• 0

  1) Elektron ile elektron yükü aynı şey midir ? 2) Protonlar aynı işaret yüke sahip olmalarına rağmen çekirdekteki konumlarında neden birbirlerini itmezler ? Nasıl bir arada dururlar?

  zeynep esra 21 Şubat 2016
 • +1
  Yük, elektronun sahip olduğu bir özelliktir. Madde, elektrik yükünün yanı sıra başka tür yük özelliklerine de sahiptir. Bunlardan biri de renk yüküdür. Elektrik yükü elektromanyetik kuvvete neden olurken renk yükü sayesinde güçlü nükleer kuvvet meydana gelir. Protonlar arasında etkin olan elektromanyetik kuvvet onlarin birbirini itmesine neden olurken güçlü nükleer kuvvet ise birbirlerini çekmelerini sağlar. Adı üzerinde, nükleer kuvvet elektromanyetik kuvvetten daha güçlü olduğu için de protonlar bir arada durur. Maddeler arasında etkiyen kuvvetler ile ilgili daha fazla bilgi için: http://evreningercekligi.com/blog/temel-kuvvetler
  Vural Arı 21 Şubat 2016
 • 0
  Protonlar birbirine itme kuvveti uygular fakat çekirdekte protonları bir arada tutan "güçlü nükleer kuvvet"denen kuvvet vardır.Bu kuvvet,doğadaki 4 temel kuvvetin en güçlüsüdür.Aynı zamanda çekirdekteki nötronlarda protonların etrafa dağılmamasının,yani atomun kararlı kalmasının sebeplerinden biridir.
  Mr.Physics 22 Şubat 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap