Webb’in Paylaşılan İlk Fotoğrafında, Bir Galaksinin Çarpıcı Yandan Görünümü Detayı Fark Edildi
Webb’in Paylaşılan İlk Fotoğrafında, Bir Galaksinin Çarpıcı Yandan Görünümü Detayı Fark Edildi

Hala tam renkli James Webb Uzay Teleskobu görüntülerinin ilk yayınını merakla takip ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu haftayı ilk görüntünün heyecanı ile geçirdik. Bundan kısa bir süre sonra, fotoğrafları, Evrenimizi daha önce hiç görülmemiş ayrıntılarla gösteren dört yeni görüntü izledi.

Ama ilk bakışta gözden kaçırdığımız çok önemli bir detay var!

Güney Halka Bulutsusu görüntülerinin sol üst köşesinde, bir ışık çizgisi gibi görünen ama aslında bir galaksinin yandan görünümü olan şey yer almaktadır.

Fotoğraf: Yandan görünüşlü gökadanın daire içine alındığı Güney Halka Bulutsusu görüntüleri. (NASA, ESA, CSA ve STScI)

Business Insider'ın haberine göre, NASA astronomu Karl Gordon, "Bu, bulutsunun bir parçası" diye bir iddiaya girdim diyor. "Bahsi kaybettim, çünkü daha sonra hem NIRcam [Yakın Kızılötesi Kamera] hem de MIRI [Orta Kızılötesi Enstrüman] görüntülerine daha dikkatli baktık ve bu çok açık bir şekilde uçtan uca bir galaksi."

Sadece havalı görünmekle kalmıyor, aynı zamanda bu bakış açısı, gökbilimcilerin yıldızların galaksi boyunca nasıl dağıldığını incelemesine izin verebilir.

Baktığınız şey, yaklaşık 2.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan devasa bir toz ve gaz bulutu olan Güney Halka Bulutsusu'ndan gelen muhteşem dalgalardır.

Merkezinde iki yıldız var. Daha sönük olanı, yaşamı boyunca Güneş'in kütlesinin sekiz katına kadar çıkan, ölü bir yıldızın çökmüş çekirdeği olan beyaz bir cücedir.

Ömrünün sonuna gelen bu yıldız, dış katmanlarını havaya uçurdu ve çekirdek, aşırı yoğun bir nesneye çöktü.

İlk kez JWST, bu yıldızın tozla kaplı olduğunu ortaya çıkarmayı başardı.

Daha parlak olan yıldız, evriminin daha erken bir aşamasındadır ve bir gün kendi bulutsusuna dönüşecektir.

Solda, JWST'nin Yakın Kızılötesi Kamerası, yeni oluşan genişlemelerden kabarcıklı turuncu hidrojenin yanı sıra ölü yıldızın artık ısıtılmış çekirdeğinden gelen mavi bir sıcak iyonize gaz pusunu ortaya koyuyor.

Sağda, JWST'nin Orta Kızılötesi Enstrümanı tarafından çekilen görüntüde, mavi hidrokarbonlar, hidrojen toz halkalarının yüzeyinde toplandığı için önceki görüntüdeki turuncuya benzer desenler oluşturur.

Güney Halka Bulutsusu görüntüleri hakkında daha fazla bilgiyi NASA sitesinde okuyabilirsiniz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum