Gökbilimciler Samanyolu Hakkında Büyük Bir Duyuru Yapacak
Gökbilimciler Samanyolu Hakkında Büyük Bir Duyuru Yapacak

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), iki hafta içinde dünyaya Samanyolumuz hakkında yeni bilgiler sunacak.

Duyurunun ne olacağını kimse tahmin edemiyor, ancak son zamanlardaki çabalarıyla ilgili bildiklerimize dayanarak, heyecanlanmak için nedenler var. Sunulan sonuçlar, 2019'da bir kara deliğin görüntüsünü alan Event Horizon Telescope (EHT) projesinden olabilir.

EHT projesi yıllardır, büyük olasılıkla Sagittarius A* olarak bilinen süper kütleli bir kara deliğe ev sahipliği yapan ev galaksimiz Samanyolu'nun kalbi üzerinde çalışıyor.

 

 

Bilim insanları dünya çapında eşzamanlı basın toplantılarına ev sahipliği yaptıklarından, gizli tuttukları şeyin, ilk kara deliğin ortaya çıktığı tarih 2019 sonraki yeni bir güncelleme olması için iyi bir şans var.

Bulgular hakkında 12 Mayıs 2022'de 15:00 CEST'de (13:00 UTC, 9:00 EST) çevrimiçi olarak bir konferans yayınlanacak ve ardından dünyanın dört bir yanından altı astronom ile bir YouTube etkinliği gerçekleştirilecek. Basın bültenleri "kapsamlı destekleyici görsel-işitsel materyal" içerecek.

Gökbilimciler, Sgr A*'nın olay ufkunun doğrudan bir görüntüsünü elde etmeyi başardıysa, bu, kaçırmak istemeyeceğiniz tarihi bir an olacaktır.

Kara deliklerin görüntülenmesi son derece zordur çünkü tam anlamıyla görünmezdirler ve tüm elektromanyetik radyasyonu emerler. Görmeyi umduğumuz tek şey olay ufku; esasen, kara deliğin taslağı, ışığın artık kara deliğin yerçekimi kuvvetlerinden kaçamadığı yeri temsil eder.

Ancak Sgr A*, çalışmayı özellikle zorlaştıran bir toz ve gaz bulutu tarafından gizlenmiştir.

Gökbilimciler kara deliğin ufkunu görüntülediyse, parlayan bir donat gibi görünmelidir. Bu, kara deliğin yığılma diski, uçuruma düşerken aşırı radyasyon yayan bir gaz ve toz halkasıdır.

ESO'nun basın açıklaması, 2019'da bir kara deliğin ilk doğrudan görüntüsünü duyurmadan önce kullandıkları ifadenin aynısı olan "çığır açan" bir şey vaat ediyor.

Bu kara delik, M87 galaksisinin merkezindedir ve Güneşimizin 6,5 milyar katı kütleye sahiptir. Olay ufku yaklaşık 20 milyar kilometrelik bir yarıçapa sahip ve gerçekten çok uzakta.

Uzmanlar, onun doğrudan görüntüsünü almayı, 1 milimetre boyutundaki bir cismi 13.000 kilometre uzaklıktan gözlemlemeye benzetiyorlar.

Kendi galaksimizin kalbinde yer alan Sgr A* bize çok daha yakın. Ancak, Güneş'ten sadece 4,3 milyon kat daha büyük, süper kütleli bir kara delik için oldukça küçüktür. Yalnızca M87*'den Dünya'ya nispeten daha yakın olduğu için saptanabilir.

Dolayısıyla gökbilimciler sonunda olay ufkunun bir görüntüsünü yakalamışlarsa, bu kesinlikle çığır açıcı olacaktır.

ESO'nun bize göstermek üzere olduğu şeyi görmek için sabırsızlanıyoruz. Duyuru hakkında daha fazla ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum