Perseverance'ın Rüzgar Sensörü, Rüzgarla Fırlatılan Çakıl Taşlarından Hasar Gördü
Perseverance'ın Rüzgar Sensörü, Rüzgarla Fırlatılan Çakıl Taşlarından Hasar Gördü

Perseverance, geçen yıldan beri Mars için harika tanıtım yapıyor. Peki Kızıl Gezegen buna nasıl teşekkür ediyor? Mars rüzgarını ölçmek için kullandığı cihazlardan birine çakıl taşları fırlatarak. Taşları attığı düşünülen suçlu? Mars rüzgarının ta kendisi.

Percy'nin Mars'taki koşulları incelemek için yanına aldığı birçok harika bilimsel araç arasında, Mars Çevresel Dinamikler Analizörü (MEDA) olarak bilinen bir hava durumu istasyonu da var. Cihaz, diğer ölçümlerin (nem, hava sıcaklığı ve radyasyon) yanı sıra hem rüzgar hızını hem de yönünü ölçüyor.

Space.com'un bildirdiğine göre, bazı güçlü rüzgarların taşıdığı çakıl taşları yakın zamanda rüzgar sensörlerinden birine çarptı ve hasar verdi. Neyse ki MEDA hala rüzgarı izleyebiliyor, sadece biraz azaltılmış bir hassasiyetle çalışıyor.

MEDA'yı yöneten İspanyol Astrobiyoloji Merkezi'nden bilim insanı Rodriguez Manfredi, Space.com'da Elizabeth Howell'e verdiği demeçte, "Şu anda, sensörün yetenekleri azaldı, ancak yine de hız ve yön büyüklüklerini sağlıyor." dedi. "Tüm ekip şimdi hasarsız dedektör okumalarından daha fazla doğruluk elde etmek için geri alma işlemini yeniden ayarlıyor."

Ekip, ikisi de daha önce Mars'ta belgelenmiş olan rüzgar ve toz şeytanları ile karşılaşmayı beklese de, her ikisinden de Perseverance'ın Jezero Krateri'nde deneyimlediği etkinlik seviyesini beklemiyordu.

MEDA cihazının baş araştırmacısı José Antonio Rodríguez Manfredi, ekibin yakın zamanda Science Advances'da yayınladığı bir makaleye yorumunda, "Bu kadar çok toz ve rüzgar aktivitesi beklemiyorduk. Ne modeller ne de Mars'ın diğer yerlerindeki (Curiosity veya InSight'ın olduğu) deneyimlerimiz bize bu kadar çok olay ve bu kadar yoğunluk öngörmüştü." dedi.

Makaleye göre, keşif aracından günde ve öğleden hemen sonraki bir saatlik bir zirve döneminde yaklaşık dört girdap geçti - girdaplar saatte birden fazla bile olabilir. Percy'nin kameraları, "toz kaldırma olayları" adı verilen, en az üç kat büyük ani rüzgarların tozu bulutlara kaldırmasını gösterdi. En büyüğü, yaklaşık 4 kilometrekarelik bir alanı kaplayan devasa bir bulut oluşturdu.

At least three dust devils whirling across the surface of Mars

Perseverance’ın 20 Temmuz 2021'de Mars'ta yakaladığı toz şeytanları.

 

Mars'ta fırtınalar oldukça güçlü olabilir. Bazı ölçümler, kum, toz ve küçük kayaları toplayarak saatte 100 kilometreye kadar ulaşabileceklerini gösteriyor. NASA'ya göre, Mars'ın inanılmaz derecede ince atmosferine - Dünya'nın sadece yüzde 1'i - rağmen, bu yine de insanlara hafif bir esinti gibi gelirdi.

Rüzgar ölçümleri yapmak için, MEDA cihazı elementlere maruz bırakılmalıdır, ancak bu sefer beklenenden daha güçlü bir rüzgar, beklenenden daha büyük çakıl taşları kaldırdı. Rodriguez Manfredi, Space.com'a, sensörlerin "tam da aradığımız şey yüzünden" hasar görmüş olmasının ironik olduğunu söyledi.

Yine de, MEDA hala çalışıyor ve Perseverance da Mars çakıl taşlarına yabancı değil, Şubat ayından beri tekerleğinde bir tane taşıyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum