Ay'da Güneşten Gelen Su Bulundu
Ay'da Güneşten Gelen Su Bulundu

Ay'dan alınan yeni bir toz analizi, Ay yüzeyinde bağlı olan suyun Güneş'ten gelmiş olabileceğini gösteriyor.

Daha spesifik olarak, güneş rüzgarından gelen hidrojen iyonlarının bombardımanının, ay yüzeyine çarpmasının, mineral oksitlerle etkileşiminin ve yerinden çıkan oksijenle bağlanmasının sonucu ortaya çıkmış olabilir.

Bunun, Ay'daki suyun kaynağı ve dağılımı hakkındaki anlayışımız üzerinde etkileri vardır ve hatta Dünya'daki suyun kökenlerini anlamamıza bile yardımcı olabilir.

Ay, oldukça kuru bir toz topunu andırıyor, ancak son araştırmalar, orada daha önce hiç düşünmediğimiz kadar fazla su olduğunu ortaya çıkardı. Açıkçası, göllerde ve lagünlerde yüzmüyor; Ay regolitine bağlı, muhtemelen kalıcı olarak gölgelenmiş kraterlerde buz gibi gizleniyor ve volkanik cam kürecikler içinde saklı edilmiş durumda.

Bu, doğal olarak, orada tam olarak ne kadar su var gibi sorulara yol açıyor. Ay üzerine nasıl dağılmış durumda ve bu su nereden çıktı? Son sorunun muhtemelen birden çok yanıtı var.

Bir kısmı asteroit çarpmalarından gelmiş olabilir. Bazıları Dünya'dan.

Güneş rüzgârı kesinlikle güvenilir bir yüksek hızlı hidrojen iyonu kaynağı. Apollo görevlerinden elde edilen Ay tozunun analizini içeren kanıtlar, daha önce, Ay'ın su bileşenlerinin en azından bir kısmından güneş rüzgarının sorumlu olduğu yönündeki güçlü olasılığı artırmıştı.

Şimdi, Çin Bilimler Akademisi'nden jeokimyacılar Yuchen Xu ve Heng-Ci Tian liderliğindeki bir araştırma ekibi, Chang'e-5 görevi tarafından alınan tahıllarda, güneşten gelen bir su kaynağını daha da destekleyen kimyasallar buldular.

17 tane incelediler: 7 olivin, 1 piroksen, 4 plajiyoklaz ve 5 cam. Raman spektroskopisi ve enerji dağılımlı x-ışını spektroskopisi kullanarak, bu tanelerin kenarlarının kimyasal bileşimini incelediler.

Bu jantların çoğu, milyonda 1,116 ila 2,516 parça gibi çok yüksek bir hidrojen konsantrasyonu ve çok düşük döteryum/hidrojen izotop oranları gösterdi. Bu oranlar, güneş rüzgarında bulunan bu elementlerin oranlarıyla tutarlıdır, bu da güneş rüzgarının Ay'a çarptığını ve ay yüzeyinde hidrojen biriktirdiğini düşündürür.

Chang'e-5 iniş sahasında bulunan güneş rüzgarından elde edilen su içeriğinin milyonda 46 parça olması gerektiğini buldular. Bu, uzaktan algılama ölçümleriyle tutarlı.

Ay minerallerinde hidrojenin korunup korunamayacağını belirlemek için araştırmacılar daha sonra bazı tanecikler üzerinde ısıtma deneyleri yaptılar. Gömüldükten sonra tanelerin gerçekten de hidrojen tutabildiğini buldular.

Son olarak, araştırmacılar ay toprağında farklı sıcaklıklarda hidrojenin korunmasına ilişkin simülasyonlar gerçekleştirdiler. Bu, sıcaklığın Ay'da hidrojenin implantasyonu, göçü ve gaz çıkışında önemli bir rol oynadığını ortaya çıkardı. Bu, önemli miktarda güneş rüzgarından türetilen suyun, sıcaklıkların daha soğuk olduğu orta ve yüksek enlemlerde tutulabileceği anlamına gelir.

Bu bulgulara dayanan bir model, Ay'ın kutup bölgelerinin güneş rüzgârı tarafından oluşturulan su bakımından çok daha zengin olabileceğini öne sürüyor. Bu bilgiler, gelecekteki Ay keşif görevlerinin planlanmasında çok yararlı olabilir.

Çin Bilimler Akademisi'nden kozmokimyacı Yangting Lin, "Ay kutuplu toprakları, Chang'e-5 örneklerinden daha fazla su içerebilir" diyor.

Bu keşif, Ay'daki su kaynaklarının gelecekteki kullanımı için büyük önem taşıyor.

Araştırma PNAS'ta yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum