Curiosity Tarafından Toplanan Mars Kayaları Yaşamın Temel Bileşenini İçeriyor
Curiosity Tarafından Toplanan Mars Kayaları Yaşamın Temel Bileşenini İçeriyor

Mars'ta yaşam belirtileri arayışı meyvelerini vermeye başlıyor. Curiosity keşif aracı tarafından toplanan kaya örnekleri, bildiğimiz şekliyle yaşamın temel bileşeninin belirtilerini gösteriyor.

Bu, Curiosity'nin Mars'ta küçük yeşil adamlara rastladığı anlamına gelmiyor, ancak keşif aracından örnekleri inceleyen bilim insanları ilk kez Mars kayalarındaki toplam organik karbonu - yaşam moleküllerinin temel bileşeni - ölçtüler.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Jennifer Stern yaptığı açıklamada, "Toplam organik karbon, prebiyotik kimya ve potansiyel olarak biyoloji için hammadde olarak ne kadar malzeme bulunduğunu anlamamıza yardımcı olan çeşitli ölçümlerden [veya endekslerden] biridir." dedi.

"Milyonda en az 200 ila 273 parça organik karbon bulduk. Bu, Güney Amerika'daki Atacama Çölü'nün bazı kısımları gibi Dünya'nın çok düşük yaşam alanlarındaki kayalarda bulunan miktarla kıyaslanabilir veya daha fazla bile olabilir ve Mars meteorlarında tespit edilenden daha fazladır.”

Organik karbon, bir hidrojen atomuna bağlı karbondur ve bilinen tüm yaşam formları tarafından yaratılan ve kullanılan organik moleküller için bir ön koşuldur. Bununla birlikte, volkanlar gibi canlı olmayan kaynaklar tarafından da oluşturulabilir veya Curiosity'nin Dünyalı meslektaşlarının buradaki suçlu olabileceğinden şüphelendiği meteorlardan gelebilir.

NASA'nın belirttiği gibi, bu Mars'ta karbonun ilk bulunuşu değil, ancak önceki ölçümler kayalardaki karbonun bir kısmını yakaladı. Bu yeni ölçüm kayalarda bulunan toplam organik karbon miktarını yakaladı ki bu da organik bileşiklerdeki karbon miktarına dair fikir veriyor.

A panorama view of the Yellowknife Bay formation in Gale Crater on Mars

Curiosity'nin 2014'te keşfedip sondaj yaptığı Gale Krateri'ndeki sığ Yellowknife Körfezi çöküntüsü.

 

Örnekler Gale Krateri'nin Yellowknife Körfezi oluşumundaki 3.5 milyar yıllık çamurtaşı kayalarından 2014 yılında  toplandı. Keşif aracı 2012'de Mars'a ulaştığından beri krateri araştırıyor çünkü kanıtlar yaklaşık 3,7 milyar yıl önce bir zamanlar büyük bir göle ev sahipliği yaptığını gösteriyor ve Dünya'da bildiğimiz gibi yaşam suya ihtiyaç duyuyor.

Keşif aracı, numunelerdeki organik karbonu karbondioksite (CO2) dönüştürmek için oksijen ve yüksek ısı kullanarak numuneleri analiz etti. Tespit edilen CO2 miktarından, sadece numunede ne kadar organik karbon olduğu değil, aynı zamanda dünyadaki bilim insanlarının karbonun kaynağını anlamasına yardımcı olan kesin izotop oranı da hesaplanabilir. Analizler bu hafta Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yayınlandı.

Stern, "Bu durumda, izotopik bileşim bize gerçekten sadece toplam karbonun hangi kısmının organik karbon ve hangi kısmının mineral karbon olduğunu söyleyebilir." dedi.

"Biyoloji tamamen göz ardı edilemezken, izotoplar bu karbonun biyolojik bir kökenini desteklemek için kullanılamaz da, çünkü aralık bu organik karbonun kaynağı olması muhtemel volkanik karbon ve meteoritik organik malzeme ile örtüşmektedir. ”

Bu, Curiosity'nin yaşam aramayı bırakacağı anlamına gelmiyor. Gale Crater hala en iyi bahislerimizden biri. Artık sahip olduğunu bildiğimiz sıvı su ve organik karbonun yanı sıra, kükürt, nitrojen ve oksijen gibi biyoloji için gerekli olan başka elementlere de sahip.

Stern, "Temel olarak bu yer, eğer var olsaydı, yaşam için uygun bir ortam sunardı." dedi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum