• 0

  Belirsizlik ilkesi hakkında sorularım var.

  Mr.Physics 24 Nisan 2016
 • 0
  1-Belirsizlik ileksine göre atomaltı parçacıklarda momentum ve konum tam olarak belirlenemez.Bir kutu alalım ve içi havasız olsun.İçinde bir elektron var.Kutuyu küçültürsek içindeki elektronun konumu netleşmeye başlar ve bu yüzden hızında belirsizlik meydana gelmez mi?Yani kutuyu daralttığımızda belirsizlik ilkesine göre elektronun hızı artmaz mı?


  2-Heisenberg belirsizlik ilkesi yaşantımızda kullanır mıyız?Hangi teknolojide kullanırız?
  Mr.Physics 24 Nisan 2016
 • 0
  Güzel soru. Öncelikle belirteyim belirsizlik ilkesi sadece atomaltı parçacıklar için değil her madde için doğrudur. Şimdi eğer bir elektronu alıp kutuya hapsedersek o artık serbest elektron olmaz. Bu aslında kuantum mekanik derslerinin meşhur potansiyel kuyusu örneğidir. Parçacığı kuyuya hapsettiğimiz için ayrık (discrete) momentum ve konum durumlarında (ya da bunların lineer kombinasyonlarında) bulunur. Şimdi bu soruda uzay izotropik olduğu için 1 boyutlu düşünebiliriz. Schrödinger denklemi çözümlerinden parçacığın momentumundaki belirsizlik (momentumun varyansı) aşağıdaki denklem çıkar:

  https://upload.wikimedia.org/math/a/7/7/a777d7a17f36f34c7aa832f377011d98.png

  Şimdi burada L bizim tek boyutlu kutunun uzunluğu, n durum sayısı. Burada görüldüğü gibi L'yi sıfıra yaklaştırırsak varyans büyür ancak bu parçacığın hızlandığı anlamına gelmez. Sadece ölçüm yaptığımızda parçacığın momentumunun çok daha geniş bir aralıkta bulunma ihtimalinden bahsedebiliriz. Daha detaylı açıklama ve çözümler için:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Particle_in_a_box
  Cengiz 28 Nisan 2016
 • 0
  Teşekkürler.Yanıtınız ve kaynaklarınız için.
  Mr.Physics 02 Mayıs 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap