Son COVID Varyantı ‘Omicron’ Hakkında Şimdiye Kadar Bildiklerimiz
Son COVID Varyantı ‘Omicron’ Hakkında Şimdiye Kadar Bildiklerimiz

İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen bir koronavirüs varyantı, şimdi İsrail ve Belçika dahil olmak üzere diğer birçok ülkeye yayıldı ve Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da bir dizi seyahat kısıtlamasına yol açtı.

Halk sağlığı uzmanları, Omicron adı verilen yeni varyantın, Delta varyantından daha bulaşıcı ve daha ciddi hastalığa neden olma olasılığını artırabilecek sayıda ilgili mutasyon taşıdığını söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), cuma günü Omicron'u "endişe verici bir varyant" olarak nitelendirdi. Bu isim daha önce Delta varyantı gibi inceleme gerektiren varyantlara verilen bir isim.

DSÖ, ön kanıtların Omicron'un yeniden enfeksiyon riskini artırabileceğini öne sürdü.

Ancak bilim adamları, Omicron'un tehdidini daha yeni incelemeye başladılar: Delta'nın 2,8 milyondan fazla dizisi raporlanarak incelenmişti, bu varyantın henüz 100'den az genom dizisi küresel olarak rapor edildi.

DSÖ'nün COVID-19 teknik lideri Maria van Kerkhove perşembe günü düzenlediği bilgilendirme toplantısında, "Bu varyant hakkında henüz fazla bir şey bilmiyoruz. Bildiğimiz şey, bu varyantın çok sayıda mutasyona sahip olduğu ve endişemiz, bu kadar çok mutasyona sahip olduğunuzda, virüsün nasıl davrandığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğidir. Bu varyantın ne gibi bir etkisi olduğunu anlamamız birkaç hafta alacak" dedi.

Güney Afrikalı araştırmacılar, 9 Kasım'da ilk Omicron vakasını belirlediler ve ardından varyantı çarşamba günü DSÖ'ye bildirdiler.

Bilim adamları, bilinen vakaların çoğu hala Güney Afrika'da yoğunlaştığından, varyantı erken tespit ettiklerini umut ediyorlar.

Jetelina, "Güney Afrika, dünyadaki en iyi genomik gözetim sistemlerinden birine sahip, bu yüzden bu virüsü sürekli olarak değerlendirdiklerini biliyoruz. Güney Afrika'da şimdiye kadar 'sadece' 100 vaka tespit etmeleri, bize bunun yayılmanın başlangıç aşamaları olduğu konusunda umut veriyor" dedi.

Yine de birkaç belirteç, Omicron'un diğer koronavirüs varyantlarına göre oldukça bulaşıcı olduğunu gösteriyor.

İlk olarak, Güney Afrika'nın koronavirüs vakaları son birkaç hafta içinde keskin bir şekilde arttı: Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, varyantın ilk kez 9 Kasım'da keşfedilmesinden bu yana ortalama günlük vakalar on üç kat arttı.

Omicron ayrıca, yayılmasına yardımcı olabilecek, aşıları daha az etkili hale getirebilecek veya daha ciddi hastalıklara yol açabilecek Delta ve Alfa dahil olmak üzere diğer endişe verici varyantlarda bulunan birkaç endişe verici mutasyonu içeriyor.

Yeni varyant, bazı tanıdık olmayan mutasyonlar da taşıyor.

Jetelina, "Hakkında bilgi sahibi olmadığımız birkaç mutasyon var. Onları daha önceki ‘endişe varyantlarında’ hiç görmemiştik. O halde, sanırım sormamız gereken ilk sorulardan şunlar: Bunlar nedir? Onlar hakkında endişelenmemize gerek var mı, yok mu?" dedi.

Şimdiye kadar bilim adamları, varyantın spike proteininde 32 mutasyon tespit ettiler. Spike protein virüsün yüzeyindeki çıkıntılı taç benzeri çıkıntılardır, hücrelerimizi istila etmesine yardımcı olur.

Jetelina, "Spike proteini, enfekte olmamız için anahtardır, bu yüzden bu proteine dikkat etmemiz gerekir. Muhtemelen şu anda Güney Afrika'da gördüğümüz vakalardaki bu artışı yaratan şey budur" dedi

Daha yüksek sayıda mutasyon, bir varyantı mutlaka daha ölümcül veya daha bulaşıcı hale getirmez.

Jetelina, "Bu yeni varyantın Delta'yı geride bırakıp bırakmadığını henüz bilmiyoruz. Ayrıca henüz aşılarımızdan kaçıp kaçamayacağını da bilmiyoruz" şeklinde ekleme yaptı.

Bilim adamları, doğal enfeksiyondan veya aşılardan gelen koronavirüs antikorlarının Omicron'a ne kadar iyi dayandığını belirlemek için hala laboratuvar çalışmalarını bekliyor.

Ayrıca, varyantın dünyaya, özellikle de aşılama oranlarının daha yüksek olduğu ülkelerde ne kadar hızlı yayıldığını görmek için dikkatle izliyorlar.

Moderna, BioNTech-Pfizer ve Johnson & Johnson cuma günü yaptığı açıklamada, aşılarının Omicron'a karşı ne kadar iyi koruduğunu test ettiklerini söyledi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum