Hubble, Muhteşem Parıldayan Yıldız Kümesi ile Herkese Var Olduğunu Hatırlatıyor
Uzay gözlemevlerinin cevheri otuz yılı aşkın bir süredir bekleneni yerine getirmeye devam ediyor.

Hubble tarafından yayınlanan en son görüntü, bu gözlemevinin, uzaya gönderildikten on yıllar sonra ve 2009'dan beri herhangi bir yenileme yapılmadan ne kadar inanılmaz olduğunun çarpıcı bir hatırlatıcısı. Fotoğraf, küresel yıldız kümesi NGC 6540'ın çekirdeğine odaklanıyor ve kesinlikle parlıyor. Bu birbirine sıkı sıkıya bağlı yıldız grubu, Dünya'dan 17.000 ışık yılı uzaklıkta ve Hubble'ın keskin gözü bunu bize muhteşem ayrıntılarla gösteriyor.

Bunlar gibi küresel kümeler on binlerce ila bir milyon yıldıza sahiptir ve gök bilimciler için çok faydalıdır. Birlikte oluşma eğilimindedirler, bu nedenle yaşlarını tahmin etmek daha kolaydır. Özellikle NGC 6540'ı incelemek, gök bilimcilerin Samanyolu'nun çekirdeğini çevreleyen küresel kümeleri anlamalarına yardımcı olarak galaksimizin oluşumu ve çok erken evrimi hakkında bilgi sağlar.

The latest view of NGC 6540 from Hubble. Image Credit: ESA/Hubble & NASA, R. Cohen

Hubble'dan NGC 6540'ın son görüntüsü.

 

Sistemdeki en parlak yıldızlardan bazılarının parıldayan etkileri muhteşem bir etki yaratır, ancak bu, teleskopun yapısı etrafındaki ışığın kırınımının bir eseridir. JWST de böyle bir etki yaratır, ancak altıgen geometrisi bu görüntülerde altı büyük uç oluşmasına neden olur.

Bu, Hubble'ın işinin henüz bitmediğinin ve hala harika bilim yürüttüğünün zamanında bir hatırlatmasıdır. JWST, Hubble'ın başlattığı işi devam ettiriyor ve bunun için minnettarız.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum