha hızlı bir şekilde ilerleyin. Caddenin sonunda durun ve çevreyi gözlemleyin. Sizin gördükleriniz geçmiş mi olur? Hayır. Yaptığınız tek şey yer değiştirmek olur. Ve bu olay sıradan yöntemlerle gözlemlenemez. Yani insanlar olayın sonunda sizi hala caddenin başında görür. Ama siz caddenin sonunda olursunuz. Daha sonra sizin yerinizden hareket ettiğiniz an gelir. Sıradan olaylarda hareket gözlemlenebilir. Ancak siz bir anda ışık hızından yüksek hızlara çıkarsanız kimse sizi hareket halinde algılayamaz. Ancak siz belirli bir süre sonra ışık hızını aşarsanız; o ana kadar sizi görürler ve daha sonra kaybolursunuz. Dışarıdan izlenim bu olurdu. Asıl soru şu:
  Peki ya biz neyi görürüz?
  Geçmişi mi? Geleceği mi? Şu anı mı?
  Eğer ışıktan hızlı gittiysek biz hareketimizi sonlandırıp çevreyi izlerken görüntümüz hala eski yerinde olur. O anda bizi takip etmeye çalışan bir göz ise geçmişte görünür. Biz ileriye vardığımız zaman o hala bize bakıyor olacak. Biz hareket etmeye başlayınca kafası bizi takip edecek ve daha sonra bizi göremeyecek. Biz bunları hem o anı yaşıyorken görürüz hem de oraya vardıktan sonra. Çünkü biz oraya vardığımızda aslında görüntümüz bizden geridedir. Ve bir süre bizden iki tane olabilir. biz arkamıza dönüp baktığımızda biraz önce gördüklerimizi. Üçüncü kişi olarak bir kez daha izleriz.
  Ve burada aklıma gelen soru da şu oluyor:
  Ya diğer hareketliler?
  Bizi izleyen kişi her türlü bizi izler ve aynı hareketleri yapar. Peki ya diğerleri? Onlar biz yanlarından geçerken yaptıkları hareketi; biz caddenin sonuna varana kadar geçen zamanda değiştirirlerse? Yani onun yerine başka bir hareket olursa. Kaza olursa örneğin? O zaman aynı boyutta, aynı evrende ve aynı zamanda olmamıza rağmen iki farklı olay aynı anda yaşanabilir.
  O halde ışıktan hızlı olduğumuz bir zaman boyunca biz yalnızca yer mi değiştirmiş oluruz?
  Yunus Emre ÇELİK 19 Temmuz 2016
 • +1
  Yunus Emre ÇELİK; verdiğin sokak örneğinde şu var, caddenin sonuna ne kadar hızda gidersen git dönüp arkana baktığında geçmişi görmezsin evet, ama zaten başından beri caddenin sonunda duran birisini düşün, doğal olarak o da görmez çünkü buradaki husus hız değil mesafe.

  Yani yukarıda başka bir galaksiden bakarsan geçmişi görürsün derken oraya ne hızla gittiğin değil çok uzakta olman dolayısıyla ışığın sana çok geç gelmesi kasdediliyor. Halbuki sokağın sonu çok az bir mesafe.

  Ama aslında teorik düşününce şu var, biz her şeyin zaten geçmişini görüyoruz, mesela sokağın sonunda duran bir adamı en fazla ışık hızıyla görebiliyorsun yani sana gecikmeli geliyor. ama tabii bu çok küçük bi gecikme.

  Şimdi buradaki fikir şu, gecikmenin işe yarar boyutlarda olacağı kadar uzağa gidip müdahale etmek, fakat müdahelen yine en fazla ışık hızında gideceği için iş işten geçmiş oluyor. Işık hızının üzerine çıkarsan geçmişe müdahele edilebileceğinden bu yüzden bahsediliyor. Belki de evrenin bu yüzden böyle bir hız limiti var.

  Birden fazla yerde olma mevzusuna gelince; senin bir önceki bulunduğun konumun görüntüsü yani insanların görmeye devam ettiği görüntü orayı ışık hızında terk eder, yani orada saniyenen bilmem kaç milyonda biri gibi bir süre kalır.

  Senin ne göreceğine gelince, ışık hızının üzerinde karşına bakarak ilerlersen gördüğün şeyde bir değişiklik olmaz, sonuçta sana doğru gelen ışığa doğru gidiyor olursun, henüz gerçekleşmemiş bir şeyin de görüntüsü olmayacağı için geleceği görmen imkansız.

  Ama eğer arkana bakarak ilerlersen o zaman şu olur, sana gelen ışıktan kaçtığın için ve daha hızlı olduğun için şu anın görüntüsü sana asla yetişemez ve şu anı göremezsin. Onun aksine, geçmişte olmuş ve görüntüsü ışık olarak senin güzergahında zaten ilerlemekte olan görüntülere yetişir ve onları görürsün, sen arkana bakarak C'den daha hızlı ilerledikçe baktığın yerde zaman geriye akar.

  Son olarak, planck boyutu maddenin olabileceği en küçük uzunluğu olup aynı zamanda zamanın olabilecek en kısa halini de belirliyor. Yani sen C'den daha hızlı hareket edersen o esnada diğer hareketliler yeni bir hareket yapamaz. Yani yetişemezler. Ve senin görüntün oradan ışık hızıyla kaybolacağı için ve sana en fazla ışık hızıyla müdahele edilebileceği için diğer hareketlilerin eylemleri seni etkilemiyor, ya da yetişemiyor.
  Emin Akben 20 Temmuz 2016
 • 0
  Şimdi asıl soru şu, arkana bakarak ışık hızının üzerinde kaçsan zamanı geriye sarmış gibi görüyorsun, şimdi atıyorum dünyadan 2C (ışık hızının iki katı) ile uzaklaşıp 1950 senesinin 50 küsür ışık yılı uzağa gitmiş görüntüsünü yakalayıp tam o anda yine 2C ile geri dönsen dünyanın 1950 senesine mi inersin?
  Emin Akben 20 Temmuz 2016
 • 0
  Eğer 50 küsür ışık yılı uzaklıkta ki kütleçekimi ile dünyanın kütleçekimi arasında bir fark yoksa(yani 1 gün 24 saat ise ) , evet 1950 senesine gidebilmen olasıdır . Öte yandan geçmişi ve geleceği gözlemyebiliriz fakat '' zaman evrendeki her gözlemciye göre farklı akar '' . Çünkü kütleçekimi evrenin heryerinde farklı .
 • 0
  Ve başka bir bakış açısı : Şimdi sen 50 ışık yılı uzaklıktaki gezegene vardın , ve vardığında dünyada ki gözlemcinin aksine sen o gezegenin ' 50 sene sonra ki halini '' gözlemleyeceksin . Dünyada ki ise geçmişini . Yani dünyada ki gözlemci için geçmişe , gezegende ki için ise ' şuanı '' gözlemlemiş olacaksın .Eğer zaman evrenin her yerinde aynı hızla akıyor olsaydı . heryerden , her cismin ' şuanını '' gözlemlememiz gerekmez miydi ?
 • 0
  zamanı düz bir çizgi gibi düşünesek ; geçmiş , gelecek ve şuan var . Ve bu doğru parçasını evrende ki bütün galaksiler , gezegenler vb için referans alalım . A gezegenin şuanın da 2100 yılı , A gezegeninden 100 ışık yılı uzaklıkta ki B gezegenin şuanın da 2100 yılı . B gezegeninden 300 ışık yılı uzaklıkta ki C gezegenin şuanı ise 2100 yılı . Şimdi doğru parçasına bu gezegenleri koyalım ve doğru parçasının geleceği ise 2500 ' de son bulsun yani zaman bitsin diyelim . Şimdi acaba zamanın bitişini hangi gezegen ilk gözlemler ? Cevap en uzakta ki gezegen olmalı mantıken fakat değil . Neden ?
 • 0
  Şu başlığı açmayın kafayı yiyeceğiz ya (:
 • 0
  içinde paradoks bulunduran olgular ne yazıkki gerçekleşme ihtimali düşük olgulardır. geçmişe gidip annenizi daha sizi dünyaya getirmeden öldürdüğünüzde kendinizi yok etmiş olursunuz. o halde nasıl var olup geçmişe gelebildiniz nerden geldiniz? bu durum paralel evrenlerde birçok olası seçeneklerimizden herhangi birini seçerek yaşadığımız diğer kendilerimizi olaya dahil etmekle anlamlandırılabilir yani bir ben tane değil binlerce ben diğer pararlellerde benim olası diğer hayatlarımı yaşıyor olabilir. diğer türlü daha hiç doğmamışken kendinizi yokedemezsiniz :)
  sevim 21 Temmuz 2016
 • 0
  Mr. Nobody : eğer doğru parçasına yerleştirdiğiniz evreni ve gezegenleri iki uçtan birleşecek şekilde bükerseniz zamanın bitimini en uzaktaki değil en yakındaki gezegen görür olmalı diye düşünüyorum başka ihtimal veremedim açıkçası
  sevim 21 Temmuz 2016
 • 0
  Geçmişe ve geleceğe doğru yolculuk mümkün. Yalnız geleceğe yolculuk yaparken nasıl fiziksel biçimin, bilgin ve deneyimin değişiyorsa, geçmişe yolculukta da aynı şey olacaktır. Hızlı ya da yavaş farketmez.. Ayrıca gidebileceğin en uzak geçmiş embriyo olduğun dönem olacaktır...
 • 0
  Geçmişe ve geleceğe doğru yolculuk mümkün. Yalnız geleceğe yolculuk yaparken nasıl fiziksel biçimin, bilgin ve deneyimin değişiyorsa, geçmişe yolculukta da aynı şey olacaktır. Hızlı ya da yavaş farketmez.. Ayrıca gidebileceğin en uzak geçmiş embriyo olduğun dönem olacaktır... Demek istediğin şey belli ama zamanın etkisinden tamamen münezzeh bir şekilde ileri ya da geri hareket etmemiz mümkün değildir. Zamanda boyumuz kadar bizim bir parçamızdır...
 • 0
  çiftyarık deneyinde zamanın bir öneminin olmadıgı ispatlandı ve kuantum ölçekte madde zamandan bağımsız yani bir olay gerçekleşirken izlersek farklı yine bir olay gerçekleşirken izlemezsek maddenin süper pozizyonda olduğu artık biliniyor insan deneyimlemediği birçok olaya müdahele edebilir fakat bunu kontrollu birşekilde yababilmek önemli olan bu arada kendi fikrimdir bence zamanda yolculuk yapılıyor ve bunu sürekli yapan çok insan var
  soru=neden göremiyoruz ?
  cevap=görelilik kuramı
  herkes kendi dünyasında yaşar biri geçmişi değiştirdimi tüm evrene müdahale etmiş olur ki bizim bunu fark etmemiz imkansız deneyimlemediğimz bir şeyi nasıl açıklarız?
  ahmet 02 Nisan 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap