• 0

  Paralel evrenlerde farkli gercekliklerin olmasi, o evrende ki fizik yasalarinin farkli olmasindan mi kaynaklaniyor? Yoksa Ayni fizik kanunlari gecerli oldugu halde mi alternatif gerceklik yasaniyor?

  hasan özdemir 11 Ağustos 2017
 • 0
  Farklı seçimler farklı olasılıkları, farklı olasılıklar ise farklı gerçeklikleri yaratıyor. Temelinde aynı var oluş söz konusu fakat bu var oluş öngörülemez olasılık dizileri ile sonsuz sayıda alternatif gerçekliğe neden olabiliyor. Ben bu olasılıklar dizisinin gerçekleştiği " bütünsel evrene " inanıyorum. Sadece bütünsel evrende, neden-sonuç ilişkisi ile açıklanabilen kararlar ve ya seçimler bizlere farklı, alternatif gerçeklikler sunuyor. Başlı başına temelden farklı evrenlerin oluşu hem korkutucu hem de açıklanması çok zor.
  Mesela, milyarlaca paralel evren içinden, milyarlarca galaksi kümesi içinden, milyarlaca güneş sistemi içinden, milyarlarca uygun gezegen içinden biz karbon temelli insanlar sırası ile temel bilimsel hiyerarşisini; matematiği-fiziği-kimyayı-biyolojiyi inşaa etmişiz. Ve tüm gerçekliklerimiz bu hiyerarşi üzerinde yaptığımız BİLİME dayalı. Peki ya başka bir gerçeklikte bunların hiçbiri yok ise ?
  Peki gerçeklik dediğimiz şey aslında evrenlere göre göreceli olan ve var olan hakikatı bulmak için yarattığımız mantıklı saçmalıklar olamaz mıydı ? Eğer paralel evrenleri birbirinden ve temelden tamamen bağımsız neden-sonuç ilişkisi gibi düşünürsek; içinden çıkılmayacak sorular ile başbaşa kalıyoruz.
  Bay Hiçkimse. 11 Ağustos 2017
 • +1
  her evren deterministtir. Fizik disinda baska bir gerceklik yok bulundugumuz evrende de fizik sabiteleri canliligi yaratmakta insa ettigimiz tum temel bilimlerde fizik kurallariyla aciklanmakta beyin dedigimiz olguda evrenin kurallarina uymakta biz sadece bilincliyiz farkindayiz diger evrenlerdeki alternatif gerceklerde farkli fizik sabiteleri sonucu farkli determinist fizik davranislari geregi olusmakta.oyle olmak zorundadir yani yoksa boslukta kendi kendine sans geregi farkli gerceklikler olusmaz o gerceklikleri olusturan farkli kanunlar o farkli alternatif gerceklikleri yaratir öyle degil midir?
  hasan özdemir 11 Ağustos 2017
 • +2
  bu evrende olasilik yoktur bizim alternatif dedigimiz tum olasiliklar baska evrenlerde gerceklesir. Aslinda evren tek basina olasiliksizdir.
  hasan özdemir 11 Ağustos 2017
 • 0
  sonucta hersey dogal olarak aciklaniyor metafiziksel bir durum yok bu benim icin yeterlidir.korkmam icin bir sebep yok
  hasan özdemir 11 Ağustos 2017
 • 0
  Bilemeyiz..
  Muzaffer Celik 11 Ağustos 2017
 • 0
  Şu anda bizim fizik yasalarımız tamamen madde odaklı. Madde hakkında davranışları hakkında çok şey biliyoruz. Ama iş saf enerji ve türevlerine geldi mi bu konuda oldukça cahiliz. Kuantum zamanının farklı bir boyut olarak tasfir edilmesinin sebebi de bu.
  serdarrah 12 Ağustos 2017
 • 0
  bu o kadar karisik bir olgu ki o kadar arastirma yaptim kuantum mekanigi evet belirsiz newtin mekanigine darbe vuruldu ya sanki suanda yasamis oldugumuz evrende rastgele birseyler oluyor sanki birden gece oluyir veya ben birden timsaha donusuyorum.o kadar soylediler efendim tamam kuantum mekaniginde belirsizlik var ama makro boyutta belirli hale geliyor ve atom belirli sekilde davraniyor buda ben dahil nöronlarim dahil buna digal olarak dusuncelerim de dahil olmak uzere belirli bir sekilde davraniyor yani suan olmus ve dunyamizda olacak olaylar belirlidir bilimsel görüs bunu destekler. Paralel evren dedigimiz durumda madem canliligi hassas bir sekilde meydana getiren fizik kurallari varsa bu evrende kuantum belirsizligindeki o superpozisyin yani olabilecek hersey her olasilik baska evrenlerde gerceklesir.e peki bu baska evrenlerde gerceklesen olasiliklar hangi altyapiya hangi kuvvete dayandirilir yani burdan anlamamiz gereken sey de o evrenlerdeki sabit kurallarda o ebrendeki gerceklikleri olusturur diyebilirmiyiz e benim o evrende esizim varsa baska olasiliklari yasiyirsa bulundugumuz evrenden cok cok az farkli fizik sabiteleri o olasiliklari gerceklestirmez mi ? veyahut diyelim ki tamamen ayni fizik kurallari var diger paralel evrende ama baska gerceklikler yasaniyor e biz bunu fizige dayandiramayiz o zaman ordaki matematiksel kanunlar mi farkli madem matematiksel kanunlar farkli o yuzden ayni fizik kurallari gecerli oldugu halde farkli gerceklik yasaniyor peki o evrendeki matematiksel kanunlarin farkli olmasini saglayan sey nedir? Boyut farki mi yani farkli boyutta oldugu icin mi veya farkli konumda oldugu icin mi ayni fizik sabiteleri olsutugu halde farkli gerceklikler yasaniyor kim netlestirebilir bu konuyu acaba ya ?
  hasan özdemir 12 Ağustos 2017
 • 0
  lütfen acil bir cevap bekliyorum..cevaplariniz icin simdiden tesekkurler .
  hasan özdemir 12 Ağustos 2017
 • 0
  ayrica geraldt hoft adli nobel odullu fizikci atom parcaciginin davranisini 43 saniye once yonunu ve hizini tahmin etmistir. tavi olcumu kendisi yaptigi icin bircok superpozisyon halinden belirli bir konum almistir.Bu bulundugumuz evrenin super determinist oldugunu gosterir aksi olsa bilim yapilamazdi. yani her evren kendi icerisinde super determinist olmak zorunda yani alacagimiz her karar veya vazgececegimiz kararsizlikda dahil hepsi fizik kanunlariyla uyumlu olmak zorunda bu evrende bir olasilik gerceklesiyir ta big bangden beri ne olacagi belli zaman bir illüzyon baska evrenlerde o zaman farkli fizik kanunlari olmak zorunda ki farkli olasilikllar gerceklessin. mantikli olan bu degil midir?
  hasan özdemir 12 Ağustos 2017
 • 0
  Sayın Hasan Özdemir, çok güzel bir yazınızı noktalama işaretleri kullanmadığınız için, mahvetmişsiniz. :-(
  Çok daha fazla kavram ve anlam çıkarmak mümkünken, yalınlaşmış yazınız.

  -------000------

  Anlayabildiğim kadarıyla, kendimce cevap vereceğim.

  Çoğu fikrinizle uyumluyuz aslında. Ama farklı evrenlerde farklı matematik ve fizik kuralları ?. Bu konuda hemfikir değilim. (Bu kısmında fikir beyan etmek istiyorum.)

  Çünkü matematik soyut olarak, var (1) ile yok (0) arasındaki ilişki ile başlıyor.
  Benzetme örnek ile (tam ve doğru olmasa da fikir verecek düzeyde)
  Nokta "Var", nokta "Yok"= varlık ilişki incelemesi, üstüne;
  2 nokta "Var"= doğru, mesafe uzunluk, yön ilişkileri, üstüne
  3 nokta "Var"= alan, açı, kenar, eğim ilişkileri , üstüne
  4 nokta "Var"= hacim, konum, yükseklik, integral, zaman, vs.vs ilişkileri, üstüne
  5 nokta "Var"=hız, kuvvet, momentum, vs.vs. ...

  Özetle, olası paralel evrenlerde de matematik aynı ilişkilerden ve bunların arasındaki etkileşimleri incelemekten doğacaktır. Çünkü hepsi aynı temele; "Var", " Yok" temeline dayanıyor olacaktır.
  Ya da en azından aklıma başka "en basit temel" gelmiyor.

  Matematik evrenler üstü olmalı bu durumda.
  O zaman matematik kuralları da aynı şekilde olmalı, Sayısal sonuç-değerler ise evrenlere göre farklı olabilir.
  Örneğin evrinimiz bize göre düz, üçgen iç açıları toplamı=180 derece...
  Peki, dünya yüzey eğiminde olsaydı evrenimiz? Bu sefer, bu eğim bize düz geleceği için, iç açıları toplamı farklı olurdu. (Düz dünya haritasından üç şehir belirleyip, aralarındaki açıları bir düz zemin üzerinde, bir de küre üzerinde tekrar çizerek, deneyin imkanınız olursa...)

  Aynı şekilde iş fizik kurallarına gelince, biraz farklılıklar olabilir. Fiziğinde temel ilkeleri, matematiksel kuralları aynı iken, sonuçlar farklı olabilir. Basınç ilkeleri gene aynı olurdu. Kuvvet , iş kuralları da....Mikro düzeyde kurallar değil ama ilkeler (kurallara göre daha düşük geçerlilikte ve daha geniş çerçevede olarak ele alıyorum) aynı alırdı.
  Kurallar ve sonuçları, o evrenin sabitlerine göre farklılıklar içermesi mümkün. (Mesela evrenin enerji yoğunluğu daha yüksek ise, temel kuvvetler ve madde temel parçacıkları arasındaki ilişkiler doğal olarak bizimkinden farklı olacaktır.

  Ama bu anlaşılamayacak farklı bir fiziğe işaret etmiyor. Bence, bizimkine uyarlanabilecek farklılıklara sahip ve temel ilkelerde aynı fizik olur.

  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 12 Ağustos 2017
 • 0
  Sayin Burtay yani bizim burda anlayacagimiz sey :Eger farkli olasiliklar baska bir evrende gerceklesiyorsa, fizik temelleri ayni fakat baslangicta ki ,big bangden itibaren o fizik sabiteleri farkli oldugu icin farkli evrenler meydana geliyor. Dogru mu anladim efendim..belirttiginiz gibi örnegin:(Enerji yogunlugu farkli ise farkli parcaciklar arasindaki iliskilerin farklilik göstermesi örnegi gibi..)
  hasan özdemir 12 Ağustos 2017
 • 0
  Cevabinizi merakla bekliyorum.Simdiden cok tesekkürler..
  hasan özdemir 12 Ağustos 2017
 • 0
  Sayın Hasan Özdemir.... Merhaba :-)

  Yazdığınız doğru, aynı fizik temelleri, aynı matematik değerleri ama farklı fizik sabitleri... (enerji miktarı, yoğunluk, belki (?) spin, vs.vs.)

  Ve bu sayede ..."her evren deterministtir. Fizik disinda baska bir gerceklik yok. Bulundugumuz evrende de fizik sabiteleri canliligi yaratmakta... İnsa ettigimiz tum temel bilimlerde fizik kurallariyla aciklanmakta beyin dedigimiz olguda evrenin kurallarina uymakta, biz sadece bilincliyiz, farkindayiz. Diger evrenlerdeki alternatif gerceklerde farkli fizik sabiteleri sonucu farkli determinist fizik davranislari geregi olusmakta.
  Öyle olmak zorundadir, yani yoksa, boslukta kendi kendine sans geregi farkli gerceklikler olusmaz "... (Bu kısmına özellikle hayran kaldım yazınızın. Sadece bir kaç noktayı nasıl algıladığımı vurgulamak için, izninizi almadan ekledim. Kusuruma bakmayın. )

  Bizim evrenimizin sahip olduğu enerji değerinden, mesela %10 daha fazla enerji içeren bir tekillikle başlasaydı evren ? Ya da süper şişme, %50 daha uzun sürseydi (bu fazla enerjiden dolayı) , biz farkları hiç bilemeyecektik ama... Kendi evrenimizi tanıdığımız zaman diğer evrenlerin durumlarını hesaplayabiliriz.
  Kısaca ..."olasilik yoktur bizim alternatif dedigimiz tum olasiliklar baska evrenlerde gerceklesir. Aslinda evren tek basina olasiliksizdir. "...
  Tasarım aynı, temeller aynı.
  Bu bir "kova" kum ile yapacağınız "kumdan kale" ile 1 "kamyon" kum ile yapacağımız kaleleri kıyaslamaktan başka bir şey değil.
  İkiside kum, ikisinin de temel inşaat mantıkları aynı... Ama duvarlarını inşaa ederken, küçük kalenin duvar ve kiriş "statik hesapları ve değerleri", doğal olarak büyüğünki ile aynı olmayacak.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 12 Ağustos 2017
 • 0
  Sayin Burtay Mutlu,Size ne kadar teşekkür etsem azdır.Kafamda ki soru işareti giderildi.Çünkü Çoklu evren,Paralel evren gibi teorileri ilk duyduğumda bilimselliğini sorgulamaya başladim.Bircok bu konuyla ilgili izlediğim belgesellerde tam olarak bu ilişki aciklanmamıştı.Elbette kanıt yok şuan ama enflasyon teorisi,sicim teorisi,hassas ayar dediğimiz değerlerin aciklamasinin birer mantiksal,matematiksel,akılsal zorunluluğu gibi gözukmekte ,paralel ve çoklu evrenler teorisi sizinde desteginizle acikliga kavusturdugum icin konuyu cok memnunum.Cevaplariniz icin teşekkür ederim.
  hasan özdemir 12 Ağustos 2017
 • 0
  Öncelikle ben teşekkür ederim. Ancak bilgi olarak, kesinlik olarak, bende sizden farklı değilim. Yani kanıtını görünceye kadar emin değilim.
  Sadece, kendimizce mantığımıza nasıl oturtabileceğimiz konusunda fikir alış verişi yapıyoruz.

  Sizin bilgi birikiminiz ve mantığınız mesela, bana da çok değerli bir kavram kazandırdı... :

  "Aslinda evren tek basina olasiliksizdir."

  Bu her şeyi; benim yazdıklarımı da kapsarken, sizinkileri de özetliyor.
  Burtay Mutlu (shibumi_tr) 12 Ağustos 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

Facebook ile Bağlan