Olağanüstü Fotoğraf, Güneşin Üzerinde Yükselen Bir Plazma Duvarını Gösteriyor
Bir astrofotoğrafçı, Güneş'in yüzeyinde yükselen 100.000 kilometre yüksekliğindeki perdeyi arka bahçesinden yakaladı.

Güneş, mevcut döngüdeki etkinliğin zirvesine, güneş maksimumuna doğru ilerliyor, bu da potansiyel olarak daha endişe verici uzay hava olayları, ancak aynı zamanda Güneş'in yüzeyinde oluşan daha çarpıcı özellikler anlamına geliyor. Sonuncusu, yükselen Kutup Taç Patlaması (PCP), Arjantin'deki bir astrofotoğrafçı tarafından mükemmel ayrıntılarla yakalandı.

Eduardo Schaberger Poupeau bu çarpıcı fotoğrafı 9 Mart'ta çekti ve gerçekten muhteşem. Plazma perdesi, Güneş'in yüzeyinin 100.000 kilometre üzerinde yükseliyor. Bu, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin dörtte birinden fazlası. Schaberger Poupeau, ABD Ulusal Güneş Gözlemevi Küresel Salınım Ağı Grubu tarafından bu özelliğin varlığından haberdar edilmişti ve atmosferi tozlu ve çalkantılı hale getiren sıcak hava dalgası ve kuraklıkla mücadele ederken iyi bir fotoğraf çekmek üzere yola çıktı. En güçlü teleskobunu kullanarak muhteşem bir şey elde etti.

Schaberger Poupeau, IFLScience'a, "İyi bir çekim yapmaya kararlıydım, bu yüzden ekipmanımı hızla arka bahçeme kurdum ve daha iyi bir görüş elde etmek için en güçlü teleskobumu kullandım. Dizüstü bilgisayar ekranımda gördüğüm görüntü gerçekten inanılmazdı, 100.000 km yüksekliğindeki bir duvardan aşağı damlayan yüzlerce plazma ipliğini gözlemleyebilmek beni kelimenin tam anlamıyla sessiz bıraktı. Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için atmosferik dengenin en yüksek olduğu anları bulmaya çalışarak fotoğraf çekmek için yaklaşık iki saat harcadım.” dedi.

Instagram linki

 

Güneş fışkırmalarının bir alt türü olan PCP'ler, Güneş'te oldukça yaygın olan özelliklerdir. Güneş fışkırmaları, genellikle, fotosferden uzaya ve tekrar aşağıya doğru uzanan güzel akkor plazma döngüleridir. Bununla birlikte, PCP'ler döngü yapma eğiliminde değildir ve nispeten yakın zamana kadar neredeyse statik olduklarına inanılıyordu. Ne kadar aktif olduklarını gösteren, 15 yıl önce Japon Hinode uzay aracından alınan gözlemlerdi.

Bu özellikler, Güneş'in her iki yarım küresinde 60 ila 70 derece enlem arasında bulunur ve sonunda kutup bölgelerinin etrafında dönebilir, bu nedenle taç olarak adlandırılırlar. PCP'ler, diğer fışkırmalar gibi, manyetik alanlar tarafından şekillendirilir. Manyetik alan çizgilerini takip eden bu özellikteki plazma, bir şelale gibi Güneş'e geri akar.

Schaberger Poupeau, IFLScience'a, "Güneşin fotoğraflarını çekmek benim için her zaman çok heyecan verici olmuştur. Her gün, güneşin yüzeyindeki değişen detaylardan, güneş lekelerinin güneş dönüşü boyunca yaptıkları hareketlerden ve aktif bölgelerdeki iplikçiklerin dönüşümleri veya ani parlamalardan büyüleniyorum. Tatmin edici olmakla birlikte, bu uğraş aynı zamanda karmaşık ve büyük bir sabır gerektiriyor. Gökyüzünün kalitesi, iyi sonuçlar elde etmede çok önemli bir rol oynuyor ve görüntüleri üretmek için gerekli olan atmosferdeki birkaç sabit anları yakalamak için genellikle uzun süre beklemek zorunda kalıyorum.” dedi.

 

Schaberger Poupeau'nun belirttiği gibi, astrofotoğrafçılık aynı zamanda Güneş tarafından yayılan ışığın doğru dalga boylarını yakalamak için doğru ekipmana ve doğru filtrelere sahip olma meselesidir. Schaberger Poupeau'nun burada başardığı türden inanılmaz çekimleri elde etmek için tutarlılık da çok önemlidir. Ancak kimse sonuçlara gerçekten karşı çıkamaz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum