Tembel Hayvanların Garip Bir Şekilde Sol Kolları Daha Güçlü ve Biz Henüz Bunun Nedenini Bilmiyoruz
Tembel Hayvanların Garip Bir Şekilde Sol Kolları Daha Güçlü ve Biz Henüz Bunun Nedenini Bilmiyoruz

Tembel hayvanlar, hayranlık uyandıran şaşkın ifadelerinin yanı sıra aynı zamanda son derecede daha güçlüdür; bu, hayatlarını kelimenin tam anlamıyla kemikli tırnaklarıyla ağaçlardan sarkarak yaşadıkları düşünülürse mantıklıdır.

Şaşırtıcı bir şekilde, dallara tutunmak için dört uzuvlarını da kullanmalarına rağmen, tembel hayvanlar sağ taraflarına kıyasla sol taraflarında ekstra güçlü görünüyorlar. New York Teknoloji Enstitüsü anatomisti Melody Young ve meslektaşları bunu, kahverengi boğazlı üç parmaklı bir tembel hayvanın gücünü doğru bir şekilde ölçmek için yapılan ilk girişimlerde keşfettiler.

Çok az memeli, özellikle sadece yapraklarda yaşayanlar, neredeyse tamamen gölgede geçen bir yaşam için şekillendirilmiştir. Açıkça söylemek gerekirse, lifli bitki materyalinden yeterli besini çıkarmak zordur.

Zürafalar ve geyikler gibi birçok memeli yaprak yiyici, büyük bir sindirim sistemi kullanarak bu sorunun üstesinden gelir. Bununla birlikte, tüm memeliler, zorlu, besin açısından fakir bitki materyallerini işlemeye yardımcı olacak şekilde beslenmezler. Koala gibi diğer memeliler elde edebildikleriyle yetinirler ve değerli enerjilerini dalların arasında üşüyerek israf etmekten kaçınırlar.

Benzer şekilde, tembel hayvanın uzun kemik pençeleri, kas gücüne kütle ve enerji harcamadan güçlü kalmaları için onlara bir yol sağlar. Bu yeni araştırmaya göre, bu yavaş sarkmanın arkasındaki kavrama gücü olağanüstü.

Young ve meslektaşları, 5 kahverengi boğazlı tembel hayvanda (Bradypus variegatus) bu güçlü tutuşu ölçmek için özel bir destek oluşturdu. Ortalama ağırlıkları 3,8 kilogram olan tembel hayvanların vücut ağırlıklarıyla orantılı olarak dijital fleksör kaslarının insanlardan ve diğer primatlardan yaklaşık 2 kat daha güçlü olduğunu buldular.

Fotoğraf: Güçlü tutuşlarını gösteren genç, kahverengi boğazlı bir tembel hayvan. (Mark Kostich/iStock/Getty Images Plus)

Durgun tüy yumakları, ön ve arka uzuvlar arasında ölçülebilir bir fark olmaksızın, vücut ağırlıklarının yüzde 100'ünden fazlasını tek bir el veya ayakla kolayca tutabilir. Öte yandan primatlar, tırmanırken bile ağırlıklarının yaklaşık yüzde 50 ila 70'ini alan arka uzuvlarında daha güçlüdür. Tembel hayvanlar ayrıca ağırlıklarını daha eşit bir şekilde dağıtırlar.

Ancak sol ve sağ kavrama güçleri arasında, özellikle ellerinde yüzde 16'ya varan bir fark vardı.

Ekip, "Araştırılan bireylerde sol taraflılığa yönelik tutarlı eğilim beklenmedikti ve gelecekteki çalışmalar, böyle bir bulgunun potansiyel ekolojik ve anatomik bağıntılarını keşfetmeli" diye yazıyor.

Young ve meslektaşları, deneysel düzeneklerinin sınırlılığı göz önüne alındığında, tembel hayvanın tutuşunu hafife aldıklarından bile şüpheleniyorlar.

Araştırmacılar, "Koruma ekibinin üyelerinden gelen raporları, B. variegatus'un substratlarını o kadar sıkı kavradığını ve yırtıcıların onları çekmesini önlediğini ve sırtlarındaki derinin daha erken soyulacağını açıkladı" diye açıklıyor.

Gülünç derecede düşük bir metabolizmaya sahip böylesine yavaş hareket eden bir canlıyı bırakın, herhangi bir hayvanın standardına göre bile bu çok fazla güç.

Bu araştırma Journal of Zoology'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum